Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Niebo dla stóp – czyli ogrzewanie podłogowe w...

Porady


Niebo dla stóp – czyli ogrzewanie podłogowe w Twojej kuchni

Każdy z nas dba o to, aby w domu było ciepło. Nie chodzi tu ('tylko') o miłą, przytulną atmosferę – ale o dosłowne ogrzanie naszych czterech kątów. Nowoczesne systemy grzewcze dają nam naprawdę mnóstwo możliwości, jednak kuchnia jest dość trudnym miejscem. Spędzamy w niej sporo czasu, ale nieraz ciężko jest 'wcisnąć' w nią kaloryfer – szczególnie gdy jest mała. Idealnym rozwiązaniem na ogrzanie naszej kuchni jest ogrzewanie podłogowe!

Na zdjęciu: Studio Prestige

Nowoczesne kaloryfery

Jak wiemy, najlepszym rozwiązaniem w każdej kuchni jest umieszczenie grzejnika tuż pod oknem. Takie rozwiązanie jest najbardziej efektywne – to tutaj do pomieszczenia wpada najwięcej zimna, dlatego takie umiejscowienie ma sens. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych grzejników – dostępne są liczne wzory, formy i kolory – wszystko po to, aby przekonać nas do wyboru ich produktów. I owszem, nowoczesne grzejniki możesz zamontować dosłownie wszędzie, wizualnie wpasują się w każdą kuchnię, ale... chyba lepiej zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.


Wodne czy elektryczne?

Na ogrzewanie podłogowe składają się elektryczne maty grzewcze lub rurki. To przez nie przepływa ciepła woda z ogrzewania centralnego. Do wyboru mamy dwie instalacje – wodną lub elektryczną. Instalacja wodna jest tańsza, jednak wiąże się z podłączeniem do systemu centralnego ogrzewania. Decydując się na instalację elektryczną musimy zainwestować w specjalne maty, które pobierają spore ilości prądu – co oznacza również droższą eksploatację.


Ogrzewanie podłogowe - zalety

Największą zaletą ogrzewania podłogowego w kuchni jest równomierne rozmieszczenie temperatury w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie zainstalowane jest na całej powierzchni podłogi i wszędzie działa jednakowo. Nie mamy tutaj sytuacji, gdzie obok grzejnika jest ciepło, a dalej jest już chłodniej. Równomierny rozkład ciepła jest bardzo korzystny i zwiększa nasz komfort podczas pracy w kuchni. Bez względu, czy stoimy przy płycie grzewczej, czy walczymy z brudnymi naczyniami – odczuwalne ciepło jest takie samo. Jak wiemy, człowiek jest tak skonstruowany, że w okolicach stóp potrzebuje ciepła o wyższej temperaturze, niż np. na wysokości głowy. Decydując się na ogrzewanie podłogowe nie musimy martwić się o miejsce dla tradycyjnego grzejnika. Możemy za to zdecydować się na dodatkową szafkę lub większy stół. Niejednokrotnie kaloryfer psuje całą aranżację nowoczesnej kuchni – dlatego warto zastanowić się nad bardziej wygodnym (i ładniejszym) rozwiązaniem.


Ogrzewanie podłogowe - wady

Niestety, wygoda kosztuje – i w tym wypadku nie jest inaczej. Montaż i zakup ogrzewania podłogowego wiąże się z dość dużymi kosztami. Ogrzewanie podłogowe dość długo się nagrzewa i ciężko jest szybko podnieść jego temperaturę. Dodatkowo, planując ogrzewanie podłogowe na podłogę należy wybrać materiał, który będzie bardzo dobrze przewodził ciepło – tutaj świetnie sprawdzi się posadzka z płytek, terakoty lub kamienia.


Dobre rozwiązanie

Ogrzewanie podłogowe to świetna alternatywa tradycyjnego systemu grzewczego. W kuchni spędzamy dużo czasu, dlatego warto zadbać o komfort gotowania. Ogrzewanie podłogowe to dość spora inwestycja, jednak patrząc na wszystkie zalety – chyba warto.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w wersji kompakt – idealna dla singla


Jeżeli mieszkami sami w małym mieszkaniu to niezwykle istotna jest funkcjonalność...

Mała kuchnia na poddaszu – inspiracje


Urządzenie małej kuchni na poddaszu może stanowić wyzwanie, ale przy odrobinie starań...

Wybierz idealną zabudowę do Twojej kuchni


Urządzając kuchnię stoimy przed kilkoma, dość trudnymi decyzjami. Musimy wybrać...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności