Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 4 sprawdzone sposoby na przypalone naczynia

Porady


4 sprawdzone sposoby na przypalone naczynia

Zapewne kiedyś każdemu, nawet najlepszemu kucharzowi zdarzyło się coś przypalić. Czasem wystarczy tylko sekunda nieuwagi i jest już za późno. Dziś przedstawimy wam kilka sprawdzonych sposobów na spaleniznę. Podpowiemy jak uporać się z tym dość problematycznych 'brudem'. Przesadne, zbyt intensywne szorowanie często może jeszcze bardziej zniszczyć naczynie i będziemy musieli je wyrzucić. W dalszej części artykuły mamy dla was triki na pozbycie się trudnego brudu oraz przypalonych resztek.

1 – proszek do prania idealny na przypalone naczynia
Jeżeli nasze ulubione naczynie zostało niechcąco przypalone, to nie ma się co martwić – tą 'plamę' można usunąć! Jak? Wystarczy zwykły proszek do prania. (Możemy również wykorzystać dowolne mleczko do czyszczenia). Na początku pamiętajmy o założeniu rękawiczek ochronnych – takie detergenty mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze dłonie. Przypalone naczynie trzeba wyszorować za pomocą proszku do prania lub wybranego przez nas zamiennika. Następnie trzeba bardzo dobrze wypłukać naczynie – aby pozostałości detergentu nie zostały w garnku. Drugą opcją – mniej inwazyjną jest dodanie proszku do prania do wody i gotowanie zawiesiny w przypalonym naczyniu. W ten sposób szybko pozbędziemy się 'przypalonych plam'.

 

2 – sól załatwi sprawę
Jednym z najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się spalenizny z naczyń jest oczywiście sól! W przypalone miejsce wystarczy wysypać kilka łyżek bądź łyżeczek (w zależności od wielkości naczynia) soli. Powinna ona przykryć całą spaloną plamę, która oczywiście była dziełem przypadku. Grubą warstwę soli powinniśmy zostawić na spaleniźnie przez kilka godzin, a później przetrzeć naczynie wilgotną szmatką. Gotowe! Znaku po spaleniźnie brak!

 

3 – ocet pozbędzie się spalenizny
Innym sposobem by pozbyć się spalenizny jest ocet. Już kilka kropel tego płynu wystarczy, aby spalone płaty zaczęły odklejać się od naczynia. W każdej kuchni jest ocet, dlatego często jest on jedyną deską ratunku 'na już'. Ocet należy zagotować w dużej ilości wody. Musimy pamiętać, aby octu nie używać w przypadku naczyń emaliowanych – mogą one w ten sposób ulec zniszczeniu.

 

4 – ryż w walce z przypalonymi naczyniami
Nieco dłuższym rozwiązaniem jest ryż – dłuższym, ponieważ tutaj, cały proces może zająć kilka godzin, jednak jeśli nie ma się niczego innego pod ręką to warto spróbować. Naczynie pokryte spalenizną należy pokryć ziarnami ryżu, dodać wodę i gotować. Ryż jest świetną alternatywą dla octu czy środków chemicznych i pomimo tego, że jest to dość czasochłonny proces, to gotowany ryż nie uszkodzi żadnego naczynia.
Czasem każdemu zdarzy się coś przypalić, jednak nie musi się to od razu wiązać z koniecznością wyrzucenia naczynia. Warto spróbować powyższych trików by móc cieszyć się znów ulubionymi naczyniami!

Komentarze


5.00/5 1 1
5
joannaaa

Ojj, artykuł dla mnie, bo niestety często zdarza mi się coś przypalać. Najczęściej to chyba owsiankę, a później domyć taki garnek jest naprawdę ciężko :D. Do tej pory znałam tylko sposób z solą, ale z chęcią wypróbuję inne, chociaż mam nadzieję że przypalone naczynia będą zdarzały mi się jak najrzadziej :D

Zobacz również


Podgrzewana podłoga w kuchni


Brak widocznych elementów wchodzących w skład instalacji grzewczej często przesądza o...

Półka na przyprawy w Twojej kuchni


Dobrze przyprawione potrawy mogą zachwycić i sprawić, że posiłek we wspólnym...

Aranżacja kuchni z częścią wypoczynkową


Kuchnia już dawno przestała pełnić tylko i wyłącznie funkcje kulinarne. Obecnie to...