Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Meble kuchenne Szafka narożna w kuchni – jak ją...

Meble kuchenne


Szafka narożna w kuchni – jak ją zagospodarować?

Z uwagi na to, że w każdym gospodarstwie domowym przechowuje się rozmaite produkty, sprzęty i akcesoria, istotną kwestią pozostaje ich funkcjonalne rozmieszczenie i wygospodarowanie niezbędnej do tego celu przestrzeni.

Na zdjęciu: Blum

Najważniejsze: ergonomia


Kuchenne zapasy i urządzenia nie mogą być dziełem przypadku, tak więc i ich umiejscowienie wymaga chwili zastanowienia i opracowania konkretnego planu, aby ułatwić i usprawnić wykonywanie wszelkich czynności związanych z przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Wiele sprzętów i akcesoriów, po które często sięgamy, zajmuje zbyt wiele miejsca, ale na szczęście są sposoby zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, by zyskała walory praktyczne nie tracąc przy tym niepowtarzalnego uroku. Ergonomiczna organizacja kuchni to nie lada wyzwanie, dlatego też warto nieco bliżej przyjrzeć się zabudowie, szczególnie tej narożnej, która często niedoceniana pozostaje niewykorzystana a kryje w sobie ogromny potencjał.

 

Daj się zaskoczyć


Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ostatecznego odbiorcy, producenci kuchennych mebli opracowali szereg ciekawych rozwiązań, których zadaniem jest optymalne wykorzystanie szafek przy zachowaniu wygody użytkowania. Te narożne wnęki zazwyczaj są najbardziej pojemne, jednak sprawiają najwięcej problemów, jeśli weźmiemy pod uwagę dostęp do przechowywanych w nich sprzętów. Nowoczesne opatentowane mechanizmy w postaci wysuwanych koszy czy obrotowych półek to odpowiedź na potrzeby rynku, zwłaszcza że bez większych problemów dopasujemy je do posiadanych kształtów i gabarytów mebli.

 

1...2...3... i kręcimy!


Trudność wykorzystania narożnych szafek wynika w dużej mierze z ich niestandardowej głębokości, zatem nie możemy swobodnie dotrzeć do wszystkich przedmiotów w niej ukrytych. System obrotowych półek, potocznie nazywany karuzelą, zazwyczaj tworzy układ dwóch półek, które są równoległe względem siebie i umocowane na drążku. Dzięki temu bez problemu obracają się wokół niego ułatwiając nam dostęp do każdego miejsca.

 

Złap i wysuń


Półki są w zasadzie najtańszym tego typu rozwiązaniem, ale mają również dużą wadę, ponieważ trzeba się do nich mocno schylać (jeśli mowa o dolnej zabudowie) i wręcz zanurkować, aby odnaleźć urządzenie czy akcesoria ukryte we wnętrzu. Najczęściej mają one kształt przypominający połówkę koła i można je tylko częściowo wysunąć. Na tej samej zasadzie oparty jest mechanizm szafek z półkami w kształcie podobnym do nerki, jednak one już wysuwają się w całości.

 

Do tej grupy możemy zaliczyć również wysuwane prostokątne kosze. Po otwarciu szafki przesuwają się do przodu i wysuwają z jej wnętrza, zapewniając nam dostęp do koszy umieszczonych w tylnej części. Niektóre systemy zostały zintegrowane z frontem szafki i wysuwają się w momencie jej otwierania. Natomiast inne wymagają wykonania dodatkowego ruchu po otwarciu drzwiczek. Wówczas musimy wysunąć sam kosz chwytając go za ramę.

 

Porządek to podstawa


Niezależnie od tego, na który system przechowywania się zdecydujemy, musimy pamiętać o zachowaniu należytego porządku. Podczas wysuwania się koszy czy ruchu obrotowego półek, wystające elementy, jak na przykład dłuższe rączki będą zahaczały o ścianki i inne elementy szafki, tym samym utrudniając nam korzystanie z niej. Zwróćmy także uwagę na równomierne obciążenie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia zawiasów mocujących.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Okrągła kuchnia idealna do małych pomieszczeń


Małe pomieszczenia mogą stanowić prawdziwe wyzwanie aranżacyjne. Każdy oczekuje, że...

Modne kuchnie, czyli styl ponadczasowy


Jak stworzyć ponadczasową kuchnię, która będzie elegancka, a jej wystrój...

Kuchnia in black


Czerń to jedna z podstawowych barw będąca synonimem szyku i elegancji. Każda kobieta...