Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Przechowywanie w szafkach kuchennych

Porady


Przechowywanie w szafkach kuchennych

Wnętrze kuchni bez wątpienia wymaga starannego zorganizowania przestrzeni. Tylko funkcjonalnie urządzona kuchnia będzie wygodna i przyjazna, ale także umożliwi szybsze wykonywanie określonych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków czy też sprzątaniem po nich. Istotne znaczenie ma zarówno odpowiednie rozmieszczenie elementów takich jak sprzęty AGD czy wybór układu kuchennego, ale także przemyślane ułożenie przechowywanych w szafkach rzeczy.

Na zdjęciu: Studio Mebli Darex

Porządek w kuchni


Kuchnia jest wnętrzem, w którym czystość i porządek to kwestie priorytetowe. Są one ważne przede wszystkim ze względu na higienę podczas przygotowywania posiłków, ale także w kwestii wygody wykonywania prac kuchennych. Jeżeli rzeczy przechowywane w szafkach będą ułożone w sposób chaotyczny, każdego dnia będziemy tracić sporo czasu i nerwów na szukanie lub dostanie się do danego produktu. Dlatego zawartość w szafkach kuchennych należy usystematyzować, co ułatwi intuicyjne sięganie po dane rzeczy, a dostęp do nich i utrzymanie porządku będą przebiegać automatycznie, więc wygodnie i szybko.

 

Podział na strefy kuchenne


Rozplanowanie przechowywanych rzeczy w szafkach kuchennych należy rozpocząć od wprowadzenia w życie tzw. reguły 5 stref. Polega ona na podzieleniu układu zabudowy kuchennej na pięć części. Do każdej z tych stref przypisać należy ogólne czynności wykonywane w jej obrębie, a następnie w szafkach i szufladach do niej przynależących umieścić wszystkie te produkty i akcesoria, które są z nią związane. Wówczas rzeczy umieszczone w szafkach kuchennych będą posegregowane tematycznie, co ułatwi ich odnajdywanie, a także skróci odległości pokonywane w kuchni. Wyróżniamy pięć podstawowych stref kuchennych:

  • zmywania,
  • zapasów,
  • gotowania,
  • przechowywania,
  • przygotowywania.

 

Jak przechowywać w szafkach?

 

Gdy już szafki zostaną podzielone i przypisane do poszczególnych stref, wówczas wystarczy produkty i akcesoria kuchenne przydzielić pod względem ich użyteczności do poszczególnych obszarów. W szafkach natomiast warto w taki sposób rozmieścić wszystkie rzeczy, aby ich ułożenie odpowiadało częstotliwości ich użytkowania. Oznacza to, że rzeczy używane często i na co dzień powinny znajdować się w zasięgu ręki i być ustawione z przodu szafek. Z tyłu szafek oraz w tych bardzo wysokich umieszczamy rzeczy używane okazjonalnie lub bardzo rzadko. Natomiast w dolnych półkach przechowujemy ciężkie akcesoria i takie o nieregularnych kształtach, dzięki czemu będzie łatwiej je wyjmować i odkładać. Pomocne okaże się także używanie wszelkiego rodzaju organizerów, segregatorów i pojemników na sypkie produkty.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jadalnia w kuchni – jak zaaranżować dostępną...


Nie sposób sobie wyobrazić współczesną kuchnię bez jadalni lub chociażby małego...

Czy bez robota da się żyć? Czyli gotowanie w XXI w


Komfort w kuchni uzależniony jest nie tylko od naszych zdolności i preferencji. W dużej...

Innowacyjny design w kuchni – zero zbędnych elementów


Obecny trend dominujący w dekoratorstwie pomieszczeń domowego zacisza opiera się w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności