Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2025 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2025 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia po góralsku, czyli kuchnia z Zakopanego

Kuchnia po góralsku, czyli kuchnia z Zakopanego

Jeżeli lubisz niebanalne wnętrza, a wyjazdy w góry są Twoją ulubioną formą odpoczynku to na pewno spodoba Ci się góralska aranżacja kuchni. Góralska stylistyka to kuchnia urządzona w stylu regionalnym, która nawiązuje do stylu wiejskiego czy rustykalnego. Jest bogata w liczne domowe pamiątki, malowniczo zdobione przedmioty podkreślają oryginalność tego wnętrza. Każdy miłośnik gór z pewnością nie pogardziłby kuchnią urządzoną w takim klimacie. Wprawdzie nie odwzorujemy iście zakopiańskiego domku, ale z pewnością uda nam się włączyć kilka górskich elementów do naszej kuchni!

Na zdjęciu: Artur Krupa

Charakterystyczne wzory, których nie może zabraknąć

Kuchnia, która ma nawiązywać do stylu góralskiego obowiązkowo musi posiadać pewne charakterystyczne elementy. W kuchni góralskiej systematycznie przeplata się kilka wzorów, które po prostu muszą znaleźć się w Twojej nowej kuchni!


Parzenica i serduszka – czyli po góralsku w małym skrócie

Podstawowym 'motywem przewodnim' kuchni góralskiej są liczne wzory. Najbardziej popularnym wzorem, który umieszczany jest na strojach ludowych i obrusach jest parzenica. Jest to z pewnością najbardziej charakterystyczna dla takiej stylistyki 'grafika'. Nie możemy zapomnieć również o serduszkach, które często zdobią nasze meble – kredensy, krzesła, stoły. Serduszka nanoszone są również na mniejsze przedmioty codziennego użytku, takie jak drewniane łyżki czy ozdobne zasłonki.


Zdobione zasłony, firanki i naczynia

Obowiązkowym elementem są zdobione zasłony i liczne dodatki. W sklepach znajdziemy mnóstwo dodatków i naczyń nawiązujących do góralskiego klimatu. Talerze ręcznie zdobione, kolorowe obrusy, suszone kwiaty – kuchnia w stylu góralskim nie należy do minimalistycznych wnętrz. Kuchnia powinna być przytulna i miła dla domowników. To tutaj musi znajdować się duży stół, przy którym rodzinnie będziemy spędzać czas. Górale są bardzo rodzinni i cenią sobie rodzinną i przyjemną atmosferę.


Meble i AGD

Jeżeli chodzi o meble to wybieramy tradycyjne, bogato zdobione meble. Powinny być charakterystyczne dla góralskiego regionu – musisz zaopatrzyć się w zydle, masywne ławy i skrzynie. Meble powinny być przykryte baranią skórą, dodatkowo rzeźbione i ręcznie dekorowane. Dość niedrogim sposobem na szybką aranżację kuchni na styl góralski jest odpowiednia obudowa posiadanych już sprzętów. Wystarczy wizualnie postarzyć posiadany piecyk lub kuchenkę i będą idealnie pasować do nowej stylistyki naszej kuchni.


Przywieź góry do domu

Nic tak nie relaksuje jak weekendowy wyjazd w góry. Czas jednak szybko leci, dlatego warto przywoływać wspomnienia. Góralskie domki mają swój urok i z pewnością zauroczyły niejednego mieszczanina. Wystarczy kilka prostych trików, aby wpuścić nieco góralskiego klimatu do naszego domu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ann

Uwielbiam taki styl :) I choć mieszkam daleko od Zakopanego, to marzy mi się w moim domu kuchnia w stylu góralskim :)

Zobacz również


Kuchnia na wzór zakopiański


Nie tylko Francja, Włochy czy Skandynawia mają do zaoferowania bogaty zakres...

Jak urządzić mały przedpokój? Sprawdź, jak dobrać...


Urządzanie małego przedpokoju może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale w...

Kuchnia w ziołach


Dania, sałatki nawet kanapki bez aromatycznych przypraw i świeżych ziół są...