Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia narożna – jak zaplanować układ kuchni...

Porady


Kuchnia narożna – jak zaplanować układ kuchni w kształcie litery L?

Narożne kuchnie to praktyczne rozwiązanie zarówno do domów, jak i mieszkań. Taki kształt zabudowy meblowej jest prosty w aranżacji i nietrudno w nim o zachowanie zasad ergonomii. Jak zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref i sprzętów AGD kuchni narożnej, jak zadbać o jej funkcjonalność i co zrobić, by stylowo się prezentowała? Podpowiadamy!

Na zdjęciu: Studio Bossi

Kuchnia narożna – czym się charakteryzuje?

 

W kuchni narożnej, nazywanej inaczej kuchnią rogową, zabudowa meblowa przyjmuje kształt litery L. Oznacz to, że stworzona jest z dwóch rzędów szafek, które są względem siebie prostopadłe. Układ ten najczęściej wykorzystywany jest w małych, wąskich kuchniach, w których nie ma możliwości zaaranżowania mebli wzdłuż dwóch przeciwległych ścian, ale i w kuchniach otwartych na salon czy aneksach kuchennych.

 

Zalety kuchni narożnych:

 • optymalne wykorzystanie przestrzeni – zabudowa kuchenna w kształcie litery L to sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeń, szczególnie w małych kuchniach i aneksach, które często są trudne do zagospodarowania,
 • ergonomia – taki kształt zabudowy umożliwia ergonomiczne rozmieszczenie głównych stref w kuchni,
 • oszczędność miejsca – zabudowa narożna doskonale sprawdzi się tam, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, np. w kuchni w bloku,
 • duża powierzchnia blatu roboczego – w kuchni w kształcie litery L można zaplanować odpowiednią ilość blatu roboczego. To niezwykle ważne dla zapewnienia sobie wygody podczas codziennego gotowania,
 • możliwość dodania wyspy kuchennej – w przypadku większych przestrzeni można rozważyć dodanie wyspy kuchennej w środkowej części kuchni narożnej, zwiększając w ten sposób zarówno przestrzeń roboczą, jak i zyskując miejsce do spożywania posiłków,
 • estetyka i możliwość personalizacji – kuchnie narożne można urządzić w dowolnym stylu, dostosowując je do indywidualnych preferencji poprzez wybór kolorów, materiałów i dodatków.

 

Wady kuchni narożnych:

 • ograniczona przestrzeń robocza – w porównaniu do innych układów kuchennych, np. w kształcie litery U czy G, kuchnie narożne zapewniają mniej przestrzeni roboczej,
 • ograniczona liczba szafek i miejsca do przechowywania – w przypadku mniejszych kuchni z niewielką liczbą szafek, do dyspozycji mamy mniej miejsca do przechowywania,
 • trudność z wykorzystaniem narożników – jeszcze do niedawna szafki narożne wypełniano tradycyjnymi półkami, co sprawiało, że były one mało praktyczne, a dostęp do znajdujących się z tyłu przedmiotów był bardzo utrudniony. Teraz jednak możemy zastosować nowoczesne systemy do narożnych szafek, by w pełni wykorzystać ich potencjał.

 

Funkcjonalna kuchnia – organizacja przestrzeni w kuchni

 

W każdej kuchni możemy wydzielić pięć funkcjonalnych stref, które w większości wyznaczane są przez sprzęty AGD. Ich właściwe rozmieszczenie i zachowanie pomiędzy nimi odpowiednich odległości to podstawa kuchennej ergonomii.

 1. Strefa gotowania – to jedna z najważniejszych przestrzeni w kuchni, która służyć ma przygotowywaniu posiłków. Obejmuje płytę grzewczą wraz z okapem i piekarnikiem. Dodatkowo w strefie tej powinno znaleźć się miejsce do przechowywania przydatnych podczas gotowania przyborów i akcesoriów: garnków, patelni, blach do pieczenia, foremek, cedzaków, miarek, chochli, łopatek itp.
 2. Strefa mokra / strefa zmywania – jej położenie wyznacza zlewozmywak oraz zmywarka. Warto zadbać o to, by w ich okolicach znalazły się również pojemniki na odpady oraz miejsce do przechowywania środków i akcesoriów do zmywania naczyń, a więc tabletek do zmywarki, soli i nabłyszczacza oraz zapasu płynu do naczyń.
 3. Strefa przechowywania żywności – najważniejsze miejsce w tej strefie zajmuje lodówka, jednak zalicza się do niej również szafki i szuflady, w których przechowujemy produkty spożywcze, których nie trzeba trzymać w chłodzie.
 4. Strefa przygotowywania żywności – wyznaczają ją blat roboczy oraz szafki i szuflady z takimi przyborami, jak sztućce, deski i noże. W tym miejscu dobrze jest również zorganizować nieco miejsca na małe AGD, z których często korzystamy: czajnik, blender, mikser czy toster.
 5. Strefa przechowywania naczyń – należą do niej wszystkie szuflady, szafki i otwarte półki przeznaczone do przechowywania zastawy stołowej, kubków, filiżanek, misek i innych naczyń.

 

Optymalne rozmieszczenie trzech najważniejszych stref kuchennych względem siebie wyznacza tzw. trójkąt roboczy. To zasada, zgodnie z którą pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinniśmy zachować odległość od 120 do 210 cm, pomiędzy płytą grzewczą a lodówką – od 120 do 270 cm, natomiast dystans pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem powinien wynieść co najmniej 120 cm, ale nie więcej jak 210 cm. Jej respektowanie podczas projektowania kuchni da nam pewność, że praca w pomieszczeniu będzie komfortowa i nie będzie wiązać się z koniecznością pokonywania zbyt dużych odległości. Jak zatem zadbać o ergonomię w kuchni narożnej?

 

Rozmieszczenie sprzętów kuchennych i blatów w narożnej kuchni

 

W ergonomicznej kuchni wszystko, czego potrzebujemy, powinno być w zasięgu ręki. W narożnej kuchni lodówka najczęściej ustawiana jest na początku lub na końcu zabudowy meblowej. Obok dobrze jest przewidzieć co najmniej 40 cm blatu, na którym będziemy mogli odłożyć zakupy przed umieszczeniem ich w chłodziarce. W dalszej kolejności umieszczamy płytę grzewczą z okapem i zlewozmywak – w dowolnej kolejności, pamiętając jednak, by pomiędzy nimi zapewnić sobie od 60 do 120 cm blatu – im będzie on dłuższy, tym swobodniej przebiegać będzie praca w kuchni. Zabudowę możemy zakończyć kolejnym fragmentem płyty roboczej lub słupkiem, w którym znajdzie się piekarnik. Zmywarka powinna sąsiadować ze zlewem. Dzięki temu bez problemu, w razie potrzeby, opłuczemy naczynia przed włożeniem ich do zmywarki.

 

Mała narożna kuchnia

 

Meble kuchenne narożne do małej kuchni warto zaprojektować na wymiar. Niewielkie kuchnie z reguły są wymagające w aranżacji, przez to, że na niewielkiej powierzchni jesteśmy zmuszeni zmieścić wszystkie urządzenia i potrzebne przedmioty, zapewniając sobie jednocześnie odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Projektowanie mebli na wymiar pozwala nam wykorzystać praktycznie każdy dostępny centymetr przestrzeni. Co więcej, zabudowa może być w pełni dopasowana do naszych potrzeb, stylu życia i rodzaju oraz liczby posiadanych przedmiotów – również pod kątem wewnętrznego wyposażenia szafek. Dodatkowo wygląd mebli na wymiar łatwiej jest wpasować w wystrój innych domowych pomieszczeń dla uzyskania harmonijnego efektu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni otwartych na salon.

 

Meble do kuchni narożnej

 

Szafki narożne

 • szafki w kształcie litery L – ze względu na swoją pojemność, świetnie nadają się do przechowywania dużych naczyń i małych sprzętów AGD. Mogą mieć tzw. łamane fronty,
 • szafki narożne proste (ślepe) – wyposażone są w pojedyncze drzwiczki. Najczęściej stosuje się je w małych kuchniach,
 • szafki narożne ze skośnymi drzwiczkami – korpus takiej szafki również ma kształt litery L, jednak fronty ułożone są pod skosem.

 

Szuflady narożne

Specjalnie zaprojektowane szuflady to praktyczne rozwiązanie, umożliwiające nam wykorzystanie narożnej części zabudowy. Ułatwiają organizację i łatwo w nich utrzymać porządek. Za sprawą w pełni wysuwającej się szuflady, łatwo możemy sięgnąć po to, co jest nam potrzebne.

 

Ukryte szuflady

W nowoczesnych kuchniach tradycyjne półki często zastępowane są szufladami. Te jednak mogą mieć różną głębokość. Jeżeli zależy nam na zachowaniu spójności aranżacyjnej zabudowy meblowej, w przypadku płytszych szuflad możemy zdecydować się na ukrycie ich za głównym frontem szafki,

 

Kosze cargo

To idealny wybór do każdej kuchni, jednak szczególnie dobrze kosze cargo sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Ukryte za frontem kosze mogą mieć różną szerokość, wynoszącą nawet 10-15 cm. Z ich pomocą zatem możemy wykorzystać nawet tak niewielką przestrzeń pomiędzy innymi elementami zabudowy.

 

Systemy do szafek narożnych

 

Sam kształt szafki, to jednak nie wszystko, gdyż to dobrze dobrane akcesoria podnoszą funkcjonalność kuchni, a także dbają o nasz komfort. Dzięki właściwemu wyposażeniu kuchennych szafek, możemy sprytnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zyskać więcej miejsca do przechowywania, niż mogłoby nam się wydawać. Do wyboru mamy kilka rodzajów systemów do narożnych szafek:

 • kosze obrotowe – obracane kosze umieszczane są w rogu szafki, dzięki czemu zawsze mamy łatwy dostęp do wszystkich przechowywanych przedmiotów,
 • półki narożne Le Mans – ze względu na ich specyficzny kształt określane są również jako „półki nerki”. Półki te możemy w pełni wysunąć z szafki, by wyciągnąć rzeczy trzymane w narożniku,
 • wysuwane kosze – w szafkach narożnych możemy zainstalować również wysuwane kosze. Niektóre z nich wysuwają się automatycznie po otwarciu drzwiczek.

 

Narożny zlewozmywak do kuchni

 

Róg kuchni w kształcie litery L możemy wykorzystać również jako miejsce instalacji zlewozmywaka. Do tego jednak potrzebny będzie specjalny model. W sklepach znajdziemy różne typu zlewów narożnych: z jedno-, półtora- lub dwukomorowe, z ociekaczem lub bez.

 

O zaletach zlewozmywaków narożnych przeczytasz tutaj: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zlewozmywak-narozny-czy-to-wygodne-rozwiazanie-3006.html

 

Narożna kuchnia z wyspą

 

Jeżeli urządzamy kuchnię narożną otwartą na salon, warto rozważyć możliwość dodania do niej wyspy, która wizualnie oddzieli od siebie oba pomieszczania, a dodatkowo przyniesie nam szereg korzyści. Musimy jednak dobrze zaplanować jej wymiary, pamiętając o tym, że, aby móc bez przeszkód się wokół niej poruszać, po każdej jej stronie powinniśmy zostawić co najmniej 80-90 cm wolnej przestrzeni.

 

Od wielkości wyspy może zależeć także jej funkcjonalność – na większej powierzchni być może uda nam się zmieścić sprzęty AGD: zlewozmywak oraz zmywarkę albo płytę grzewczą. Mniejsza wyspa może posłużyć nam jako przestrzeń robocza czy zastąpić kuchenny stół.

 

Kuchnia narożna z oknem

 

Okno w kuchni to duże udogodnienie. Pozwala cieszyć się dziennym światłem, a niekiedy również pięknymi widokami podczas wykonywania codziennych obowiązków. Już od jakiegoś czasu w modzie pozostają kuchnie z oknem narożnym, dzięki któremu do pomieszczenia może wpadać jeszcze więcej promieni słonecznych. Tak duże okno można udekorować na wiele sposobów. Na jego parapecie można ustawić kwiaty, które staną się naturalnym dodatkiem. Pod nim najlepiej jest zaplanować zlewozmywak i/lub blat roboczy.

 

Marzysz o kuchni z narożnym oknem? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym poradniku: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-z-naroznym-oknem-2865.html

 

Kuchnia narożna – w jakim stylu?

 

Kuchnia funkcjonalna to jedno, ale w jej aranżacji liczy się również estetyka. Kuchnię narożną urządzić można na wiele sposobów, w zależności od naszych upodobań. Można jednak wyróżnić kilka wnętrzarskich stylów, które sprawdzą się w niej lepiej niż inne.

 

Kuchnia narożna klasyczna

Stawiając na klasyczną aranżację kuchni narożnej, zyskamy przytulny, domowy klimat. Frezowane fronty z uchwytami, tradycyjne oświetlenie, sprzęty AGD o charakterystycznym designie, dekoracyjne listwy przysufitowe i przypodłogowe – wszystkie te elementy pomogą nam w uzyskaniu pożądanego efektu. Wybierając kolorystykę ścian i zabudowy, miejmy na uwadze wielkość pomieszczenia. W przestronnej, otwartej kuchni, możemy pozwolić sobie na wykorzystanie ciemniejszych i bardzie wyrazistych kolorów, z kolei w małej, wąskiej kuchni, bezpieczniej będzie zastosować biele, beże czy kremy.

 

Kuchnia w stylu prowansalskim

Aranżacja kuchni w stylu prowansalskim to kolejny sposób na stworzenie klimatycznego wnętrza, odzwierciedlającego uroki południowej Francji. Prowansja to region słoneczny, dlatego w nawiązującym do niej stylu dominują delikatne odcienie pasteli, takie jak mięta, lawenda, błękit czy kremowy beż. Często stosowane są także stonowane odcienie bieli, które odbijają naturalne światło i nadają pomieszczeniom jasny, przestronny charakter. Meble z reguły wykonywane są z drewna, ale w prowansalskich wnętrzach mile widziane są również inne naturalne materiały, takie jak kamień czy cegła. Ich doskonałym uzupełnieniem są delikatne, zwiewne tkaniny: len, bawełna i jedwab.

 

Kuchnia narożna nowoczesna

Minimalistyczna, pozbawiona zbędnych dekoracji, kuchnia w kształcie litery L, w której królują gładkie, połyskujące fronty, również będzie prezentować się zjawiskowo. Szczególnie jeżeli do tak zaprojektowanych mebli dobierzemy AGD do zabudowy o prostej formie i stylowym wykończeniu. Do tak urządzonej kuchni będą pasować zarówno białe, jak i czarne oraz stalowe sprzęty. Możemy też pokusić się o blat typu slim, który dodatkowo podkreśli nowoczesny wymiar naszej kuchni.

 

Skandynawska kuchnia w kształcie litery L

Styl skandynawski także znany jest z minimalizmu, ale i funkcjonalności oraz jasnej kolorystyki. Barwy, które możemy wykorzystać w skandynawskiej kuchni narożnej, to biele, szarości i beże. Najlepiej uzupełnić je o elementy w kolorze jasnego drewna i naturalne tekstylia. W tak zaaranżowanym wnętrzu mogą pojawić się też otwarte półki, na których ustawimy – pełniącą rolę dodatków – ceramikę. Za dekorację mogą posłużyć też doniczkowe kwiaty oraz świeże zioła.

 

Kuchnia narożna w stylu loftowym

Styl industrialny wyróżnia się surowością, stąd też w urządzonych zgodnie z jego zasadami kuchniach najczęściej pojawiają się takie materiały jak stal nierdzewna, beton, cegła lub drewno. Specyficzny klimat pomogą stworzyć także odsłonięte elementy konstrukcyjne (np. belki sufitowe), a także rury oraz kable, wiszące, metalowe lampy czy żarówki Edisona. Część zabudowy meblowej można zastąpić otwartymi półkami i regałami.

 

Przeczytaj także:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne-jak-ustawic-3051.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ergonomia-w-kuchni-czyli-zasady-rozplanowania-zabudowy-kuchennej-2935.html

Narożna z wyspą, Bossi
Narożna z wyspą, Bossi
Biała kuchnia, Meble Wach
Biała kuchnia, Meble Wach
Kuchnia L z oknem, Kamela
Kuchnia L z oknem, Kamela
Oświetlenie szafek, Komandor
Oświetlenie szafek, Komandor

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Najlepsze kwiaty doniczkowe do kuchni


Kwiaty doniczkowe mają wielki potencjał dekoracyjny i czynią wnętrza zdecydowanie...

Kuchnia z lat 60-tych


Lata sześćdziesiąte minionego stulecia to czas niesamowitych przełomów oraz...

Wystrój kuchni na Boże Narodzenie


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, który nacechowany jest...