Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady W jakiej temperaturze suszy suszarka bębnowa?

Porady


W jakiej temperaturze suszy suszarka bębnowa?

Suszarka automatyczna to urządzenie, które nieprzeciętnie potrafi ułatwić życie, a do tego oszczędza nam masę czasu i energii – kto spróbował, ten wie. Nie dość że, korzystając z suszarki, nie musimy rozwieszać prania, to większości ubrań nie musimy również prasować. Aby jednak móc cieszyć się z jak najlepszych efektów suszenia, należy właściwie dobrać temperaturę do rodzaju wsadu, jego wielkości oraz stopnia zawilgocenia. Sprawdź, jaka temperatura suszenia w suszarce bębnowej będzie najlepsza dla poszczególnych tkanin i w jakiej temperaturze suszyć ubrania tak, żeby ich nie zniszczyć.

Na zdjęciu: Bosch

Suszarka automatyczna - jaka temperatura suszenia?

 

Dobór temperatury do rodzaju wkładu to kluczowa kwestia dla zachowania dobrej kondycji naszych ubrań. Często powtarzany mit na temat suszarek bębnowych mówi o tym, że suszarka kurczy ubrania. A tak naprawdę niektóre (nieliczne) tkaniny w ogóle nie nadają się do suszenia automatycznego, inne zaś wymagają po prostu suszenia w niższej temperaturze. To właśnie rodzaj materiału będzie decydował o tym, czy temperatura suszenia powinna być niska, czy może być wysoka oraz to, na jakim programie suszenie będzie przebiegać jak najbardziej wydajnie i przede wszystkim będzie bezpieczne dla naszej odzieży. Nawet jeżeli nie mieliśmy jeszcze do czynienia z suszarką do ubrań, oczywistym wydaje się, że suszenie pościeli będzie przebiegać dłużej i w wyższej temperaturze, niż suszenie delikatnych tkanin. Jak więc rozpoznać, których ubrań nie powinniśmy umieszczać w suszarce i jak odpowiednio dobrać temperaturę dla poszczególnych rodzajów tkanin?

 

Symbole suszenia

 

Pomocne w doborze odpowiedniej temperatury do rodzaju załadunku przede wszystkim będą symbole, które znajdziemy na metkach naszych ubrań, ale wskazówkę będą stanowić również same programy suszenia dopasowane do poszczególnych typów tkanin.

 

Znaczenie symboli na metce

 

Źródło: Instrukcja obsługi suszarki bębnowej Kernau KFD 812 W.

Wybór odpowiedniej temperatury suszenia będzie zatem zależny od liczby kropeczek, którą znajdziemy na symbolu suszarki. I tak:

  • jedna kropka – oznaczać będzie, że pranie można suszyć w suszarce w maksymalnej temperaturze 55 °C,
  • dwie kropki – oznaczać będą, że pranie można suszyć w suszarce w maksymalnej temperaturze 65 °C,
  • trzy kropki - oznaczać będą, że pranie można suszyć w suszarce w maksymalnej temperaturze 75 °C.

A co jeżeli na metce nie znajdziemy żadnego z powyższych oznaczeń? Jakie materiały suszyć w jakich temperaturach. Sprawdź w przygotowanej przez nas tabeli.

 

 

Wysoka temperatura

Niska temperatura

Zimne powietrze

Rodzaj tekstyliów

bawełna, jeans, ręczniki, len, narzuty, kołdry, pieluchy materiałowe

materiały syntetyczne: poliakryl, elastan itp. oraz delikatne, np. satyna

odzież puchowa, pianki gumowe, poduszki piankowe, tworzywa sztuczne

 

Czy temperaturę suszenia można regulować?

 

Wybierając program w suszarce bębnowej, automatycznie decydujemy o wyborze temperatury suszenia tkanin. Przykładowo, jeżeli wybierzemy program do suszenia bawełny czy też program antyalergiczny, mamy pewność, że pranie suszone będzie w wysokiej temperaturze. Z kolei cykl Delikatne czy Wełna zaprogramowany jest na suszenie w niskich temperaturach. Niektóre suszarki oferują także program suszenia zimnym powietrzem, dzięki czemu możemy suszyć w nich również tworzywa sztuczne (np. zasłonki do prysznica czy pokrowce na meble) oraz odzież puchową. 

 

Jeżeli zaś chodzi o manualne ustawianie temperatury, to o ile urządzenie nie daje nam takiej możliwości, w większości przypadków sami nie jesteśmy w stanie ustawić konkretnej temperatury suszenia. Niemniej jednak coraz więcej nowoczesnych suszarek wyposażanych jest w programy automatyczna działająca w oparciu o specjalny system monitorujący poziom wilgotności odzieży, za sprawą którego urządzenie jest w stanie regulować czas suszenia oraz temperaturę w zależności od rodzaju wsadu. Jeżeli jednak, pomimo wyboru programu dostosowanego do rodzaju tkanin, po zakończeniu suszenia prania nadal wydaje się być wilgotne (zdarza się, że suszarka nie dosusza ubrań, kiedy na przykład wkład jest zbyt duży), rozwiązaniem może być dosuszenie załadunku poprzez wybór programu czasowego.

 

Suszenie ubrań w suszarce - ile trwa?

 

Podobnie, jak temperatura suszenia, tak i czas będzie zależny od rodzaju załadunku. Będzie decydować tu przede wszystkim stopień wilgotności ubrań. W suszarkach z systemem monitorowania wilgotności prania na tej podstawie następuje przedłużenie albo skrócenie czasu suszenia. Dodatkowo w suszarkach automatycznych do dyspozycji mamy programy czasowe. Dzięki nim to my określamy czas pracy urządzenia. Programy te – tak jak wspomnieliśmy – przydatne są, kiedy pranie wymaga jedynie dosuszenia czy w sytuacji, kiedy nie chcemy, by wyprane tkaniny zostały w pełni wysuszone, np. kiedy chcemy powiesić lekko wilgotne jeszcze firanki czy też podsuszyć koszule bez zagnieceń przed ich prasowaniem.

 

Czy w suszarce można suszyć różne kolory?

 

Sortowanie prania do suszarki odbywa się na nieco innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku pralki. Podczas gdy pranie do pralki sortujemy przede wszystkim w zależności od kolorów tkanin, w suszarce kolory nie będą mieć aż takiego znaczenia (chyba że są mocno barwiące), jak rodzaj materiału i jego struktura. Nie oznacza to jednak, że wszystkie materiały musimy suszyć oddzielnie. Niewskazane jest m.in. suszenie cienkich i grubych tkanin jednocześnie, ponieważ schną one w różnym tempie. Poza tym większość dostępnych na rynku suszarek oferuje nam program Mix, który pozwala na wspólne suszenie bawełny i syntetyków. Zupełnie osobno natomiast powinniśmy suszyć również duże tekstylia, takie jak kołdry czy koce. 

 

Suszarka czy pralko-suszarka?

 

Wybór suszarki automatycznej może nie być prosty: po pierwsze dlatego, że producenci oferują nam urządzenia różnego typu, po drugie dlatego, że dobrą alternatywą dla suszarki może okazać się pralko-suszarka. Przed rozpoczęciem poszukiwań suszarki idealnej, warto poznać rodzaje suszarek, by łatwo wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania. Typy suszarek:

  • suszarka kondensacyjna – podczas pracy wykorzystuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Para zamienia się w wodę i gromadzi w specjalnym pojemniku, który po zakończeniu cyklu należy opróżnić. Nie musimy więc (choć w niektórych modelach możemy) podłączać suszarki do kanalizacji, co daje nam znacznie większe pole manewru, jeżeli chodzi o ustawienie urządzenia,
  • suszarka kondensacyjna z pompą ciepła – pompa ciepła to element, który w suszarce tworzy obieg zamknięty i pozwala nam odzyskiwanie energii. Dzięki temu zużycie prądu może być nawet o połowę niższe niż w przypadku suszarki bez pompy ciepła. Jednocześnie obniżona może być temperatura suszenia przy zachowaniu wysokiej wydajności i efektywności, co oczywiście pozytywnie wpływa na stan naszych ubrań,
  • suszarka wywiewowa – urządzenie tego typu pobierać będzie powietrze z pomieszczenia, w którym zostało ustawione. Następnie suszarka ogrzeje je i wykorzysta do suszenia wsadu. Wilgotne powietrze będzie wydmuchiwane poza suszarkę. Tak zaprojektowany obieg powietrza sprawia, że suszarki ewakuacyjne są najbardziej kłopotliwe, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego dla nich miejsca, ponieważ musimy zapewnić im dostęp do instalacji wentylacyjnej,
  • pralko-suszarka – to urządzenie łączące sobie dwie funkcje i jest niezastąpione w małych mieszkaniach, gdzie do zagospodarowania mamy ograniczoną powierzchnię. Pozwala cieszyć się zaletami suszarki automatycznej, a nie zajmuje dodatkowego miejsca. Ma jednak swoje mankamenty. W pralko-suszarkach maksymalny wsad suszenia jest zawsze mniejszy niż załadunek prania. Oznacza to, że przy wykorzystaniu pełnego wkładu pralki, nie będziemy go w stanie wysuszyć podczas jednego cyklu. Tego typu sprzęt – ponieważ jest znacznie bardziej eksploatowany – jest również bardziej narażony na awarie. Dodatkowo pracować będzie mniej wydajnie niż standardowa suszarka.

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/suszarka-do-ubran-przydatny-sprzet-w-kazdym-domu-1337.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/zanim-kupisz-suszarke-do-ubran-1359.html

Amica
Amica
Beko
Beko
Gorenje
Gorenje
Samsung
Samsung

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zazdrostki do kuchni


Stworzenie efektownej aranżacji okiennej może stanowić nie lada wyzwanie. Warto bowiem...

Miejski eksperymentator


Ta osobowość kuchenna to typowy miłośnik ciekawych i eksperymentalnych połączeń....

Czy bez robota da się żyć? Czyli gotowanie w XXI w


Komfort w kuchni uzależniony jest nie tylko od naszych zdolności i preferencji. W dużej...