Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Jakie lampy wybrać do kuchni?

Porady


Jakie lampy wybrać do kuchni?

Kuchnia marzeń to nie tylko ładna zabudowa, nowoczesne sprzęty AGD i liczne dodatki. Kuchnia to także odpowiednie oświetlenie, które powinno podkreślić klimat naszego kuchennego pomieszczenia. Światło, nie tylko zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy, ale też oświetla miejsca, które mają przyciągnąć oko. Oczywiście, najważniejsze są miejsca robocze czyli miejsce wokół płyty grzewczej, zlewozmywaka i blatu, jednak jak wybrać odpowiedni model lamp gdy wybór jest naprawdę duży?

Po pierwsze – centralne oświetlenie
Najważniejsze w kuchni jest centralne oświetlenie, czyli takie, które oświetla nam całe pomieszczenie. Umieszczona na suficie lampa stanowi najważniejszy punkt oświetleniowy w całej kuchni. Należy zadbać o to, aby światło odbijało się od sufitu i padało na kuchenne sprzęty – w ten sposób unikniemy w kuchni zbędnych cieni. Jeżeli nasza kuchnia jest naprawdę duża, to warto zastanowić się nad podwójnym oświetleniem tam na górze. Jeżeli chcemy zainstalować lampę nad stołem, musimy pamiętać aby była ona zamontowana symetrycznie względem środka blatu. Jako światło główne świetnie sprawdzą się podłużne kompaktowe świetlówki, których cechą charakterystyczną jest emitowanie światła o barwie, która jest bardzo zbliżona do naturalnego. Można również zastanowić się nad wybraniem halogenów, czy energooszczędnych diod LED, które dodatkowo będą potrzebowały mniej energii.

Po drugie – miejsca robocze
Oprócz światła centralnego powinniśmy dodatkowo zadbać o miejsca robocze, które służą nam głównie do przygotowywania posiłków. Takie obszary naszej kuchni powinny być dobrze oświetlone dla naszego bezpieczeństwa i większego komfortu. Tutaj świetnie sprawdzą się lampy halogenowe lub LED-y. Lampy halogenowe nie nagrzewają się, a często umieszczane są w specjalnych otworach w spodach szafek wiszących. Optymalna odległość pomiędzy punktami świetlnymi powinna wynosić od 40 do 60 cm. Dobrym rozwiązaniem okazać się mogą także płaskie długie świetlówki, które montuje się pod kuchennymi szafkami.

Co jeżeli w kuchni mam wyspę?
Wyspa w kuchni cieszy się dość dużą popularnością. Taka aranżacja wymaga oczywiście dodatkowego oświetlenia w tym miejscu. Często wyspa składa się z blatu roboczego, płyty grzewczej i zlewozmywaka, więc warto zadbać o oświetlenie punktowe. Producenci oferują już specjalne nowoczesne zestawy przeznaczone do oświetlenia tego typu zabudowy.

Światło to podstawa
W kuchni oświetlenie jest bardzo ważne. Podczas przygotowywania posiłków zwiększa ono bezpieczeństwo i podnosi komfort pracy. Dodatkowo 'gra światłem' może pomóc nam uwydatnić zalety i ukryć wady naszego pomieszczenia. Warto zastanowić się nad energooszczędną wersją oświetlenia, dzięki czemu za rachunki zapłacimy mniej.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Elektryczne gniazda podszafkowe, czy to się opłaca?


Kiedy planujemy naszą wymarzoną kuchnię, z reguły pierwsze, o czym  myślimy, to...

Meble kuchenne na wymiar – czy warto?


Dwoisz się i troisz, aby zagospodarować wnętrze niestandardowej rozmiarem kuchni? Nie...

Odległości między szafkami a wyspą w kuchni. Jakie to ma...


Kuchnie z wyspą cieszą się dużą popularnością zarówno w pomieszczeniach...