Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w stylu amerykańskim

Porady


Kuchnia w stylu amerykańskim

Ciepłe, elegancko przystrojone, klimatyczne – takie są wnętrza kuchenne w stylu country, który wprowadzili amerykańscy osadnicy.

Na zdjęciu: Studio Home Image

Z kontynentu na kontynent


Wystrój z Nowego Świata wyjątkowo szybko dotarł w rejon Europy. Konsumenci, dokonując wyboru poszczególnych elementów asortymentu domowego użytku zaczęli inspirować się tym, co proponowała Ameryka. Sielskość rozumiana w tym przypadku jako nieco wiejski, ale nie tandetny i bardzo komfortowy aranż zyskała niesamowicie szerokie grono zwolenników. W głównej mierze w takiej stylizacji prezentowane były kuchnie, bowiem akurat lokum robocze stanowi idealne miejsce na tego rodzaju wizualizację. W końcu cztery kuchenne ściany w dzisiejszym rozumieniu nie stanowią wyłącznie pomieszczenia do sprzątania i gotowania. To centrum wielu gospodarstw, wręcz serce domu, stąd estetyka urządzenia nie są bez znaczenia. Początki „design'u" opartego na modzie amerykańskiego „country" datowane są na stulecie osiemnaste. Wtedy to osadnicy zamieszkujący na terenie Ameryki Północnej zaczęli trudnić się rzemiosłem, a to w ogromnym stopniu miało wydźwięk właśnie na kwestię stylizacji obiektów mieszkalnych.

 

Idylliczny charakter


Amerykański styl w wystroju pomieszczeń kuchennych w szczególności charakteryzuje się przestronnością urządzenia. Oznacza to, że w takim lokum brak niepotrzebnych bibelotów. Nie ma zbędnych dekoracji czy zagracających powierzchnię ozdób. Występują wyłącznie te części umeblowania, bez których nie dałoby rady komfortowo funkcjonować na co dzień. Oczywiście nie oznacza to, że kuchnie w omawianym stylu są surowe. Można śmiało stwierdzić, iż jest wręcz przeciwnie – dominują motywy dekoracyjne, ale drobne. Jako obowiązkowe akcesoria uzupełniające wystrój uznaje się rozmaitego typu ręczne dzieła. Są to wszelkie makatki, dywaniki, kilimy, obrusy, serwety, narzuty. Szmaciane, pikowane, gładkie, kolorowe, patchworkowe – prawdziwa kopalnia różnorodnych wariantów do wyboru. Warto podkreślić, iż to właśnie te elementy „łagodzą" prosty, minimalistyczny aranż, dodając wnętrzu indywidualnego wyrazu oraz przytulności.

 

Na wzór angielski


Amerykańscy osadnicy będący kreatorami opisywanego w niniejszym artykule stylu „country" wzorowali się między innymi na szykowności angielskiej. Styl prezentowany przez Brytyjczyków przypadł Amerykanom do gustu zwłaszcza w kwestii wytwórstwa mebli. Zestawy wyposażające czy to kuchnię, czy też salon bądź gabinety zyskiwały asortyment robiony nierzadko manualnie, bez wykorzystania specjalistycznych maszyn. Za główny materiał służący do wytwórstwa kompletów meblowych służyło szlachetne drewno. Z niego powstawały przepiękne kredensy, bardzo eleganckie szafki kątowe, mocno dekoracyjne wykończeniem krzesła, tradycyjne, rozległe stoły czy wiszące półki. W zakresie produkcji meblowej w stylu amerykańskim nie stosuje się natomiast nawet po dziś dzień aż tak dużej zdobniczości, jak w przypadku stylu typowo angielskiego.

 

Bogata paleta kolorów


Styl amerykański bez wątpienia wyróżnia się na tle innych modeli aranżacji wnętrz kuchennych przede wszystkim bogactwem barw. Ściany nigdy nie pozostają śnieżnobiałe. Dominują nawet dekoracje w postaci ornamentów przedstawianych na murach. Przykładem chętnie wybieranego zdobnictwa są desenie kwiatowe. Znaczącą rolę w tym przypadku grają również papierowe i winylowe tapety. Wśród odcieni kolorystycznych przeważają subtelne pastele.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Miętowe wnętrze w Twojej kuchni


Kuchnia w kolorze mięty może być naprawdę oryginalna. Co prawda kolor miętowy kojarzy...

W kuchennym archipelagu


Każdy z nas marzy o doskonale rozplanowanej i maksymalnie funkcjonalnej kuchni. Zadanie...

Zioła w kuchni – domowy ogródek w zasięgu ręki


Panujący trend na szeroko rozumiany powrót do tego, co naturalne sprawia, że wraz...