Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Kuchnia w stylu skandynawskim – kilka faktów na...

Meble kuchenne


Kuchnia w stylu skandynawskim – kilka faktów na temat aranżacji

Minimalizm, jako kierunek aranżacyjny pomieszczeń kuchennych to na chwilę obecną trend. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego „zapychania" owego kąta domowego na rzecz kreacji wnętrza prostego designem, ale za to bardzo luksusowego oraz funkcjonalnego. Taki rezultat estetyczny i praktyczny zarazem da się natomiast uzyskać poprzez inwestycję w szeroko rozpowszechniony dziś nurt skandynawski. O tym, na czym ten styl polega dowiesz się z niniejszego poradnika.

Na zdjęciu: Studio Vigo

Bez detali

 

Najważniejsza zasada charakteryzowanej koncepcji wystroju to surowość przejawiająca się w niewyszukanych budową sprzętach oraz nieskomplikowanych kształtami elementach meblowych. Chodzi o to, aby przekraczając próg takiej kuchni odnieść wrażenie, iż lokum jest urządzone skromnie, użytecznie, powściągliwie, ale i ekskluzywnie. Warto dostrzec, że styl skandynawski nie jest ubogi a jedynie odrzuca swoisty przepych, jaki przy zagraconych wnętrzach kuchennych, pełnych rozmaitych drobiazgów i niekiedy zbędnych dodatków, występuje bardzo często. W tym kierunku aranżacyjnym dominantą okazuje się m.in. jasne, naturalne światło wpadające do lokum i rozświetlające je. W ten sposób kuchnia wydaje się wyjątkowo przestronna, przejrzysta, większa optycznie niż w rzeczywistości. Najistotniejszym założeniem skandynawizmu w kuchni jest uzyskanie efektu maksymalnego komfortu będącego równoznacznym z funkcjonalnością. Użytkownik takiego wnętrza powinien przede wszystkim czuć się w swym kuchennym zaciszu wygodnie. Nierzadko zdarza się, że kuchnie estetyczne i swojsko urządzone są mało praktyczne, gdyż to właśnie wszelkiego rodzaju dekoracje zakłócają swobodę korzystania z pomieszczenia. Dlatego też kuchnia skandynawska jest bez niepotrzebnych ozdób. Nie ma tu firanek czy zasłonek. Wnętrze jest jasne, z reguły ściany pozostają białe, ewentualnie są pastelowe. Światło odbija się od pastelowych powierzchni mebli bądź sprzętów. Uwielbianym odcieniem jest szarość. Nie brakuje także designów skandynawskich z klasyczną czernią w roli głównej. Dodatki, jeżeli już wystąpią, to przeważnie mają przełamywać ową „przejrzystość' kolorystyczną, ale jednocześnie pozostawać w zimnym i surowym klimacie. Tym samym elementy uzupełniające wystrój niekiedy są żółte, wrzosowe czy niebieskie.

 

Naturalność materiałów

 

Niesamowicie istotne jest także to, jakie w kuchni skandynawskiej będą materiały wykończeniowe. Najbardziej pożądane są oczywiście tworzywa wyłącznie naturalne. Nieprzypadkowo architekci wnętrz sięgają po szlachetne drewno czy kamień. Świetnie zgrają się z nimi szkło wysokiej jakości czy precyzyjna ceramika. Detale w postaci ręczniczków czy ściereczek, podobnie jak obrusy oraz serwety, są lniane, wełniane bądź bawełniane. Fronty mebli zawsze pozostają gładkie i matowe. Sprawiają wrażenie z jednej strony bardzo estetycznych, ekskluzywnych i ładnych wizualnie, ale z drugiej są też niesamowicie lekkie optycznie. Wydaje się tym samym, że cała kuchnia oparta o design skandynawski jest ogromnie stylowa, lecz nieprzesadzona, jeżeli chodzi o zastosowane elementy wystroju. Wspomniany na początku owego artykułu minimalizm jest zatem rozumiany nie jako nijakość czy pospolitość, ale głównie jako prosty styl, bazujący na nowoczesności i praktyczności w skromnej, lecz wysokiej standardem postaci.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w ziołach


Dania, sałatki nawet kanapki bez aromatycznych przypraw i świeżych ziół są...

Na błysk, czyli jak doczyścić kuchenny okap?


Trochę przewrotnie urządzenie w pewien sposób dbające o czystość w kuchni,...

Franke na targach EuroCucina 2016 - Innowacje inspirowane...


W wymiarze biznesowym, innowacja to pomyślna ekonomicznie eksploatacja nowych...