Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Praktyczna aranżacja małej kuchni –...

Porady

Praktyczna aranżacja małej kuchni – podpowiadamy jak to zrobić!

Ulubione1

Urządzanie pomieszczenia kuchennego samo w sobie nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy połączyć funkcjonalność, bezpieczeństwo, ergonomię, wygodę oraz ładny wygląd – co nie jest proste. Każdy element kuchni pełni w niej określoną rolę, dlatego nie możemy od tak z nich rezygnować – bo na przykład nie ma miejsca. Powinniśmy zadbać o funkcjonalne połączenia – szczególnie w małych kuchniach.

Powinniśmy zadbać o optyczne powiększenie
Wszyscy wiemy, jak jasne barwy mogą wpłynąć na odbiór pomieszczenia. Wystarczy wybrać odpowiedni (jasny) kolor ścian czy podłogi, a nasza mała kuchnia od razu będzie się wydawać większa. Również kolor mebli nie powinna być przypadkowa – jeśli podejmiemy decyzję o meblach zbyt pochopnie to możemy tego żałować przez najbliższe lata.
Oczywiście jeden jasny element w kuchni nie zapewni nam całkowitego sukcesu. Bardzo ważne jest, aby kolory w kuchni ze sobą współgrały. Warto zastosować połączenie, które sprawi, że wszystkie elementy będą tworzyły harmonijną całość. Aby nasze pomieszczenie kuchenne nie było nudne, warto 'zabawić' się trochę kolorowymi dodatkami. Wystarczą kolorowe doniczki, a w nich świeże zioła – będą nie tylko ozdobą, ale też pysznym dodatkiem do potraw.

 

Logiczny ciąg technologiczny
Wszyscy wiemy, że cały proces gotowania jest dość złożony. W przypadku małych kuchni bardzo ważne jest praktyczne rozmieszczenie urządzeń AGD. Najważniejsze jest to, aby gotowanie było w niej tak wygodne, jak w dużych, przestronnych kuchniach. W małych kuchniach warto zastosować blaty o kształcie litery L lub U. Wtedy będziemy mieli wystarczająco miejsca, aby stworzyć przygotować posiłki i w odpowiedniej kolejności umieścić lodówkę, zlew i kuchenkę. Trzy wyżej wymienione urządzenia tworzą tak zwany trójkąt roboczy. Odpowiednie ustawienie znacznie ułatwi pracę w kuchni – będzie ergonomiczna i wygodna.

 

Zadbaj o sztuczne oświetlenie
Bardzo ważne jest, aby nasza mała kuchnia była odpowiednio oświetlona. Nawet jeśli mamy okno, to powinniśmy zadbać o różne rodzaje sztucznego oświetlenia. Dzisiaj mamy mnóstwo możliwości. Możemy zdecydować się na podświetlane podwieszane sufity, oświetlone szafki i półki. Ponadto, warto 'pobawić' się światłem. Za po mocą oświetlenia możemy ukryć słabe i uwydatnić mocne strony naszego kuchennego pomieszczenia.

 

Meble na wymiar
Do małej kuchni ciężko jest dopasować odpowiednie meble. Często 'gotowce' dostępne w sklepach nie pasują do ciasnego i małego pomieszczenia. Wtedy możemy albo zrezygnować z części szafek, albo z garnków i zastawy stołowej – bo najzwyczajniej w świecie nie będziemy miały gdzie ich trzymać. Idealnym rozwiązaniem będą meble robione na wymiar. Będą idealnie dopasowane i unikniemy w ten sposób wolnych przestrzeni.

Zobacz również

Poznaj sekrety indukcji, czyli dlaczego z płytą musisz kupić też specjalne garnki

Poznaj sekrety indukcji, czyli dlaczego z płytą...

Magiczne garnki Każdy wie, jakie są 'zwykłe' garnki. Dość szybko i łatwo się...

Moda na barwne sprzęty AGD w kuchni

Moda na barwne sprzęty AGD w kuchni

Kolorowe dodatki w stonowanej kuchni – czyli przepis na sukces Podczas urządzania kuchni nie...
Komentarze (1)
1
Gość
Ewelina
2018-01-03 08:24:03

Z tymi oświetlaniem jest ciekawej, nie pomyślałabym, że światło ma w małej kuchni takie znaczenie.

Twój komentarz
Ocena