Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak usunąć zapach spalenizny z mikrofalówki?

Porady


Jak usunąć zapach spalenizny z mikrofalówki?

Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Trzeba bowiem przyznać, że mikrofala potrafi uprościć nam codzienność i zaoszczędzić cenny czas. Dlatego tak chętnie podgrzewamy w niej posiłki. Jednakże zdarza się, że jeżeli źle ustawione zostaną czas i siła podgrzewania, wówczas potrawa może się w niej przypalić. Wtedy skutkiem niestety nie jest wyłącznie spalone i nienadające się do spożycia jedzenie, ale także nieprzyjemny zapach dobiegający z kuchenki mikrofalowej. Jak się go pozbyć, aby znów móc korzystać z urządzenia?

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Jak pozbyć się zapachu spalenizny?

Kuchenka mikrofalowa służy nam na co dzień umożliwiając zaoszczędzenie czasu i energii. Nowoczesne modele są wzbogacone o dodatkowe funkcje takie jak rozmrażanie potraw, grillowanie, gotowanie na parze, a nawet pieczenie. Trzeba przyznać, że na przestrzeni lat urządzenie to ewaluowało dopasowując się do zmieniających się potrzeb współczesnych, zabieganych ludzi. Jednak tak jak w przypadku innych sprzętów AGD, kuchenka mikrofalowa musi być odpowiednio użytkowana, aby służyła w oczekiwany sposób. W przypadku, gdy nieodpowiednio ustawimy jej moc i czas pracy, to może się to łatwo skończyć przypaleniem jedzenia. W takiej sytuacji potrawa oczywiście nadaje się już wyłącznie do kosza na śmieci, ale dodatkową nieprzyjemną konsekwencją jest też nieprzyjemny zapach dobiegający z urządzenia. Co gorsza zapach spalenizny może się po takim incydencie unosić przez stosunkowo długi okres, co w zasadzie uniemożliwia ponowne korzystanie z urządzenia, bo nowe potrawy nim przesiąkną i staną się nieapetyczne. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Okazuje się, że aby pozbyć się zapachu spalenizny zwykle niewystarczające jest zwyczajne umycie urządzenia wodą z płynem. Zapach ten jest zbyt uporczywy i co gorsza wnika także w głębsze partie urządzenia. Sprawdź, jak pozbyć się zapachu spalenizny ze swojej mikrofalówki. Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów.

Sposoby na zapach spalenizny w mikrofali

W przypadku, gdy w kuchence mikrofalowej spali się jedzenie, które chcieliśmy podgrzać lub przypiec jedynym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu jest jej dokładne oczyszczenie i wykorzystanie pewnych domowych trików. Po pierwsze należy niezwłocznie usunąć przypaloną potrawę z mikrofalówki. Następnym krokiem jest przygotowanie roztworu z wody i dobrej jakości płynu do naczyń, by móc dokładnie wyszorować wnętrze kuchenki mikrofalowej. Jeżeli zapach spalenizny jest efektem jednorazowego przypalenia, a nasza reakcja jest szybka, to czasem wystarczy właśnie takie mycie i wietrzenie urządzenia przez kilkanaście minut. W cięższych przypadkach ta metoda może okazać się niewystarczająca. Wówczas, aby zniwelować zapach spalenizny warto sięgnąć po silniejsze rozwiązanie. Doskonale sprawdza się metoda działania pary wodnej i cytryny. Wystarczy nalać do miski wodę i dodać kilka kawałków cytryny razem ze skórką. Następnie nastawiamy podgrzewanie na 4-5 minut. Po tym czasie zapach spalenizny zniknie, ale i osad na ściankach mikrofalówki okaże się łatwiejszy do usunięcia. Drugą możliwością jest zastosowanie roztworu wody i 2-3 łyżek sody oczyszczonej. Metoda ta jest równie skuteczna, ale nie uzyskamy cytrynowego zapachu po procesie podgrzewania.

Funkcja redukcji zapachu spalenizny w mikrofalówce

Niektóre kuchenki mikrofalowe wyposażone są w dodatkową funkcję, której głównym zadaniem jest samoczynne niwelowanie i usuwanie zanieczyszczeń powstających na ściankach urządzenia. Dodatkową ich zaletą jest także możliwość usuwania niepożądanych zapachów, które często wydobywają się z wnętrza kuchenek mikrofalowych. Takie mikrofalówki niestety są nieco droższe, ale trzeba przyznać, że ta funkcja może poprawić standard i komfort ich użytkowania na co dzień. Czasem okazuje się także, że mikrofalówka, którą posiadamy w swoim domu jest też wzbogacona w niniejszą funkcję. W związku z tym warto dokładnie sprawdzić w instrukcji obsługi i specyfikacji urządzenia, bo może dany model też ją posiada. Proces oczyszczania polega wyłącznie na wciśnięciu konkretnego przycisku, więc nie może już być prościej. Wówczas kuchenka mikrofalowa rozpoczyna samoczynny proces oczyszczania z użyciem pary wodnej, która nie tylko ją czyści, ale i odkaża. Kolejnym krokiem jest osuszanie, dzięki czemu po otwarciu urządzenia, jest ono czyste i suche, a więc gotowe do pracy. Taki program samoczyszczący trwa zwykle do 15 minut i nie wymaga współdziałania użytkowników, co jest dużą zaletą.

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Basiulek

Gdy przydarzy mi się taka sytuacja, na pewno skorzystam z przeczytanych porad :)


5
Olka04

Ooo znam to. Ostatnio jak córka podgrzewała obiad, musiałam otwierać okna i przez godzinę czyścić mikrofale. Już byłam zdecydowana na kupno nowej, ale córka znalazła właśnie ten artykuł. Cytryna i para wodna dały radę:)


5
Izabella

Czy można coś w ogóle przypalić w mikrofali? jeszcze mi się nie zdarzyło. Ale przyznaje cytryna połączona z parą wodną może zdziałać cuda!


5
Kasia

Wypróbowałam wszystkie opisane sposoby i nadal śmierdzi. Czy ktoś ma jeszcze inny pomysł?

Zobacz również


Kuchenka mikrofalowa – czym kierować się przy wyborze?


Odgrzany kotlet, niezdrowy fast food, mało apetyczna przekąska z zamrażalnika – z...

Jaki model kuchenki mikrofalowej wybrać?


Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem, który znajduje się w niemalże każdej...

Sposób na mikrofalówkę… Czyli jak ją skutecznie...


Kuchenka mikrofalowa to jedno z najczęściej używanych urządzeń AGD w kuchni. Trudno...