Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak usunąć zapach spalenizny z mikrofalówki?

Porady

Jak usunąć zapach spalenizny z mikrofalówki?

Ulubione0

Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Trzeba bowiem przyznać, że mikrofala potrafi uprościć nam codzienność i zaoszczędzić cenny czas. Dlatego tak chętnie podgrzewamy w niej posiłki. Jednakże zdarza się, że jeżeli źle ustawione zostaną czas i siła podgrzewania, wówczas potrawa może się w niej przypalić. Wtedy skutkiem niestety nie jest wyłącznie spalone i nienadające się do spożycia jedzenie, ale także nieprzyjemny zapach dobiegający z kuchenki mikrofalowej. Jak się go pozbyć, aby znów móc korzystać z urządzenia?

Jak pozbyć się zapachu spalenizny?

Kuchenka mikrofalowa służy nam na co dzień umożliwiając zaoszczędzenie czasu i energii. Nowoczesne modele są wzbogacone o dodatkowe funkcje takie jak rozmrażanie potraw, grillowanie, gotowanie na parze, a nawet pieczenie. Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat urządzenie to ewaluowało dopasowując się do zmieniających się potrzeb współczesnych, zabieganych ludzi. Jednak tak jak w przypadku innych sprzętów AGD, kuchenka mikrofalowa musi być odpowiednio użytkowana, aby służyła w oczekiwany sposób. W przypadku, gdy nieodpowiednio ustawimy jej moc i czas pracy, to może się to łatwo skończyć przypaleniem jedzenia. W takiej sytuacji potrawa oczywiście nadaje się już wyłącznie do kosza na śmieci, ale dodatkową nieprzyjemną konsekwencją jest też nieprzyjemny zapach dobiegający z urządzenia. Co gorsza zapach spalenizny może się po takim incydencie unosić przez stosunkowo długi okres, co w zasadzie uniemożliwia ponowne korzystanie z urządzenia, bo nowe potrawy nim przesiąkną i staną się nieapetyczne. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Okazuje się, że aby pozbyć się zapachu spalenizny zwykle niewystarczające jest zwyczajne umycie urządzenia wodą z płynem. Zapach ten jest zbyt uporczywy i co gorsza wnika także w głębsze partie urządzenia. Sprawdź, jak pozbyć się zapachu spalenizny ze swojej mikrofalówki. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów.

Sposoby na zapach spalenizny w mikrofali

W przypadku, gdy w kuchence mikrofalowej spali się jedzenie, które chcieliśmy podgrzać lub przypiec jedynym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu jest jej dokładne oczyszczenie i wykorzystanie pewnych domowych trików. Po pierwsze należy niezwłocznie usunąć przypaloną potrawę z mikrofalówki. Następnym krokiem jest przygotowanie roztworu z wody i dobrej jakości płynu do naczyń, by móc dokładnie wyszorować wnętrze kuchenki mikrofalowej. Jeżeli zapach spalenizny jest efektem jednorazowego przypalenia, a nasza reakcja jest szybka, to czasem wystarczy właśnie takie mycie i wietrzenie urządzenia przez kilkanaście minut. W cięższych przypadkach ta metoda może okazać się niewystarczająca. Wówczas, aby zniwelować zapach spalenizny warto sięgnąć po silniejsze rozwiązanie. Doskonale sprawdza się metoda działania pary wodnej i cytryny. Wystarczy nalać do miski wodę i dodać kilka kawałków cytryny razem ze skórką. Następnie nastawiamy podgrzewanie na 4-5 minut. Po tym czasie zapach spalenizny zniknie, ale i osad na ściankach mikrofalówki okaże się łatwiejszy do usunięcia. Drugą możliwością jest zastosowanie roztworu wody i 2-3 łyżek sody oczyszczonej. Metoda ta jest równie skuteczna, ale nie uzyskamy cytrynowego zapachu po procesie podgrzewania.

Funkcja redukcji zapachu spalenizny w mikrofalówce

Niektóre kuchenki mikrofalowe wyposażone są w dodatkową funkcję, której głównym zadaniem jest samoczynne niwelowanie i usuwanie zanieczyszczeń powstających na ściankach urządzenia. Dodatkową ich zaletą jest także możliwość usuwania niepożądanych zapachów, które często wydobywają się z wnętrza kuchenek mikrofalowych. Takie mikrofalówki niestety są nieco droższe, ale trzeba przyznać, że ta funkcja może poprawić standard i komfort ich użytkowania na co dzień. Czasem okazuje się także, że mikrofalówka, którą posiadamy w swoim domu jest też wzbogacona w niniejszą funkcję. W związku z tym warto dokładnie sprawdzić w instrukcji obsługi i specyfikacji urządzenia, bo może dany model też ją posiada. Proces oczyszczania polega wyłącznie na wciśnięciu konkretnego przycisku, więc nie może już być prościej. Wówczas kuchenka mikrofalowa rozpoczyna samoczynny proces oczyszczania z użyciem pary wodnej, która nie tylko ją czyści, ale i odkaża. Kolejnym krokiem jest osuszanie, dzięki czemu po otwarciu urządzenia, jest ono czyste i suche, a więc gotowe do pracy. Taki program samoczyszczący trwa zwykle do 15 minut i nie wymaga współdziałania użytkowników, co jest dużą zaletą.

Zobacz również

Kuchnia miejscem relaksu? To możliwe!

Kuchnia miejscem relaksu? To możliwe!

Nie tylko do praktyki   W związku z tym, że cechy przypisywane określonym pokojom w naszym...

Pompa odpływowa w pralce cały czas pracuje - możliwe przyczyny

Pompa odpływowa w pralce cały czas pracuje -...

Przyczyny problemu Usterki wpływające na funkcjonowanie pralki stanowią główną przyczynę...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena