Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Ceramiczne gotowanie – dlaczego warto gotować...

Porady


Ceramiczne gotowanie – dlaczego warto gotować na płycie ceramicznej?

Kiedyś wybór kuchni grzewczej był bardzo prosty – na rynku dostępny był jeden model – ten na gaz i problemu nie było. Aktualnie mamy troszkę trudniej, gdyż mamy aż trzy modele do wyboru – płyta gazowa, indukcyjna i ceramiczna. Dziś przyjrzymy się bliżej kuchni ceramicznej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jej zakupie? Czy warto w nią inwestować?

Na zdjęciu: Kernau

Płyta ceramiczna – jak działa?

 

Płyty ceramiczne wyposaża się w specjalne spirale do gotowania, które nagrzewając pole grzewcze, oddają ciepło naczyniom. Same grzałki potrzebują chwilę na rozgrzanie się, stąd też gotowanie na kuchni ceramicznej może potrwać nieco dłużej. Na rynku spotkać można się jednak z drugim rodzajem płyt ceramicznych, które zamiast spirali posiadają lampy halogenowe. Te rozgrzewają się znacznie szybciej, nawet w kilka sekund.

 

Kuchenka elektryczna ceramiczna – wady i zalety

 

Płyty ceramiczne mają wiele zalet, nie są jednak pozbawione wad. Podstawową ich zaletą jest łatwość obsługi i bezproblemowa kontrola przebiegu gotowania. Gładka powierzchnia płyty jest też łatwa w utrzymaniu w czystości. Czyszczenie płyty ceramicznej jest naprawdę proste i z reguły ogranicza się do przetarcia jej miękką ściereczką nawilżoną wodą i płynem do naczyń bądź też dedykowanym detergentem. Pozostałe plusy wynikają z dostępnych w nich funkcji. Kuchenki ceramiczne bardzo często bowiem posiadają zabezpieczenie przed dziećmi, minutnik czy czujniki smażenia. Ponadto urządzenia te są stosunkowo niedrogie, zwłaszcza gdy ich koszt zakupu zestawimy z ceną, jaką zapłacić musimy za płyty indukcyjne. Do ich wad możemy z kolei zaliczyć większy, niż w przypadku płyt indukcyjnych, pobór prądu. Koszty gotowania na płycie ceramicznej będą też wyższe w porównaniu z kuchnią gazową. Dodatkowo płyta ceramiczna nie tylko dłużej będzie się nagrzewać, ale też będzie dłużej stygnąć, co niestety może sprzyjać przypadkowym poparzeniom. Niemniej jednak, płyta ceramiczna jest z całą pewnością bezpieczniejsza od kuchni gazowej, gdyż nie mamy tu kontaktu z żywym ogniem.

 

Funkcje płyty ceramicznej

 

Kuchnie ceramiczno- gazowe

 

Kiedy nie możesz zdecydować pomiędzy płytą gazową a ceramiczną i nie wiesz, które rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie lepiej, do wyboru masz jeszcze rozwiązanie łączące dwa rodzaje kuchni: gazową i ceramiczną. To płyta gazowa bezpłomieniowa lub tzw. gaz na szkle. Czym się różni od zwykłej pyły gazowej, a czym od elektrycznej? W kuchni gazowej z blatem ceramicznym palniki gazowe umieszczane są pod ceramiczną powierzchnią płyty. Spalający się w bardzo wysokiej temperaturze gaz wraz z gładką powierzchnią płyty sprawiają, że taka kuchnia pracuje dużo wydajniej, niż tradycyjna płyta gazowa, a jednocześnie jest tańsza w eksploatacji, niż elektryczna płyta ceramiczna. Takie zestawienie, z roku na rok zyskuje na popularności i zadowolonych użytkowników, czego potwierdzeniem są pozytywne opinie.

 

Jak oszczędnie gotować na płycie ceramicznej?

 

Oszczędne gotowanie na pycie ceramicznej, mimo zwiększonego zużycia prądu, jest możliwe. Jak używać płyty, by nie narażać się na niepotrzebne koszty? Należy przede wszystkim wybierać odpowiednie naczynia, które wydajnie pozwolą nam korzystać z wytwarzanej przez płytę energii. Chodzi tu przede wszystkim o wybór garnków i patelni o płaskim, niezaokrąglonym dnie oraz odpowiedniej średnicy i ustawianie ich na właściwych polach grzewczych. W ten sposób gotujemy możliwie jak najszybciej przy najmniejszej możliwej stracie energii. A jakie garnki należy stosować do gotowania na płycie ceramicznej?

 

Garnki do gotowania na płycie ceramicznej

 

Tak naprawdę płyta ceramiczna nie wymaga od nas stosowania specjalnych naczyń. Będzie współpracować bowiem z każdym ich typem. Niemniej jednak ze względu na delikatną powierzchnię płyty ceramicznej oraz równomierne nagrzewanie do tego typu kuchenek polecane są garnki z gładkim dnem. Tego typu naczynia zapewnią nam dodatkową ochronę powłoki płyty oraz oszczędności. A czy istnieje specjalne oznaczenie garnków do płyty ceramicznej? Tak. Garnki rekomendowane do stosowania na tego rodzaju kuchni oznaczone będą ikonką symbolizującą ceramiczne pole grzewcze.

 

Funkcja HI-LIGHT Kernau

 

Kupujemy płytę ceramiczną– na to zwróć uwagę?

 

Napięcie elektryczne

 

Przed zakupem sprzętu jakim, jest płyta ceramiczna, należy przyjrzeć się pewnym kwestiom dotyczących montażu urządzenia. Modele, które możemy spotkać na rynku, różnią się między sobą napięciem elektrycznym. Są modele, których napięcie wynosi 230 V lub 400 V. Warto wiedzieć, że podczas gdy zdecydujemy się na kuchenkę o większej mocy, będzie konieczne posiadanie odpowiedniej instalacji elektrycznej, która umożliwi nam poprawne funkcjonowanie sprzętu. Tutaj należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam dobrać odpowiedni model.

 

Odpowiedni rozmiar i kształt

 

Wybierając płytę ceramiczną, należy wziąć pod uwagę jej rozmiar i kształt. Standardowe modele czteropalnikowe dostępne na rynku mają zazwyczaj od 58 do 60 centymetrów szerokości. Dla udogodnienia i bardziej wymagających klientów dostępne są również węższe i szersze urządzenia od najpopularniejszych modeli. Wielkość płyty należy dostosować do miejsca, jakie mamy w kuchni. Płyty ceramiczne posiadają zazwyczaj pola grzewcze w kształcie kół o różnych średnicach. Wielkość garnka powinna być dopasowana do wielkości pola grzewczego – aby jak najefektywniej wykorzystać energię elektryczną.

 

Gwarancja najwyższej jakości

 

Nazwa płyty ceramicznej pochodzi od materiału ceramicznego z którego kuchenka jest wykonana. Płyty ceramiczne wyróżniają się dużą odpornością i wytrzymałością. Oczywiście o płytę ceramiczną trzeba odpowiednio dbać – niewłaściwe korzystanie może przyczynić się do różnego typu uszkodzeń. Płyty ceramiczne są bardzo lubiane również ze względu na łatwość i szybkość czyszczenia. Gładka powierzchnia sprawia, że łatwo je utrzymać w czystości, aczkolwiek konieczne jest stosowanie specjalnych środków. Poza długością gwarancji, sprawdźmy także, czy producent oferuje nam dostęp do autoryzowanego serwisu i w jakich wypadkach przysługuje nam darmowa naprawa.

 

Element grzewczy

 

Za wytwarzane ciepło w płycie ceramicznej odpowiedzialna jest lampa halogenowa lub spirala elektryczna. Modele dostępne na rynku mogą być wyposażone w standardowe elementy lub elementy szybkogrzejne. Decydując się na drugie rozwiązanie, musimy liczyć się z większym poborem energii, ale jednocześnie zyskujemy pewność co do szybszego gotowania i smażenia.

 

Przede wszystkim prąd

 

Płyta ceramiczna nie wymaga podłączenia do instalacji gazowej – do działania potrzebuje jedynie prądu. Przed tą inwestycją należy sprawdzić natężenie elektryczne w naszym domu i kupić sprzęt o takich samych parametrach – nie będziemy musieli w ten sposób zmieniać instalacji. Odpowiednie obchodzenie się z płytą ceramiczną z pewnością przyczyni się do jej długiej i niezawodnej eksploatacji.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Złap oddech! Wentylacja w kuchni


Dobrze funkcjonująca wentylacja w kuchni jest równie ważna jak sprawna chłodziarka czy...

Białe zlewy – uniwersalne rozwiązanie do każdej kuchni


Kuchnia w jasnych kolorach jest nie tylko piękna, ale i praktyczna. Podobnie zresztą jak...

Rozplanowanie sprzętów AGD w pomieszczeniu kuchennym


Kuchnia to prawdziwa kopalnia urządzeń AGD. W tym wnętrzu sprzątamy, gotujemy,...