Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Meble kuchenne / Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Meble kuchenne

Kuchnia rośnie jak na drożdżach

Ulubione0

Wielu z nas chciałoby mieć w kuchni wyspę, ale do tego potrzeba naprawdę dużej powierzchni. Tymczasem odpowiednie rozwiązania sprawią, że nawet aneks kuchenny urośnie w oczach.

Wrażenie małej przestrzeni powiększa się, gdy ją niewłaściwie zagospodarujemy. Wizualnie znacznie ogranicza ją na przykład pozostawianie wielu przedmiotów na wierzchu. W przypadku kuchni można usłyszeć tłumaczenie, że po co chować coś, co chwilę będzie potrzebne. Mówimy więc o kwestii wygody – decydując się na małe przemeblowanie i wymianę kilku elementów kuchni sprawimy, że ta wymówka przestanie być aktualna.

 

Drzwi do sukcesu

 

Kuchnia z reguły nie należy do największych przestrzeni w mieszkaniu. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię zamkniętą, swoimi małymi gabarytami może konkurować tylko z łazienką. Na ilość odczuwanej przestrzeni wpływają między innymi drzwi. Konwencjonalne uchylne rozwiązanie sprawia, że potrzebujemy więcej miejsca, by je swobodnie zamykać i otwierać. Dużo lepiej sprawdzi się tu system drzwi przesuwnych, które nie zataczają szerokiego łuku, ale poruszają się na boki. Angażują jedynie miejsce stykające się z powierzchnią ściany. I to nie zawsze, bo w określonych przypadkach można zastosować system harmonijkowy. Zyskujemy przestrzeń, w której przy normalnych drzwiach wykluczone byłoby na przykład postawienie w tym miejscu lodówki czy stołu.

 

Ruch po łuku to także problem w przypadku drzwiczek szafek. Otwarte na oścież utrudnią poruszanie się po kuchni. Rozwiązaniem może być na przykład system frontów przesuwnych Slido – dzięki niemu zyskamy dodatkową przestrzeń i ograniczymy ryzyko uderzenia we fronty lub upadnięcia na nie, co ma szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych domowników. Funkcjonalność i bezpieczeństwo za jednym zamachem.

 

Wykorzystać potencjał

 

Można mówić, że gdyby kuchnia była większa, problem sam by zniknął. Niekoniecznie – w przypadku większych kuchni również występuje. Wszystko zależy nie od gabarytów pomieszczenia i mebli, ale od właściwego wykorzystania ich pojemności. Jednym z najbardziej niewykorzystanych miejsc w kuchni są szafki narożne. Doskonale sprawdzają się w mniejszych kuchniach, jeśli się ma świadomość ich potencjału. Ten w pełni wykorzystamy stosując systemy takie jak Nuvola, które umożliwiają całkowite wysunięcie półek, komfortowe umieszczenie przedmiotów oraz efektywne pomieszczenie w korpusie mebla. Półki wysuwają się płynnie i lekko, a sięganie po składowe naczynia, garnki i pojemniki odbywa się z wyjątkową łatwością.

 

W przypadku aranżacji wnętrz nawet drobne zmiany potrafią czynić cuda. Odpowiednio wykorzystując potencjał kuchni sprawimy, że powiększy się wizualnie i stanie się bardziej funkcjonalna. A to wygoda użytkowania pokazuje, czy dobrze wszystko przemyśleliśmy.

 

Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele

Zobacz również

Poznaj kuchenne trendy

Poznaj kuchenne trendy

Nowoczesna zabudowa łączy przestrzeń kuchni z resztą domu. Najczęściej jest to salon. Dlatego...

Szuflada kontra szafka

Szuflada kontra szafka

Pojemność to podstawa Kuchenna zabudowa oprócz swych estetycznych walorów ma do spełnienia...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena