Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Stacja uzdatniania wody – jak wybrać do domu?

Porady


Stacja uzdatniania wody – jak wybrać do domu?

Woda z miejskiej sieci może być naprawdę mocno zakamieniona, a, jak wiemy, twarda woda przynosi nam same niedogodności. Jest szkodliwa zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszych sprzętów AGD, psuje smak przyrządzanych z niej napojów i zakamienia naczynia, w których ją gotujemy. Problemowi temu w łatwy sposób może zaradzić domowa stacja uzdatniania wody. Ale czym powinniśmy się kierować podczas jej wyboru i która będzie dla nas najodpowiedniejsza?

Na zdjęciu: Aquaphor

Jaka stacja uzdatniania wody?

 

Zgodnie z opiniami ekspertów, wybierając stację uzdatniania wody do domu jednorodzinnego, powinniśmy na względzie mieć dwa parametry: zużycie dobowe wody oraz natężenie jej zużycia, przy czym pod uwagę powinniśmy brać tu maksymalne wartości. Obliczenia te możemy wykonać, określając liczbę osób zamieszkujących nasze gospodarstwo domowe, a także liczbę sprzętów przyłączonych do instalacji. Dodatkową informacją, która przyda nam się podczas wyboru stacji, jest ta dotycząca stopnia zakamienienia wody oraz znajdujących się w niej substancji, których chcemy się z niej pozbyć. Jeżeli z wody chcemy usunąć również żelazo, mangan czy amoniak, będziemy musieli zastosować bardziej zaawansowane technologicznie stacje, niż w przypadku, kiedy naszym jedynym problemem jest wysokie stężenie wapnia i magnezu, które przesądzają o twardości wody. Kłopot sprawiać może nam również nieprzyjemny zapach wody czy jej zabarwienie. Z nim także poradzą sobie domowe stacje.

 

Nowoczesne systemy filtracyjne Aquaphor

 

Stacja uzdatniania wody – jak działa?

 

Najważniejszym zadaniem stacji uzdatniania wody jest zamiana wody twardej na miękką. Poza tym stacje mogą także usuwać z wody żelazo, amoniak oraz mangan, by w ten sposób poprawiać jej smak oraz przywracać naturalny kolor. Zmiękczacze instalowane są na zaworze głównym zimnej wody, dzięki czemu radzą sobie z niechcianymi osadami w całym domu. Istnieją także stacje uzdatniania, które można stosować, kiedy dysponujemy własnym ujęciem wody, np. ze studni. Oczyszczają one wodę oraz uzdatniają ją do picia. Zmiękczacz działa na bieżąco, oczyszczając wodę z chwilą jej poboru. Oznacza to, że nim woda popłynie w naszym kranie, przepłynie przez specjalne filtry odpowiedzialne za jej oczyszczenie. Domowe stacje mogą nam służyć przez wiele lat, niemniej jednak od czasu do czasu niezbędna jest regeneracja złoża jonowymiennego, którego zadaniem jest zmiękczanie wody. Regeneracja odbywa się co kilka dni i uruchamia się automatycznie. Jej częstotliwość zależy od twardości wody oraz tego, jak z niej korzystamy. Cały proces polegania na przepłukaniu złoża mieszaniną wody oraz soli tabletkowej, a w jego wyniku osady z wapnia i magnezu trafiają do kanalizacji, podczas gdy złoże na nowo naładowywane jest jonami sodu. Sól w tabletkach umieszczamy w zbiorniku raz na kilkanaście tygodni – to jedyne, o czym musimy pamiętać, gdy chcemy pozbyć się z naszego domu twardej wody.

 

Zalety zmiękczania wody

 

Wśród plusów zmiękczania wody na pierwszym miejscu należy wymienić eliminację wszelkich problemów związanych z osadzającym się kamieniem - również w domowych sprzętach AGD, takich jak pralki czy zmywarki. Znacznie dłużej posłuży nam zresztą cała instalacja wodna, gdyż rury od wewnątrz pozostaną czyste. Przedwczesnemu zużyciu nie będą ulegać małe sprzęty AGD, np. żelazka, czajniki, ekspresy do kawy. My z kolei oszczędzimy czas potrzebny na ich regularne odkamienianie. Korzystając ze stacji uzdatniania wody, przedłużymy żywotność baterii kuchennych i łazienkowych. Smak wody ulegnie poprawie, a co za tym idzie, smaczniejsze będą też przyrządzane z niej napoje i potrawy. Kiedy z kranów i kabin prysznicowych pozbędziemy się osadów, sprzątanie łazienki przebiegać będzie znacznie szybciej. Ale to nie wszystko. Miękka woda sprzyja urodzie. Kiedy regularnie stosowana jest podczas kąpieli czy mycia głowy, znacznie poprawia kondycję skóry i włosów. Podsumowując, zakup stacji uzdatniania wody, po prostu się opłaca.

 

Komentarze


5.00/5 4 4
5
Alek

Fajne, przydatne informacje!


5
Dorota

Mamy taką stację do uzdatniania wody. To bardzo dobre rozwiązanie, które super się sprawdza. Mieliśmy bardzo twardą wodę. Długo się wahałam czy ta stacja to dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę różne inne aspekty. Teraz wiem, że to była słuszna decyzja.


5
JanuszD.

Kiedy borykamy się z twardą wodą to taka jest idealnym rozwiązaniem na ten problem. U mnie sprawdziło się to na 100%


5
eryk

A co jaki czas trzeba wymieniać taką stację?

Zobacz również


Zlewozmywak lubi zmywać


Żadna kuchnia nie może się bez niego obejść. Jest mało widoczny, ale jednak...

Kuchnia w stylu greckim


Przywołując na myśl wakacyjne skojarzenia z malowniczymi krajobrazami Grecji, oczami...

Plastik w mikrofali, czyli jak bezpiecznie podgrzewać...


Mówi się, że jedzenie podgrzewane w mikrofalówce może być dla nas...