Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia po szwedzku

Porady

Kuchnia po szwedzku

Ulubione0

Tradycja urządzania wnętrz skrupulatnie przekazywana z pokolenia na pokolenie to podstawowy wyznacznik szwedzkiego stylu aranżacji obiektów mieszkalnych. Przez wieki kształtowana wizualizacja bazuje na przestronności, naturalności stosowanych tworzyw oraz dużej prostocie łączącej się z elegancją. Czym jeszcze wyróżnia się tego rodzaju wystrój?

Nie od teraz a od lat


Styl urządzania czy to standardowych kuchni, czy też salonów na wzór szwedzki nie stanowi nowości. Ta estetyka modelowania pokoi domów oraz mieszkań zrodziła się już lata temu, urastając wręcz do uniwersalnego trendu pielęgnowanego przez stulecia po dziś dzień. Obecny design dominujący w domach Szwedów nie odbiega w większym stopniu od tego, co przewijało się w aranżacji pomieszczeń w minionych dekadach a nawet wiekach. Generalnie najistotniejsze cechy przetrwały, nadal, pozwalając stworzyć wystrój uporządkowany, bez chaosu i bardzo gustowny. Do najważniejszych elementów szwedzkich kuchni zalicza się funkcjonalność ich wyposażenia, proste kształty, nieskomplikowane formy meblowe i umiarkowanie w dekoracyjności.

 

 

Przejrzyście i jasno


Kuchnia szwedzka musi wyróżniać się odpowiednim doborem poszczególnych jej akcesoriów stosownie dopasowanych kolorystycznie. Przewijające się w tego typu designie barwy są zawsze bardzo jasne. Najważniejszą rolę pełni śnieżnobiały odcień, który pozwala na optyczne powiększenie nawet najmniejszych kuchennych klitek. Biel umożliwia rozjaśnienie wnętrza, które nawet mimo braku dobrego nasłonecznienia zawsze będzie prezentowało się jak pomieszczenie przestronne i rozległe. Biały kolor często zostaje połączony z zielenią oraz błękitem. Niekiedy te mieszanki tonacji przełamują żółcie, oranże oraz intensywne czerwienie. Dzięki temu kuchnie szwedzkie są też oryginalne pod względem wystroju.

 

 

Ekologia na pierwszym miejscu


W zakresie wyboru tworzyw dominują w głównej mierze naturalne materiały takie jak drewno na przykład sosnowe. Nierzadko stosowane jest bielone drewno, które znakomicie współgra z krystalicznymi odcieniami ścian. Podłogi także wykańczane są deskami. Tworzy się z nich charakterystyczne boazerie. Jeżeli chodzi natomiast o rodzaj tkanin, to przewijają się zwłaszcza lniane oraz bawełniane dodatki, w tym obrusy i serwetki, jakie umieszczane są na wszelkim wolnym skrawku powierzchni meblowej. Elementy meblowe z kolei nie wyróżniają się szczególnie awangardowymi formami. Są proste, ale nie oklepane stylem. Minimalizm zręcznie łączony jest z delikatnymi detalami o charakterze ozdobnym.

Zobacz również

Kuchnia z wyspą – sposób na funkcjonalną i wygodną kuchnię

Kuchnia z wyspą – sposób na funkcjonalną i...

Dlaczego warto zainwestować w wyspę w kuchni? Może zacznijmy od sprecyzowania czym jest wyspa....

Wady i zalety kuchni bez uchwytów

Wady i zalety kuchni bez uchwytów

Czy uchwyty w kuchni są ważne? Jeśli odpowiednio dobierzemy uchwyty, staną się one dodatkową...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena