Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Sztuka wyboru sztućców

Porady


Sztuka wyboru sztućców

Powinny być nieskazitelnie czyste, piękne, dobrane do stylistyki zastawy. Sztućce, bo o nich mowa, powinny być też funkcjonalne, lekkie i poręczne. Czym zatem kierować się podczas zakupów tego rodzaju kuchennego wyposażenia? Oto kilka podpowiedzi.

Niebagatelne znaczenie

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez łyżek, noży czy widelców. Korzysta się z nich każdego dnia, nie tylko podczas spożywania posiłków, ale i w trakcie ich przyrządzania. To, czy będą poręczne i praktyczne w dużej mierze przekłada się na komfort ich użytkowania. Ich wygląd z kolei ma niebagatelny wpływ na wizualny odbiór stołu i wiele mówi o kulturze kulinarnej panującej w domu.
 

Materiał

Najważniejszą rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę wybierając sztućce jest surowiec, z jakiego są one wykonane. To on w dużej mierze ma wpływ na ich wygląd ale też na ciężar, funkcjonalność i cenę. Najdroższe są sztućce wykonane ze srebra. Nic dziwnego, ten szlachetny metal nie tylko powoduje, że łyżki czy widelce efektownie prezentują się na stole, ale są też przyjazne dla zdrowia. Srebro bowiem nie wchodzi w reakcje z produktami spożywczymi, nie ma więc negatywnego wpływu na ludzki organizm. Podobnymi cechami odznaczają się też sztućce posrebrzane. Są one odporne na zabrudzenia i korozję, jednak wymagają regularnej i pieczołowitej pielęgnacji i polerowania. Nie nadają się też do mycia w zmywarkach. Nie można za to powiedzieć tego o jednych z najbardziej popularnych obecnie – sztućcach wykonanych ze stali nierdzewnej. Ta mieszanka niklu, żelaza i chromu powoduje, że są one odporne na korozję, można je też bez ryzyka myć mechanicznie, używając rozmaitych detergentów. Sztućce ze stali są stosunkowo lekkie i praktyczne w codziennym użytkowaniu, dlatego też pełno tego typu modeli w sklepach i supermarketach. Można wybierać spośród różnych wielkości, kształtów i wzorów od nowoczesnych, prostych, przez najbardziej uniwersalne, na klasycznych formach, bogatych w zdobienia kończąc. Każdy jest więc w stanie dopasować określony model do swego stołu.
 

Forma formie nierówna

Wygląd sztućców wpływa na to, jak wygląda zastawiony stół, jest swoistą wizytówką domu, warto więc zadbać, by prezentował się zawsze efektownie. Nie oznacza to wcale, że zawsze musimy wybierać sztućce bogato zdobione, swą formą przypominające antyki. Przeciwnie, styl sztućców dobrze jest kompletować z zastawą stołową i charakterem jadalni czy kuchni. Jeśli mamy ultranowoczesną zastawę stołową, o minimalistycznym wyrazie, czasem niestandardowej barwie, nie kompletujmy do niej sztućców klasycznych w swej formie. Będą prezentować się groteskowo, jakby były „nie na miejscu". W takim wypadku lepiej sprawdzą się proste, nowoczesne kształty i wielkości łyżek czy widelców, podobnie zresztą jak pozostałych elementów stołu. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup uniwersalnych w swym wyrazie sztućców: ani zbyt klasycznych ani zbyt nowoczesnych. Takie ubogie w zdobienia i wzory, a jednocześnie niezbyt futurystyczne formy pozwolą dopasować sztućce do każdego typu zastawy. Bez względu jednak na styl czy kształt sztućców wybierajmy modele, które dobrze leżą w dłoni, są lekkie, nie wyślizgują się podczas użytkowania.
 

Ważna ilość

Z reguły w sklepach można spotkać sześcio- lub dwunastoelementowe komplety sztućców. Ma to swe praktyczne uzasadnienie, tyle samo części mają bowiem zazwyczaj komplety zastawy stołowej. Mamy wtedy pewność, że żadnemu z biesiadników nie zabraknie łyżki czy widelca. Na rynku, szczególnie w supermarketach można jednak bez problemu kupić poszczególne rodzaje sztućców. Sprzedawane są na sztuki, dzięki czemu można skompletować dowolną ilość łyżek, widelców, noży, a w razie potrzeby dokompletować cały zestaw. Do takich sztućców zwykle można też dokupić dodatkowe, mniej standardowe elementy jak łyżeczki do kawy, widelczyki do ciasta, chochelki itp. Nie mają one zbyt wygórowanej ceny, ale musimy się za to liczyć z niezbyt wygórowaną jakością tego typu sztućców.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/naczynia-kuchenne/lyzka-i-widelec-do-raportu-613.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wybrac-dobre-sztucce-1703.html

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Patelnia grillowa – niezbędne naczynie w każdej kuchni


Gdy aura za oknem nie sprzyja a mamy nieodpartą chęć na danie z grilla, jedynym ale...

Dobra patelnia - jak kupować, żeby nie żałować?...


W każdej kuchni trudno by się było obejść bez naczyń. Służą nam do...

Jak nie teflon to…? O wyborze patelni


Przez lata za najbardziej popularny rodzaj patelni uznawano modele teflonowe. Ostatnimi...