Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Czy to, czy jesteśmy prawo czy leworęczni ma...

Porady

Czy to, czy jesteśmy prawo czy leworęczni ma jakieś znaczenie w kuchni?

Ulubione0

Kuchnia powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna, jednak czy zastanawialiście się kiedyś, czy rzeczywiście taka jest? Większość społeczeństwa pisze i większość czynności wykonuje prawą ręką. Nie zdajemy sobie sprawy, ale większość produktów, gadżetów i akcesoriów stworzonych jest z myślą o praworęcznych użytkownikach. Jeżeli jesteś praworęczny, to być może nigdy nie zwróciłeś na to uwagi, jednak tak naprawdę często kuchnia projektowana jest z myślą o większości...

Leworęczni są zdolniejsi?
Jeszcze jakiś czas temu mańkuty, czyli osoby leworęczne uważane były za odmieńców. Dziś, coraz częściej można spotkać osoby, które piszą lewą ręką. Dziś jest to nawet uważane za atut i zaletę – mańkutów jest przecież znacznie mniej. Liczne badania udowadniają, że osoby leworęczne są zdolniejsze, bardziej pracowite, a 'odmienne' funkcjonowanie działa na ich korzyść. Osoby leworęczne są też coraz częściej motywacją i inspiracją dla producentów do tworzenia nowych, bardziej uniwersalnych i wygodnych urządzeń, które sprawdzą się również u mańkutów.

 

15% to zbyt mało czy wystarczająco dużo?
Według statystyk, osoby leworęczne stanowią około 15% społeczeństwa. Jest to stosunkowo niewiele, jednak nie oznacza to, że tworzenie akcesoriów dla takich osób jest bez sensu. Z roku na rok takich urządzeń, gadżetów i produktów powstaje coraz więcej! I tak, mamy już długopisy, które są przystosowane do trzymania w lewej ręce, przybory szkolne, myszki komputerowe a nawet noże czy obieraczki. Ten, można nazwać 'trend' na produkty dla osób leworęcznych zyskuje uznanie także wśród producentów armatury kuchennej. Przykładem mogą być baterie kuchenne, które posiadają dźwignię znajdującą się z lewej strony wylewki.

 

Rodzina mieszana
Podczas, gdy w domu mieszkają również osoby praworęczne możemy mieć dylemat. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na baterię z uchwytem lub dźwignią, która umieszczona jest na środku – równolegle do wylewki. Takie uniwersalne rozwiązanie pozwoli nam, wypuścić strumień wody zarówno prawą, jak i lewą ręką. Możemy zdecydować się również na baterię bezdotykową, którą uruchamia się za pomocą elektronicznego sensora.

 

Przede wszystkim wygoda
Wydaje nam się, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Jeżeli jedna osoba w rodzinie jest leworęczna to nie ma sensu wszystkiego zmieniać i przerabiać, żeby było jej wygodnie. Tak naprawdę leworęczni ludzie istnieją od zawsze, a moda na dostosowywanie do nich urządzeń jest... modą i sposobem na dobry zarobek. Do wszystkiego można się przyzwyczaić, a szukanie problemu tam, gdzie go nie ma jest bez sensu. Leworęczne osoby dotychczas bez problemu radziły sobie w 'praworęcznych' kuchniach, więc nie warto kombinować.

Zobacz również

Panele podłogowe w kuchni – czy to dobry pomysł?

Panele podłogowe w kuchni – czy to dobry...

Kuchnia jest niełatwym pomieszczeniem – wilgoć, zmiany temperatury, zabrudzenia – podłoga...

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim kupisz maszynkę do mięsa

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim kupisz...

Ręczna lub elektryczna Mamy do wyboru dwa rodzaje maszynek do mielenia – ręczne lub...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena