Najlepsze kwiaty doniczkowe do kuchni
Kwiaty doniczkowe mają wielki potencjał dekoracyjny i czynią wnętrza zdecydowanie przyjemniejszymi w odbiorze, efektowniejszymi i przytulnymi. Czasem wystarczy dobrać choćby jedną roślinę, by nadać aranżacji nieprzeciętnej finezji i charakteru. Dlatego tak chętnie je wykorzystujemy w aranżacjach wnętrzarskich. Jednakże w kuchni i łazience utrzymanie żywych roślin może stanowić prawdziwe wyzwanie, ze względu na specyficzne warunki panujące w tych pomieszczeniach. Jak dobrać kwiaty doniczkowe do kuchni, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez dłużej? Wybieramy najlepsze kwiaty do kuchni.
Kwiaty doniczkowe do kuchni
Kuchnia tak jak każde inne wnętrze domowe potrzebuje odpowiedniego wykończenia estetycznego, aby przebywanie w niej było niezwykle przyjemne i komfortowe. Kwiaty mają w tym zakresie wielki potencjał i pozwalają uczynić aranżacje piękniejszymi. Jednakże nie wszystkie kwiaty doniczkowe są w stanie wytrzymać specyficzne warunki panujące w pomieszczeniu kuchennym. Panują tu bowiem skoki temperatur, silne przeciągi, wilgoć, para, a także tłuste osady. Często także problemem okazuje się być wygospodarowanie dodatkowego miejsca na rośliny, gdyż w kuchni mamy sporo rzeczy do przechowywania. Dlatego wybierając kwiaty do kuchni, warto kierować się specyfiką ich żywotności i preferencjami w zakresie sposobu pielęgnacji. Dzięki temu z powodzeniem wybierzemy kwiaty doniczkowe, które nie tylko będą pięknie wzbogacać aranżację kuchenną, ale także będą się w niej rozwijać bez względu na panujące w niej warunki. Pod tym względem najbardziej polecane do uprawy we wnętrzu kuchennym są:
Sępolia fiołkowa
Sępolia znana także jako fiołek afrykański, jest jedną z najłatwiejszych w uprawie kwiatów doniczkowych. Jest wieloletnią rośliną o bujnych, grubych liściach wykończonych drobnym meszkiem. Bukiety liści sięgają najwyżej do 10 cm, więc roślina nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Dobrym miejscem dla niej będzie parapet okienny, blat albo stół. Zaletą tej rośliny jest też to, że kwitnie niemal przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że nie lubi ona silnego nasłonecznienia, więc nie ustawiamy jej na południowym oknie. Nie wolno też podczas podlewania sępolii zmoczyć jej liści, bo może dojść do zgnilizny.
Peperomia
Peperomia zwana też pieprzówką pochodzi z lasów tropikalnych, więc jest przystosowana do wilgotnego środowiska, co czyni ją idealnym kwiatem do kuchni. Do uprawy doniczkowej nadaje się przeszło 40 gatunków, więc wybór jest naprawdę duży. Rosną one bardzo powoli i rzadko dorastają do 30 cm wysokości. Liście peperomii mają różne formy i kształty, co daje ciekawy efekt estetyczny. Liście są grube i pokryte warstwą woskową, dzięki czemu łatwo jest je utrzymać w czystości.
Trzykrotka
Trzykrotki są bardzo łatwe w uprawie i odporne na wszelkiego rodzaju niekorzystne warunki charakterystyczne dla wnętrza kuchennego. Wyróżniają je wyjątkowo ozdobne liście i zwisające kaskadami pędy, które mogą osiągać nawet do metra długości. Roślina ta rośnie bardzo szybko, dlatego zbyt długie pędy można przycinać.
Kalanchoe
Kalanchoe najpiękniej prezentuje się zimą, bowiem wtedy rozwija swoje kolorowe kwiatki. Kalanchoe ma mięsiste i połyskujące liście, a jej kwiaty są bardzo odporne i mogą utrzymywać się nawet przez dwa miesiące. Kolorystyka kwiatów jest wyjątkowo intensywna, przez co stanowi efektowną ozdobę w kuchni. Kalanchoe ma niewielkie wymagania, co do warunków wzrostu.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest aktualnie bardzo modną rośliną doniczkową. Charakteryzuje się atrakcyjnym, bujnym wyglądem, a jego część stanowią połyskujące zielone liście na długich ogonkach. Ponadto dopełniają go oryginalne kwiatostany o charakterystycznej budowie. Skrzydłokwiat powinien zostać umiejscowiony w półcieniu. Najlepiej będzie się czuł w jasnym kącie w kuchni albo na szafce w pobliżu okna. Potrzebuje częstego podlewania, ale nie może mieć w doniczce zastoju wody.
Sukulenty do kuchni
Sukulenty nazywane są często „roślinami dla zabieganych", co wynika z tego, że nie wymagają one zbyt dużej uwagi ani troski. Są to rośliny, które dzięki optymalnej tkance wodnej są w stanie przez długi okres żyć w trudnych warunkach bez regularnego dostępu do wody. Dzięki temu nie trzeba ich ani często podlewać, ani specjalnie przejmować się kwestią nasłonecznienia. Najpopularniejsze z sukulentów są oczywiście kaktusy, których odmian jest bardzo dużo do wyboru. Są one uniwersalną ozdobą wnętrz, w których panują specyficzne warunki, więc idealnie sprawdzają się też w kuchni. Oprócz kaktusów polecane są także grubosze, znane również jako drzewka szczęścia. Największą popularnością cieszą się grubosze owalne, zwane także srebrzystymi. Na tle innych sukulentów wyróżnia się także agawa. Posiada ona charakterystyczne, ostre liście, które nadają jej atrakcyjny i zarazem niebanalny wygląd.