Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady 8 sposobów na aranżację okna w kuchni

Porady


8 sposobów na aranżację okna w kuchni

Okno w kuchni to prawdziwy skarb. Dzięki niemu pomieszczenie jest jasne, oświetlone, a w razie potrzeby możemy wpuścić do niego świeże powietrze. Naturalne światło w kuchni to prawdziwy luksus, jednak okno to także wyzwanie. Jakie? Wyzwanie aranżacyjne, bo... skoro mamy już to okno, to trzeba go jakoś przyozdobić. Dzisiaj mamy mnóstwo możliwości – możemy przebierać między firankami, roletami, zasłonami. Jak ozdobić okno w kuchni, jakie rozwiązania sprawdzą się w domu, a jakie w mieszkaniu? Poznaj najmodniejsze pomysły i najpiękniejsze inspiracje.

Na zdjęciu: Studio Mebli Janpol

Co na okno w kuchni?

 

Aranżacja okna w kuchni może całkowicie zmienić panujący w pomieszczeniu klimat. Wszelkie dodatki – takie jak zasłony, firanki czy rolety nie tylko chronią przed słońcem i wzorkiem sąsiadów, ale również stanowią ciekawy dodatek, który wpływa na finalną aranżację pomieszczenia. „Ubranie” okna powinno być uzależnione od ogólnej stylistyki panującej w kuchni. Do pomieszczenia kuchennego urządzonego w tradycyjnym stylu idealnie będą pasować firanki i zasłonki, w nowoczesnej kuchni – lepiej postawić na żaluzje albo rolety. Bez względu na wybór i możliwości – aranżacja okna powinna pasować do całego pomieszczenia i tworzyć ze wszystkimi dodatkami ładną, przyjemną dla oka całość. Poznaj sześć pomysłów na aranżacje okien w kuchni.

 

1 – klasyczne firanki

 

Główną zaletą firanek jest fakt, że przepuszczają one duże ilości światła do kuchennego pomieszczenia. Nadają one kuchni przytulnego charakteru, przez co najlepiej wpasują się w pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym. W sklepach dostępne są w wielu wariantach: tradycyjnych i  bardziej wymyślnych. Niektóre posiadają fantazyjne upięcia czy ozdobne motywy. W zależności od lokalizacji okna i jego rozmiarów, możemy zdecydować się na różną długość firan kuchennych. Mogą one bowiem sięgać podłogi, częściej jednak ich długość ograniczać będzie blat.

 

2 - zazdrostki

 

Niewielkie zasłonki rozpoczynające się w połowie okna kojarzą się nam zapewne z kuchniami naszych babć. I właśnie dlatego są niezastąpionym elementem wystroju kuchni rustykalnej czy urządzonej w stylu retro lub vintage. Dzięki nim nawet nowoczesne okna PCV zyskają sielski wygląd. Z pomocą zazdrostek w kuchni zapewnimy sobie intymność, wciąż jednak nie blokując dopływu światła słonecznego do pomieszczenia i nie zasłaniając w pełni widoku. Równie dobrze sprawdzą się w domu, co w bloku, szczególnie gdy nasza kuchnia znajduje się na parterze.

 

3 – panele firanowe

 

Nowoczesna kuchnia wymaga nowoczesnych rozwiązań, a takim bez dwóch zdań są panele firanowe. Ta nietypowa dekoracja nie jest jeszcze tak popularna, jak tradycyjne firmany czy zasłony, jednak już zdążyła podbić serca wielu. Panele wieszane są na karniszu, na dole zaś posiadają dodatkowe obciążniki, za sprawą których firany zyskują nienaganny wygląd. Są idealnie rozciągnięte od samej góry okna, aż po parapet czy podłogę. Niekiedy ich długość można regulować – tak jak w przypadku rolet. Panele wykonywane są z różnego rodzaju materiału, dzięki czemu mogą posiadać różnorodne wykończenie. Ażurowe przepuszczać będą więcej światła, natomiast jednolite firany z grubszej tkaniny lepiej zasłonią nas przed promieniami słońca.

 

4 – zasłony na okno

 

Dzięki zasłonom także możemy regulować ilość światła, która wpada do pomieszczenia. Mogą one być dobrane na zasadzie kontrastu lub wręcz przeciwnie – wszystko zależy od naszych upodobań. Z ich pomocą łatwo podkreślimy aranżację naszej kuchni. Bogato zdobione zasłony angielskie  będą idealnym wyborem do pomieszczenia w stylu prowansalskim, jednokolorowe – szare czy granatowe – sprawią, że nasza kuchnia wyda się bardziej elegancka. Zasłony oczywiście można połączyć z firanami. Wszystko zależeć będzie od naszych upodobań i efektu, jaki chcemy uzyskać. Zasłony można pozostawić same sobie lub oryginalnie upiąć – możliwości aranżacyjne są więc praktycznie nieograniczone.

 

Sieć studiów mebli kuchennych Max Kuchnie

 

5 – rolety

 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór rolet – występują modele różniące się pod względem wzorów, kolorów, wielkości, materiału, z którego zostały wykonane, a także sposobu montażu. Rolety świetnie się sprawdzą zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz. Nowością są także rolety noc-dzień, które umożliwiają dozowanie światła i do tego pięknie się prezentują.

 

6 - rolety rzymskie

 

Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się rolety rzymskie – są łatwo dostępne i charakteryzują się wysoką funkcjonalnością. Rolety rzymskie do kuchni to rozwiązanie ładne i praktyczne. Mogą być zainstalowane bez karnisza albo na nim – z wykorzystaniem specjalnego mechanizmu. Tego rodzaju rolety do stelaża z reguły montowane są na rzepy lub wieszane na karniszu na tzw. szelkach, dzięki czemu w razie ich zabrudzenia możemy je łatwo zdjąć i wyprać. Sprawdzą się więc w tak problematycznych i narażonych na zabrudzenia miejscach, jak okno nad zlewem czy w okolicach płyty grzejnej. Dają nam też sporo możliwości aranżacyjnych. W zależności od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, mogą pełnić funkcję zasłony albo firany i w mniejszym bądź większym stopniu przepuszczać światło. Dekoracyjne fałdy, jakie tworza się po podciągnięciu rolety, sprawiają, że staje się ona wyjątkowo elegancka. Klasyczna roleta rzymska sprawdzi się w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim czy nowoczesnym, a ta bardziej ozdobna będzie pasować do kuchni prowansalskiej czy tradycyjnej. Uniwersalność rolet rzymskich sprawia, że chętnie stosujemy je nie tylko w kuchni czy w jadalni, lecz także w salonie czy nawet łazience.

 

7 – żaluzje

 

Żaluzje już od dawna goszczą w naszych domach, a to z uwagi na ich skuteczność w ochronie przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń i rażącymi promieniami słonecznymi oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Tradycyjne żaluzje wykonywane były z aluminium, w związku z czym nie prezentowały się one aż tak stylowo. Teraz jednak do dyspozycji mamy również żaluzje bambusowe i drewniane. Występują one w różnych kolorach, dlatego łatwo dostosować je do wystroju kuchni. Ponieważ nie wymagają prania, a osadzający się na nich kurz łatwo usunąć, drewniane żaluzje są szczególnie polecane dla alergików.

 

8- okno bez dekoracji

 

Zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach brak dekoracji również może być dekoracją. Chociażby w kuchniach industrialnych wcale nie musimy przyozdabiać okna, wręcz jest to niewskazane. Zasłaniać nie musimy też okna ozdobnego, które dzielą szprosy, panoramicznego czy takiego, za którym rozpościera się ładny widok. Takie okna stanowią już dekorację same w sobie, więc ich upiększanie jest zbędne.

 

Dekoracja okna a jego kształt

 

Na wystrój okna wpływ może mieć też jego wielkość i kształt. Duże okno przynosi nam więcej możliwości – możemy zastosować w nim praktycznie każdy rodzaj dekoracji. Z kolei jeżeli chcemy ozdobić małe okno, weźmy pod uwagę również jego kształt. Kwadratowe okno jest prostsze w aranżacji. W kuchni sprawdzą się na nim zazdrostki albo rolety – tradycyjne lub rzymskie. Jak natomiast zasłonić okrągłe albo łukowe okno? Sprawa jest nieco bardziej kłopotliwa. Na szczęście na rynku znajdziemy sporo rozwiązań do nietypowych okien. Mogą być to na przykład robione na zamówienie rolety, żaluzje czy plisy. W sklepach znajdziemy też specjalnie profilowane karnisze, które nad okrągłym oknem pozwolą nam zawiesić firanki czy zasłony. A co do okna panoramicznego? Szerokie okna pięknie prezentują się w kuchni i najlepiej w ogóle ich nie zasłaniać. Kiedy jednak jesteśmy już do tego zmuszeni dobrze sprawdzą się rolety i plisy na wymiar. Szczególnie plisy, które po zwinięciu będą praktycznie niewidoczne, a więc nie będą psuć efektu, jaki daje nam okno panoramiczne.

 

Ozdoba i nie tylko

 

Aranżacja okna kuchennego nie jest łatwą sprawą, jednak warto przeanalizować dokładnie wady i zalety każdego rozwiązania. „Ubranie” okna w kuchni to nie tylko kwestia estetyki, ale również wygody. Bez względu na to, czy wybierzemy zasłonki, rolety czy firanki – mają one pełnić przede wszystkim rolę przydatnego gadżetu. Mają chronić nas one przed nadmiarem promieni słonecznych i ograniczyć wścibskich sąsiadów.

 

Zdjęcia najpiękniejszych aranżacji okien kuchennych, możesz zobaczyć w naszej galerii poniżej.

Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Fler
Studio Fler
Studio Horniczak
Studio Horniczak
Studio Mebelstyl
Studio Mebelstyl
Studio Mono
Studio Mono
Studio Pro-M
Studio Pro-M

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Modne dodatki kuchenne


Dodatki i dekoracje kuchenne odgrywają nie mniejszą rolę dla estetyki aranżacji...

Jasna czy ciemna kuchnia? Czyli niełatwe dylematy


Podczas urządzania kuchni czeka nas wiele ważnych decyzji i dylematów....

Kuchnia z wyspą otwarta na salon – inspiracje i...


Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z...