Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Meble kuchenne

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Ulubione1

Wielu z nas chciałoby mieć w kuchni wyspę, ale do tego potrzeba naprawdę dużej powierzchni. Tymczasem odpowiednie rozwiązania sprawią, że nawet aneks kuchenny urośnie w oczach.

Wrażenie małej przestrzeni powiększa się, gdy ją niewłaściwie zagospodarujemy. Wizualnie znacznie ogranicza ją na przykład pozostawianie wielu przedmiotów na wierzchu. W przypadku kuchni można usłyszeć tłumaczenie, że po co chować coś, co chwilę będzie potrzebne. Mówimy więc o kwestii wygody – decydując się na małe przemeblowanie i wymianę kilku elementów kuchni sprawimy, że ta wymówka przestanie być aktualna.

 

Drzwi do sukcesu

 

Kuchnia z reguły nie należy do największych przestrzeni w mieszkaniu. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię zamkniętą, swoimi małymi gabarytami może konkurować tylko z łazienką. Na ilość odczuwanej przestrzeni wpływają między innymi drzwi. Konwencjonalne uchylne rozwiązanie sprawia, że potrzebujemy więcej miejsca, by je swobodnie zamykać i otwierać. Dużo lepiej sprawdzi się tu system drzwi przesuwnych, które nie zataczają szerokiego łuku, ale poruszają się na boki. Angażują jedynie miejsce stykające się z powierzchnią ściany. I to nie zawsze, bo w określonych przypadkach można zastosować system harmonijkowy. Zyskujemy przestrzeń, w której przy normalnych drzwiach wykluczone byłoby na przykład postawienie w tym miejscu lodówki czy stołu.

 

Ruch po łuku to także problem w przypadku drzwiczek szafek. Otwarte na oścież utrudnią poruszanie się po kuchni. Rozwiązaniem może być na przykład system frontów przesuwnych Slido – dzięki niemu zyskamy dodatkową przestrzeń i ograniczymy ryzyko uderzenia we fronty lub upadnięcia na nie, co ma szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych domowników. Funkcjonalność i bezpieczeństwo za jednym zamachem.

 

Wykorzystać potencjał

 

Można mówić, że gdyby kuchnia była większa, problem sam by zniknął. Niekoniecznie – w przypadku większych kuchni również występuje. Wszystko zależy nie od gabarytów pomieszczenia i mebli, ale od właściwego wykorzystania ich pojemności. Jednym z najbardziej niewykorzystanych miejsc w kuchni są szafki narożne. Doskonale sprawdzają się w mniejszych kuchniach, jeśli się ma świadomość ich potencjału. Ten w pełni wykorzystamy stosując systemy takie jak Nuvola, które umożliwiają całkowite wysunięcie półek, komfortowe umieszczenie przedmiotów oraz efektywne pomieszczenie w korpusie mebla. Półki wysuwają się płynnie i lekko, a sięganie po składowe naczynia, garnki i pojemniki odbywa się z wyjątkową łatwością.

 

W przypadku aranżacji wnętrz nawet drobne zmiany potrafią czynić cuda. Odpowiednio wykorzystując potencjał kuchni sprawimy, że powiększy się wizualnie i stanie się bardziej funkcjonalna. A to wygoda użytkowania pokazuje, czy dobrze wszystko przemyśleliśmy.

 

Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele

Zobacz również

Kuchnia na zamówienie – co trzeba wiedzieć?

Kuchnia na zamówienie – co trzeba wiedzieć?

Decydując się na meble na zamówienie, warto pamiętać o czterech zasadach towarzyszących ich...

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne

Przede wszystkim fronty Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię od podstaw, czy tylko...
Komentarze (1)
1
Gość
Ewa
2018-01-11 08:22:33

Ja nie mam dużej kuchni, ale moim zdaniem jest ona bardzo dobrze zaprojektowana. Przede wszystkim jest otwarta na salon i wydaje się przez to większa. Dzięki dobremu ułożeniu lodówki, zlewu oraz płyty indukcyjnej praca w kuchni jest samą przyjemnością.

Twój komentarz
Ocena