Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Co gdzie trzymać w kuchni?

Porady


Co gdzie trzymać w kuchni?

Podczas projektowania kuchni warto przewidzieć nie tylko układ samych szafek w zabudowie, ale też dobrze jest zaplanować miejsce dla poszczególnych sprzętów i akcesoriów kuchennych, a także produktów spożywczych, z których korzystamy na co dzień. W ten sposób zapewnimy sobie wygodę, ale i będziemy mieć pewność, że w naszej kuchni po prostu wszystko się zmieści. Jednak nawet i wtedy, gdy Twoja kuchnia jest już dawno ukończona, korzystając z naszych wskazówek, możesz przeorganizować ją tak, by była ona znacznie bardziej funkcjonalna, a przez to ułatwić sobie życie.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Jak zagospodarować szafki w kuchni pod blatem?

 

W kuchni pod blatem z reguły do dyspozycji mamy szafki zamknięte. Możemy więc łatwo schować w nich wszystko to, co nie zdobi naszej kuchni, a więc powinno być ukryte. W dolnej zabudowie możemy także przechowywać zapasy, zwłaszcza gdy do dyspozycji nie mamy spiżarni. Dla jeszcze większej wygody możemy umieścić je w specjalnych pojemnikach czy słoikach. Szczególnie komfortowe w tej kwestii są szuflady. Jeżeli umieścimy w nich produkty w słoikach czy pojemnikach z przezroczystym denkiem, sięganie po to, co jest nam w danej chwili potrzebne, będzie niezwykle łatwe i szybkie. Do przechowywania żywności doskonale nadają się także szafki typu cargo. Są to wąskie szafki z wysuwanym frontem o wysokości pokrywającej się w wysokością zabudowy z reguły wyposażone w druciane kosze. Takie rozwiązanie sprawia, że po ich wysunięciu wszystkie przechowywane w nich przedmioty, są dokładnie widoczne. Porządek w szufladach w dolnej zabudowie pomogą utrzymać wszelkiego rodzaju organizery i przegródki.


Co gdzie trzymać w wiszących szafkach w kuchni?

 

Na najwyższych półkach szafek w górnej zabudowie powinniśmy umieszczać rzeczy, z których korzystamy najrzadziej. To świetne miejsce na świąteczną zastawę czy sprzęty i akcesoria, które potrzebne są nam zaledwie kilka razy w roku. Na niższych półkach natomiast warto umieścić produkty i przedmioty, które użytkujemy na co dzień. Co konkretnie? Dolne półki wiszące to najlepsze miejsce do przechowywania wszystkiego, co potrzebne jest Ci do przyrządzania ulubionych ciepłych napojów. Umieszczone tu pojemniki z kawą czy herbatą oraz cukiernica, a także kubki i filiżanki zawsze będą pod ręką, kiedy przyjdzie nam ochota, by napić się czegoś ciepłego. Na niższych półkach możemy też trzymać przyprawy, które najczęściej używamy podczas gotowania. To zatem świetne miejsce na solniczkę oraz pieprzniczkę. Na wyższych półkach z kolei możemy umieścić na przykład takie urządzenia, jak maszynka do mięsa czy frytownica, czyli takie sprzęty, po które sięgamy nieco rzadziej. Górne szafki to także dobre miejsce na przechowywanie różnego rodzaju kieliszków. W zależności od naszych preferencji i upodobań, możemy trzymać je nieco wyżej lub niżej.


Gdzie znaleźć dodatkowe miejsce do przechowywania w kuchni?

 

W kuchni każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. Im więcej rzeczy ukryjemy w kuchennych szafkach, tym bardziej uporządkowana i elegancka będzie wydawać się nasza kuchnia. A przecież właśnie na takim efekcie zależy nam najbardziej. Na szczęście, nawet gdy zabudowa meblowa jest mocno okrojona, w kuchni możemy wygospodarować trochę dodatkowej przestrzeni, w której uda nam się pomieścić to i owo. Jednym z miejsc, którego potencjał z reguły nie zostaje odpowiednio wykorzystany, jest szuflada pod piekarnikiem. Możemy w niej umieścić nie tylko akcesoria do pieczenia, ale także i patelnie, pokrywki, a nawet i niewielkie garnki. Innym, często niedocenianym miejscem, jest szafka nad kuchennym okapem. Korzystamy z niej z reguły rzadko, a zatem dobrze jest umieścić w niej rzeczy, których nie użytkujemy na co dzień. Możemy schować w niej na przykład akcesoria do grillowania, termosy, które zabieramy ze sobą wyłącznie w dalekie podróże, czy też zastawę stołową na specjalne okazje. Kiedy z kolei do dyspozycji mamy szafki narożne, dobrze jest w pełni móc korzystać z dostępnego w nich miejsca. Pomogą nam w tym nowoczesne systemy typu nerka czy kosze i półki obrotowe, dzięki którym będziemy mieć łatwy dostęp do wszystkich umieszczonych w nich przedmiotów.

Studio Chęcik
Studio Chęcik
Studio Drewmax
Studio Drewmax
Studio Fler
Studio Fler
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Jurimex
Studio Jurimex
Studio Spaks
Studio Spaks

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu klasycznym


Klasyczne wnętrza przez lata cieszą oko uniwersalnym pięknem. Przestronne i eleganckie...

Kominowy, podszafkowy czy wyspowy? Wybierz z nami odpowiedni...


Od pewnego czasu okap stał się integralnym elementem każdej kuchni. Nie tylko idealnie...

Sposoby na zwiększenie miejsca w szafkach


Kuchnia jest wnętrzem, w którym przechowywanie ma szczególnie duże...