Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia po góralsku, czyli kuchnia z Zakopanego

Porady


Kuchnia po góralsku, czyli kuchnia z Zakopanego

Jeżeli lubisz niebanalne wnętrza, a wyjazdy w góry są Twoją ulubioną formą odpoczynku to na pewno spodoba Ci się góralska aranżacja kuchni. Góralska stylistyka to kuchnia urządzona w stylu regionalnym, która nawiązuje do stylu wiejskiego czy rustykalnego. Jest bogata w liczne domowe pamiątki, malowniczo zdobione przedmioty podkreślają oryginalność tego wnętrza. Każdy miłośnik gór z pewnością nie pogardziłby kuchnią urządzoną w takim klimacie. Wprawdzie nie odwzorujemy iście zakopiańskiego domku, ale z pewnością uda nam się włączyć kilka górskich elementów do naszej kuchni!

Na zdjęciu: Artur Krupa

Charakterystyczne wzory, których nie może zabraknąć

Kuchnia, która ma nawiązywać do stylu góralskiego obowiązkowo musi posiadać pewne charakterystyczne elementy. W kuchni góralskiej systematycznie przeplata się kilka wzorów, które po prostu muszą znaleźć się w Twojej nowej kuchni!


Parzenica i serduszka – czyli po góralsku w małym skrócie

Podstawowym 'motywem przewodnim' kuchni góralskiej są liczne wzory. Najbardziej popularnym wzorem, który umieszczany jest na strojach ludowych i obrusach jest parzenica. Jest to z pewnością najbardziej charakterystyczna dla takiej stylistyki 'grafika'. Nie możemy zapomnieć również o serduszkach, które często zdobią nasze meble – kredensy, krzesła, stoły. Serduszka nanoszone są również na mniejsze przedmioty codziennego użytku, takie jak drewniane łyżki czy ozdobne zasłonki.


Zdobione zasłony, firanki i naczynia

Obowiązkowym elementem są zdobione zasłony i liczne dodatki. W sklepach znajdziemy mnóstwo dodatków i naczyń nawiązujących do góralskiego klimatu. Talerze ręcznie zdobione, kolorowe obrusy, suszone kwiaty – kuchnia w stylu góralskim nie należy do minimalistycznych wnętrz. Kuchnia powinna być przytulna i miła dla domowników. To tutaj musi znajdować się duży stół, przy którym rodzinnie będziemy spędzać czas. Górale są bardzo rodzinni i cenią sobie rodzinną i przyjemną atmosferę.


Meble i AGD

Jeżeli chodzi o meble to wybieramy tradycyjne, bogato zdobione meble. Powinny być charakterystyczne dla góralskiego regionu – musisz zaopatrzyć się w zydle, masywne ławy i skrzynie. Meble powinny być przykryte baranią skórą, dodatkowo rzeźbione i ręcznie dekorowane. Dość niedrogim sposobem na szybką aranżację kuchni na styl góralski jest odpowiednia obudowa posiadanych już sprzętów. Wystarczy wizualnie postarzyć posiadany piecyk lub kuchenkę i będą idealnie pasować do nowej stylistyki naszej kuchni.


Przywieź góry do domu

Nic tak nie relaksuje jak weekendowy wyjazd w góry. Czas jednak szybko leci, dlatego warto przywoływać wspomnienia. Góralskie domki mają swój urok i z pewnością zauroczyły niejednego mieszczanina. Wystarczy kilka prostych trików, aby wpuścić nieco góralskiego klimatu do naszego domu.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ann

Uwielbiam taki styl :) I choć mieszkam daleko od Zakopanego, to marzy mi się w moim domu kuchnia w stylu góralskim :)

Zobacz również


Wąska kuchnia


Niestandardowa, niewymiarowa kuchnia to problem wielu osób, zwłaszcza właścicieli...

Kilka sposobów na praktyczną aranżację wnęki w kuchni


Cztery kąty kuchennego zacisza wcale nie muszą być nijakie aranżacyjnie. Istnieje...

Kuchnia w stylu loft


Szykuje się gruntowny remont Twego kuchennego zacisza? Brak Ci pomysłu na to, jaki...