Okap bez tajemnic – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?
Okap to nie tylko ozdoba naszej kuchni – jest to niezwykle ważne urządzenie podczas gotowania! Pochłania on wszystkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy – przypalona potrawa, nadmiar dymu – to nie problem, jeżeli posiadasz odpowiedni okap! Dziś doradzimy Wam na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia!
Wybór okapu powinien być uzależniony od wielkości naszej kuchni, rodzaju płyty grzewczej i jej umiejscowienia. Nie zawsze warto oszczędzać – często na pozór tańsze rozwiązania z biegiem czasu mogą okazać się bardziej kosztowne, niż droższe odpowiedniki – dlatego warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji urządzenia.
Po pierwsze – liczy się rozmiar Twojej kuchni
To, jaki okap wybierzemy powinno być uzależnione przede wszystkim od wielkości naszej kuchni. Im większe pomieszczenie tym większej wydajności okapu potrzebujemy. Wydajność okapu wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę – oznacza to maksymalną ilość powietrza jaką okap jest w stanie przefiltrować w ciągu jednej godziny. Skuteczny okap to taki, który w ciągu godziny potrafi przefiltrować (co najmniej) sześć razy powietrze z całego pomieszczenia.
Do małych – okapy podszafkowe, do dużych - kominowe
Jeżeli posiadamy kuchnię niewielkich rozmiarów, to dobrym rozwiązaniem mogą okazać się okapy podszafkowe – są one stosunkowo małe i powinny sprawdzić się nawet w naprawdę małych, ciasnych pomieszczeniach. Dla osób posiadających duże, przestronne kuchnie lepszym rozwiązaniem będą okapy większych rozmiarów – wyspowe lub kominowe – charakteryzują się one większą wydajnością i bez problemów poradzą sobie z kuchniami o większych rozmiarach.
Po drugie - hałas
Jeżeli posiadamy kuchnię otwartą na salon istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę będzie hałas wytwarzany podczas pracy okapu. Zbyt głośna praca może nas dekoncentrować i rozpraszać – dlatego warto zadbać o to, aby poziom hałasu naszego sprzętu nie przekraczał 55 decybeli.
Rozmiar i tryb pracy
Rozmiar okapu również jest bardzo ważny. Jego szerokość powinna być (co najmniej) szerokości płyty grzewczej. Okapy dostępne na rynku mogą pracować na dwa sposoby – często obie funkcje są łączone, wyróżniamy system pochłaniacza i wyciągu. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do wentylacji. Okap wciąga zanieczyszczenie powietrze i je filtruje. Następnie wydmuchuje je ponownie do kuchni. Okap z systemem pochłaniacza działa w obiegu zamkniętym. Tym systemie okap nie obniża temperatury wsysanego powietrza i nie pochłania wilgoci – koszty eksploatacyjne mogą okazać się wyższe, niż zakładaliśmy. Okapy z wyciągiem – tutaj wszelkie zanieczyszczenia, zapachy są usuwane prosto do szybu wentylacyjnego. Okap działa w obiegu otwartym i pochłania wilgoć. Takie urządzenia są skuteczniejsze i bardziej efektywne niż pochłaniacze. Bez problemu eliminują wszelkie zanieczyszczenia i nie wpuszczają ich z powrotem do kuchni.
Wielkość, wydajność i wyciąg!
Przy okapach warto zwrócić uwagę na jego wydajność – jest to najważniejszy parametr, którym powinniśmy się kierować. Okap z wyciągiem mimo dodatkowej instalacji kratki – sprawdzi się lepiej i posłuży dłużej niż typowy pochłaniacz.