Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Porady

Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię?

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem, w którym wiele się dzieje na co dzień i od święta. Przygotowywanie posiłków, sprzątanie i serwowanie potraw, to obowiązki, które mogą przebiegać sprawnie i przyjemnie pod warunkiem, że kuchnia będzie właściwie urządzona. Słowo klucz to – organizacja. Podpowiadamy jak urządzić kuchnię, by jej wnętrze sprzyjało komfortowej i szybszej pracy.

Urządzamy wymarzoną kuchnię

Idealna kuchnia to marzenie każdego domownika. Aby móc być w pełni zadowolonym ze sposobu jej urządzenia, należy zwrócić baczną uwagę na najważniejsze kwestie dotyczące zasad ergonomii, funkcjonalności, ale i estetyki. Kluczem jest tu świadome zorganizowanie jej przestrzeni, tak by dopasować aranżację do indywidualnych potrzeb domowników. Pierwszym krokiem jest dopasowanie formy zabudowy meblowej do warunków konkretnego wnętrza. Oznacza to, że wybierając układ mebli kuchennych musimy wziąć pod uwagę metraż i kształt pomieszczenia, a także rozmieszczenie w nim okien i drzwi. Dzięki temu kuchnia będzie zdecydowanie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.

Dobrze zorganizowana kuchnia – czyli jaka?

W kuchni wszystko powinno znajdować się pod ręką, byśmy podczas wykonywania określonej czynności nie musieli sfrustrowani biegać po całym jej wnętrzu szukając w różnych szafkach i szufladach. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji jest podzielenie kuchni na strefy, czyli rozmieszczenie przechowywanych produktów i przedmiotów tematycznie w danych obszarach kuchni, w których wykonywane są określone czynności kuchenne. Na przykład wszystko co nam jest potrzebne do sprzątania kuchni, powinno znaleźć się w obrębie zmywarki , kosza na śmieci i zlewozmywaka. A to co jest związane z przechowywaniem zapasów spożywczych najlepiej będzie ułożyć w lodówce oraz w szafkach w jej obrębie. Duże znaczenie dla dobrej organizacji mają również:
zasada trójkąta roboczego – określa sposób rozmieszczenia sprzętów kuchennych, takich jak lodówka, zlew i kuchenka na wierzchołkach symbolicznego trójkąta;
sposób rozmieszczenia rzeczy oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań zwiększających pojemność szafek np. wkładane półki, kosze cargo.

Niech nastanie jasność!

Oświetlenie w kuchni ma kluczową rolę w kwestii komfortowego korzystania z niej. Jest to pomieszczenie, w którym światło centralne nie wystarczy i należy doświetlić poszczególne strefy kuchenne, aby wykonywanie danych czynności związanych z przygotowywaniem potraw przebiegało sprawnie i wygodnie.
Strefy kuchenne, które powinny zostać doświetlone punktowo:
stół kuchenny,
blat roboczy,
zlewozmywak,
kuchenka.

Zobacz również

Kuchnia pod skosami

Kuchnia pod skosami

Wiele możliwości Skosy umożliwiają zupełnie inną, nowatorską i nietypową formę aranżacji....

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Jak udrożnić dyszę spryskiwacza w zmywarce?

Zatkana dysza - możliwe przyczyny Spryskiwacze w zmywarce to dwa elementy, z których pod...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena