Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Okap bez tajemnic – na co zwrócić uwagę przy...

Porady


Okap bez tajemnic – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Okap to nie tylko ozdoba naszej kuchni – jest to niezwykle ważne urządzenie podczas gotowania! Pochłania on wszystkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy – przypalona potrawa, nadmiar dymu – to nie problem, jeżeli posiadasz odpowiedni okap! Dziś doradzimy Wam na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia!

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Wybór okapu powinien być uzależniony od wielkości naszej kuchni, rodzaju płyty grzewczej i jej umiejscowienia. Nie zawsze warto oszczędzać – często na pozór tańsze rozwiązania z biegiem czasu mogą okazać się bardziej kosztowne, niż droższe odpowiedniki – dlatego warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji urządzenia.

 

 

Po pierwsze – liczy się rozmiar Twojej kuchni


To, jaki okap wybierzemy powinno być uzależnione przede wszystkim od wielkości naszej kuchni. Im większe pomieszczenie tym większej wydajności okapu potrzebujemy. Wydajność okapu wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę – oznacza to maksymalną ilość powietrza jaką okap jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny. Skuteczny okap to taki, który w ciągu godziny potrafi przefiltrować (co najmniej) sześć razy powietrze z całego pomieszczenia.

 

 

Do małych – okapy podszafkowe, do dużych - kominowe


Jeżeli posiadamy kuchnię niewielkich rozmiarów, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się okapy podszafkowe – są one stosunkowo małe i powinny sprawdzić się nawet w naprawdę małych, ciasnych pomieszczeniach. Dla osób posiadających duże, przestronne kuchnie lepszym rozwiązaniem będą okapy większych rozmiarów – wyspowe lub kominowe – charakteryzują się one większą wydajnością i bez problemów poradzą sobie z kuchniami o większych rozmiarach.

 

 

Po drugie - hałas


Jeżeli posiadamy kuchnię otwartą na salon istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę będzie hałas wytwarzany podczas pracy okapu. Zbyt głośna praca może nas dekoncentrować i rozpraszać – dlatego warto zadbać o to, aby poziom hałasu naszego sprzętu nie przekraczał 55 decybeli.

 

 

Rozmiar i tryb pracy


Rozmiar okapu również jest bardzo ważny. Jego szerokość powinna być (co najmniej) szerokości płyty grzewczej. Okapy dostępne na rynku mogą pracować na dwa sposoby – często obie funkcje są łączone, wyróżniamy system pochłaniacza i wyciągu. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do wentylacji. Okap wciąga zanieczyszczenie powietrze i je filtruje. Następnie wydmuchuje je ponownie do kuchni. Okap z systemem pochłaniacza działa w obiegu zamkniętym. Tym systemie okap nie obniża temperatury wsysanego powietrza i nie pochłania wilgoci – koszty eksploatacyjne mogą okazać się wyższe, niż zakładaliśmy. Okapy z wyciągiem – tutaj wszelkie zanieczyszczenia, zapachy są usuwane prosto do szybu wentylacyjnego. Okap działa w obiegu otwartym i pochłania wilgoć. Takie urządzenia są skuteczniejsze i bardziej efektywne niż pochłaniacze. Bez problemu eliminują wszelkie zanieczyszczenia i nie wpuszczają ich z powrotem do kuchni.

 

 

Wielkość, wydajność i wyciąg!


Przy okapach warto zwrócić uwagę na jego wydajność – jest to najważniejszy parametr, którym powinniśmy się kierować. Okap z wyciągiem mimo dodatkowej instalacji kratki – sprawdzi się lepiej i posłuży dłużej niż typowy pochłaniacz.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lodówka już nie tylko chłodzi, poznaj nowoczesne funkcje...


Wybór lodówki w dzisiejszych czasach nie jest sprawą oczywistą. Ilość...

Kuchnia pełna energii – jak ożywić wnętrze?


Od tego, jakie dobierzesz kolory farb i elementów wykończeniowych Twojego...

Jak wykorzystać kuchenne zakamarki?


Urządzając swoją wymarzoną kuchnię musimy pamiętać nie tylko o jej wyglądzie i...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności