Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 3 sposoby na kuchnię w stylu prowansalskim

Porady


3 sposoby na kuchnię w stylu prowansalskim

Nie da się ukryć, że styl prowansalski jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany w kuchennych wnętrzach. Południe Francji to rozległe pola pokryte lawendą, masa ziół, oliwek a dodatkowo ciekawa i bardzo efektowna architektura. Tam żyje się spokojnie, bez pośpiechu. Mieszkańcy Prowansji żyją w zgodzie z naturą, degustują miejscowe wina i raczą się aromatycznymi potrawami. Sielanka prawda? Wystarczy kilka aranżacyjnych trików, aby taki klimat przenieść do kuchennego wnętrza. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Na zdjęciu: Studio Mebli A&K

1 – jasność, sielskość, naturalność – czyli witamy na Prowansji
Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna, naturalna i przytulna. Jest to połączenie elegancji oraz atmosfery, która panuje na południu Francji. Styl prowansalski to styl kobiecy, romantyczny, jednocześnie jednak odrobine surowy oraz staromodny. Styl prowansalski to surowe podłogi i delikatne dodatki oraz meble. Takie niebanalne połączenie tworzy bardzo urzekającą aranżację. W kuchni w stylu prowansalskim inspiracje czerpie się przede wszystkim z natury. Tego typu aranżacja to także połączenie kilku stylów – rustykalnego, angielskiego i vintage. Styl prowansalski jest już modny od kilku dobrych lat i wciąż zyskuje kolejnych zwolenników. Jest to rozwiązanie ponadczasowe. Dlaczego? Kuchnia w stylu prowansalskim jest jasna, ciepła i bardzo urokliwa, a w takich kuchniach aż chce się przebywać!

 

2 – kuchnia prosto z Prowansji
Chcąc urządzić kuchnię w stylu prowansalskim powinniśmy postawić na jasne kolory. Zazwyczaj dominuje biel. Może być ona złamana lub lekko poszarzała. Często ożywia się ją pastelami – błękitem, kolorem oliwkowym, czy bladym różem. Jeżeli chodzi o podłogi to powinniśmy wybierać pomiędzy kamiennymi, ceramicznymi i drewnianymi. Kuchnia w stylu prowansalskim jest niedbała – tutaj nie musimy dbać o idealne wykończenia – kuchnia powinna mieć ślady użytkowania. Ściany powinny być dość surowe – miejscami mogą być nawet nierówne i niedbale pomalowane. Wszystkie elementy kuchni powinny tworzyć specyficzną, bardzo swojską atmosferę.

 

3 – meble i dodatki
Kuchnia to nie tylko kolor ścian i odpowiednia podłoga, to również meble i dodatki. Szafki mebli powinny być jasne. Idealnie sprawdzą się tutaj kredensy naszych babć, które posiadają ciekawe, rzeźbione fronty. Meble mogą być specjalnie postarzane, co doda im jeszcze więcej uroku. Warto postawić na motywy, które kojarzą nam się z Prowansją. Gałązki oliwek czy kwiaty lawendy. Jeżeli chodzi o dodatki – nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Kuchnia w stylu prowansalskim lubi 'artystyczny nieład'. Warto zaopatrzyć się w ramki, ozdobne wazony, lniane obrusy czy kosze z wikliny. Idealnie wkomponują się także doniczki na zioła, warkocze czosnku czy konewki i wiechcie polnych kwiatów. To właśnie dodatki pomogą nam stworzyć prawdziwą kuchnię w stylu prowansalskim z duszą!

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lakierowane meble kuchenne i ich cechy


Rodzaj wybranych frontów kuchennych ma istotne znaczenie nie tylko dla wyglądu...

Kuchnia z lat sześćdziesiątych. Jak ją zaaranżować...


Dynamiczny progres w dziedzinie technologii, przemiany o charakterze społecznym,...

Ostro(żnie) z nożem


Można przyjąć, że wyposażenie kuchni to kwestia indywidualna. Jednocześnie nikt nie...