Prowansja zaklęta w czterech ścianach kuchni
Poszczególne wnętrza domowego zacisza powinny wyróżniać się swą stylowością, ale także praktycznością, bo w końcu w nich mamy spędzać większą część swego życia. Podczas gdy salon urządzić jest dużo łatwiej, gdyż z reguły mamy sporą przestrzeń do dyspozycji oraz nie posiadamy większych ograniczeń z racji wyłącznie reprezentacyjnej funkcji owego pomieszczenia, w przypadku modelowania pokoju kuchennego jest znacznie trudniej. Powód? W głównej mierze wynika to z faktu, iż to lokum powinno być nie tylko eleganckie, ale i ergonomiczne zarazem. Poniżej kilka wskazówek dotyczących aranżacji kuchni w oparciu o niebanalny estetycznie, ale i gwarantujący funkcjonalność styl prowansalski.
Gra kolorów i wzorów
Tonacje kolorystyczne wybierane do wnętrza opierającego się o nurt mający nawiązywać do tradycyjnej Prowansji są niesamowicie ważne. Dominujące barwy to głównie delikatny, subtelny fiolet wpadający w odcień lila, łagodny błękit, słoneczna żółć czy jasny beż i krem. Podstawą są tu pastele oraz kolory mleczno-białe, pudrowe róże i ecru. Bardzo często elementy meblowe oraz części wykończenia typu tapety kładzione na ścianach bądź posadzki czy płytki ozdobione są wzorami kwiatowymi. W nowoczesnych wydaniach prowansalskich stawia się nawet na bardziej innowacyjne rozwiązania, jakimi są kompozycje geometryczne. Kwiaty to generalnie motyw dekoracyjny będący symbolem bajecznej Prowansji. Finezji dodają ceramiczne doniczki zaś swojskości wiklinowe kosze oraz ręcznie malowane wazony.
Istotność tworzyw
W stylu prowansalskim niesamowicie ważne jest zamienienie standardowo wykorzystywanego w estetyce kuchennej drewna na wyrafinowaną ceramikę oraz dodający urokliwego i dostojnego wyglądu kamień. Nieprzypadkowo w związku z tym pojawiają się okalane murkami kredensy czy blaty stołowe z kamiennymi obiciami. Zamiast klasycznych frontów przeważają oryginalne i niestandardowe, a w miejsce pospolitych tkanin wchodzą specyficzne zasłonki z kretonu. Przejawem koncepcji prowansalskiej nierzadko okazuje się również kute żelazo. Detalem będą natomiast zrobione z fajansu ozdóbki oraz wdzięczne, drewniane drobiazgi.
Samemu też można
W odróżnieniu od nowoczesnych kompozycji urządzenia pomieszczeń kuchennych, wnętrze inspirowane Prowansją wcale nie musi być aranżowane przez doświadczonego i sporo liczącego sobie architekta czy designera. Wystarczy jedynie ruszyć głową i wysilić się do stworzenia kreatywnej wizji swojskiej, ale niesamowicie eleganckiej kuchni, która będzie przytulna i jednocześnie praktyczna oraz przestronna. W projekcie samodzielnie przygotowywanym wcale nie musimy mieć kupy pieniędzy. Warte wykorzystania będą chociażby stare meble, które można przecież odmalować. Ponadto przydadzą się także old-schoolowe akcesoria pełniące rolę stylowych ozdób. Smaku dodadzą wystrojowi bez wątpienia płytki, najlepiej w kolorze jasnym, aby móc stworzyć optyczne złudzenie powierzchni większej aniżeli jest ona w rzeczywistości. Urokliwa będzie nasza kuchnia, kiedy postawimy w jej aranżacji na oryginalne belki na suficie, z kolei tandetną wykładzinę zamienimy na parkiet. Niekiedy w miniaturowej wersji Prowansji zamkniętej w czterech kątach kuchennych ujrzeć można marmurowe wykończenia czy nawet delikatną boazerię. Co do tkanin, to dominują głównie jedwabne oraz aksamitne. Często część jadalnianą od typowo kuchennej oddzielają wzorzyste parawany. Nieobce są w tej stylizacji także specyficzne, dekoracyjne porcelanowe talerze wieszane celowo na ścianach, porcelanowe pojemniczki i figurki. Wszelkie przybory stosowane w kuchni opartej o nurt prowansalski są wykonane z naturalnego srebra. Wszystko to natomiast ma na celu wykreowanie stylizacji, która będzie zespalała w sobie funkcjonalność użytkowania oraz elegancję designu.
Osiągnąć taki klimat to musi być prawdziwa sztuka. W takich aranżacjach faktycznie diabeł tkwi w szczegółach. Kuchnia w proponowanych tonacjach kolorystycznych mi bardzo odpowiada, jednak chyba sama nie umiałabym stworzyć tak cudownej aranżacji. No niezwykle domowy klimat - rewelacja...