Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia po szwedzku

Porady


Kuchnia po szwedzku

Tradycja urządzania wnętrz skrupulatnie przekazywana z pokolenia na pokolenie to podstawowy wyznacznik szwedzkiego stylu aranżacji obiektów mieszkalnych. Przez wieki kształtowana wizualizacja bazuje na przestronności, naturalności stosowanych tworzyw oraz dużej prostocie łączącej się z elegancją. Czym jeszcze wyróżnia się tego rodzaju wystrój?

Na zdjęciu: Studio Asan

Nie od teraz a od lat


Styl urządzania czy to standardowych kuchni, czy też salonów na wzór szwedzki nie stanowi nowości. Ta estetyka modelowania pokoi domów oraz mieszkań zrodziła się już lata temu, urastając wręcz do uniwersalnego trendu pielęgnowanego przez stulecia po dziś dzień. Obecny design dominujący w domach Szwedów nie odbiega w większym stopniu od tego, co przewijało się w aranżacji pomieszczeń w minionych dekadach a nawet wiekach. Generalnie najistotniejsze cechy przetrwały, nadal, pozwalając stworzyć wystrój uporządkowany, bez chaosu i bardzo gustowny. Do najważniejszych elementów szwedzkich kuchni zalicza się funkcjonalność ich wyposażenia, proste kształty, nieskomplikowane formy meblowe i umiarkowanie w dekoracyjności.

 

 

Przejrzyście i jasno


Kuchnia szwedzka musi wyróżniać się odpowiednim doborem poszczególnych jej akcesoriów stosownie dopasowanych kolorystycznie. Przewijające się w tego typu designie barwy są zawsze bardzo jasne. Najważniejszą rolę pełni śnieżnobiały odcień, który pozwala na optyczne powiększenie nawet najmniejszych kuchennych klitek. Biel umożliwia rozjaśnienie wnętrza, które nawet mimo braku dobrego nasłonecznienia zawsze będzie prezentowało się jak pomieszczenie przestronne i rozległe. Biały kolor często zostaje połączony z zielenią oraz błękitem. Niekiedy te mieszanki tonacji przełamują żółcie, oranże oraz intensywne czerwienie. Dzięki temu kuchnie szwedzkie są też oryginalne pod względem wystroju.

 

 

Ekologia na pierwszym miejscu


W zakresie wyboru tworzyw dominują w głównej mierze naturalne materiały takie jak drewno na przykład sosnowe. Nierzadko stosowane jest bielone drewno, które znakomicie współgra z krystalicznymi odcieniami ścian. Podłogi także wykańczane są deskami. Tworzy się z nich charakterystyczne boazerie. Jeżeli chodzi natomiast o rodzaj tkanin, to przewijają się zwłaszcza lniane oraz bawełniane dodatki, w tym obrusy i serwetki, jakie umieszczane są na wszelkim wolnym skrawku powierzchni meblowej. Elementy meblowe z kolei nie wyróżniają się szczególnie awangardowymi formami. Są proste, ale nie oklepane stylem. Minimalizm zręcznie łączony jest z delikatnymi detalami o charakterze ozdobnym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Odległości między szafkami a wyspą w kuchni. Jakie to ma...


Kuchnie z wyspą cieszą się dużą popularnością zarówno w pomieszczeniach...

Jak urządzić jadalnię?


Jadalnia jest specyficznym miejscem w domu. To tutaj wspólnie z rodziną czy...

Kuchnia na wzór zakopiański


Nie tylko Francja, Włochy czy Skandynawia mają do zaoferowania bogaty zakres...