Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jak sprytnie ukryć kuchenkę mikrofalową?...

Porady


Jak sprytnie ukryć kuchenkę mikrofalową? Aranżacje kuchni

Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który znajduje się niemal w każdym domu. Planując wyposażenie kuchni stanowi ona jedno z elementarnych urządzeń. Wynika to z tego, że podnosi komfort przygotowywania i odgrzewania posiłków, a nowoczesne modele dają nam jeszcze większe możliwości np. gotowanie na parze i pieczenie. Jednakże często pojawia się dylemat, w którym miejscu mikrofalówka powinna być umieszczona, aby nie tylko wygodnie było ją użytkować na co dzień, ale także by prezentowała się efektownie wraz z całą zabudową mebli kuchennych. Sprawdź nasze pomysły na to, jak sprytnie ukryć kuchenkę mikrofalową w kuchni.

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblomar

Gdzie ukryć mikrofalówkę?


Czasy, w których kuchenka mikrofalowa po prostu stała na blacie roboczym w kuchni dawno odeszły w zapomnienie. Po pierwsze prezentuje się to niezbyt estetycznie, a po drugie jest kompletnie niefunkcjonalne. Bowiem blat kuchenny jest kluczowy w całym procesie przygotowywania posiłków i sprzątania po nich, więc każdy jego wolny fragment jest na wagę złota. Nie warto więc go dodatkowo zajmować sprzętami AGD, tym bardziej że współcześnie mamy niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne w naszych wnętrzach. Wystarczy odrobina wyobraźni i dobry pomysł, aby wygospodarować idealne miejsce na kuchenkę mikrofalową w kuchni. Jednym z dobrych sposobów na niezajmowanie miejsca na blacie, jest zainstalowanie mikrofalówki pod nim. Jest to dobry pomysł w przypadku, gdy sprzęt nie jest przystosowany do zabudowy i w związku z tym trzeba zachować dystans między szafkami i płytą blatu, by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza. Jeżeli nie chcesz, aby mikrofalówka wolnostojąca znajdowała się na widoku, bo zaburza to estetykę aranżacji, to można ją też schować w szafce z zamykanym frontem. Ważne jest jednak, aby wówczas podczas jej pracy drzwi szafki były otwarte. W przypadku mikrofalówek do zabudowy sprawa wygląda zdecydowanie prościej, gdyż można je efektownie wkomponować w rodzaj i styl zabudowy meblowej, dzięki czemu będzie się ona dobrze prezentować. Ciekawym rozwiązaniem estetycznym jest wybór piekarnika i mikrofalówki z jednej kolekcji designerskiej, dzięki czemu oba sprzęty wyglądają podobnie. Wtedy z powodzeniem mikrofalówkę można zamontować bezpośrednio nad lub pod piekarnikiem w zabudowie meblowej, czyli w formie słupka.

Na jakiej wysokości zamontować mikrofalę?


Kwestię rozmieszczenia poszczególnych sprzętów AGD w kuchni warto zaplanować już na etapie projektowania przyszłej aranżacji. Bowiem na późniejszych etapach zmiana położenia urządzeń lub szafek może determinować konieczność wprowadzenia wielu diametralnych zmian w estetyce i ergonomii wnętrza. Kuchenkę mikrofalową wolnostojącą można w miarę łatwo dodać do aranżacji nawet, gdy już kuchnia jest gotowa i w użyciu. Natomiast w przypadku mikrofalówki przeznaczonej do zabudowy byłoby to zdecydowanie trudniejsze i zapewne wymagałoby przebudowy mebli i poniesienia dodatkowych kosztów. W związku z tym już na etapie planowania aranżacji warto określić nie tylko gdzie zostanie ona zamontowana, ale także na jakiej wysokości. Wysokość umieszczenia mikrofalówki ma duże znaczenie dla komfortu jej użytkowania. Przyjmuje się, że mikrofalówkę do zabudowy najlepiej jest montować na wysokości od 120 do 150 cm. Dzięki temu każdy z domowników z łatwością będzie miał do niej dostęp. Warto jednak pamiętać, że decydując się na mikrofalę w słupku nad piekarnikiem, będzie ona nieco wyżej. W takim przypadku lepiej jest unikać modeli z drzwiczkami otwieranymi do dołu, gdyż utrudni to wkładanie i wyjmowanie naczyń z urządzenia.

Głębokość mikrofalówki ma znaczenie


Kolejnym aspektem, który warto rozważyć podczas planowania idealnego miejsca na umieszczenie mikrofalówki jest głębokość i szerokość danego modelu. Coraz częściej w nowoczesnych aranżacjach kuchennych decydujemy się na umieszczenie sprzętów AGD w słupku. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż nie tylko mamy wszystko pod ręką, ale i podłączenie urządzeń jest mniej kłopotliwe. Standardowe słupki mają zazwyczaj głębokość wynoszącą około 58 – 60 cm, co warunkowane jest głębokością lodówki lub piekarnika. W takiej wnęce bez trudu można umieścić dowolną mikrofalówkę, bez przejmowania się jej wymiarami. Mikrofale do zabudowy w wysokich słupkach mają podobne głębokości, jednak różne wysokości i szerokości. Na rynku mamy dostępne dwie, standardowe szerokości pasujące do słupka 50 cm i 60 cm, jednak najczęściej wybierane są szersze wersje. Wynika to głównie z możliwości wkładania do mikrofali także dużych naczyń. Wysokości mikrofali są bardzo różne. Zaczynają się od 30 do nawet 60 cm, więc wybierając dany model należy zwrócić uwagę na to, czy odpowiada ona szafkom kuchennym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Przydatne w kuchni sprzęty AGD


Dobrze dobrany sprzęt AGD znacznie usprawnia wykonywanie kuchennych prac, czyli tak...

Kuchenka mikrofalowa – jak wybrać dobrze?


Kuchenka mikrofalowa z pewnością należy do najczęściej używanych sprzętów...

Kuchenki mikrofalowe – jak z nich korzystać i jak o nie...


Do grupy podstawowego już na chwilę obecną wyposażenia pomieszczeń kuchennych zalicza...