Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Psychologia kolorów a wnętrze kuchni

Porady

Psychologia kolorów a wnętrze kuchni

Ulubione0

W kuchni toczy się życie rodzinne, a podczas przyrządzania i spożywania wspólnych posiłków spędzamy w jej wnętrzu sporo czasu każdego dnia. Psycholodzy wskazują, że otoczenie w którym przebywamy oddziałuje na nasze samopoczucie. Jednym z kluczowych aspektów mających na nas wpływ z zakresu aranżacji wnętrza jest dobrana kompozycja kolorystyczna. Sprawdź czym jest psychologia kolorów i jakie ma znaczenie we wnętrzu kuchennym.

Co to jest psychologia kolorów?
Psychologowie od lat podkreślają, że kolory którymi otaczamy się na co dzień mają znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale także chęci do działania i sposób w jaki się zachowujemy. Związane jest to z tym, że patrząc na daną barwę, oczy przesyłają określone impulsy do mózgu, a on z kolei stymuluje właściwy narząd odpowiedzialny za powstanie reakcji hormonalnej. Psychologia kolorów jest to więc dziedzina, która wskazuje jak poszczególne barwy mogą na nas oddziaływać. Dlaczego jest to istotne w kwestii urządzania wnętrz kuchennych?

Kolory w kuchni
W kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia, dlatego jej aranżacja powinna być dopracowana w taki sposób, aby przebywanie w jej otoczeniu było dla nas w maksymalnym stopniu przyjemne. W zależności od preferowanego stylu wnętrzarskiego planujemy aranżację, która będzie odpowiadać gustom domowników. Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, który będzie miał wpływ na nasze samopoczucie w kuchni. Jest nim rzecz jasna psychologia kolorów. Dobierając w kuchni odpowiednią kolorystykę możemy wpływać nie tylko na poprawę komfortu przebywania w niej i wykonywania codziennych obowiązków w jej obrębie, ale także poczuć się lepiej.

Psychologia podstawowych kolorów w pigułce

  • Żółty – pobudza do myślenia i kreatywności, a także wspiera umiejętność radzenia sobie z emocjami i podejmowania racjonalnych decyzji.
  • Biel – daje poczucie harmonii i spójności, koi zmysły oraz pobudza do działania. Łagodzi też stres i daje poczucie swobody.
  • Pomarańcz - to kolor optymizmu, motywacji i kreatywności, ale w nadmiarze może też wywoływać samotność i zagubienie.
  • Niebieski - jest mocnym antyseptykiem, przez co działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Uspokaja, koi nerwy, a także sprzyja samodzielności. Może też jednak potęgować przygnębienie.
  • Fiolet - łagodzi zmęczenie i stres.
  • Zieleń – to kolor dający poczucie bezpieczeństwa, który uspokaja i pomaga się zrelaksować.
  • Brąz - jako barwa natury daje bezpieczeństwo, jednak w nadmiarze może powodować poczucie przytłoczenia.

Zobacz również

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Thermomix – zbawienie czy niepotrzebny wydatek?

Czym jest Thermomix? Nazwa urządzenia z pewnością doskonale jest znana każdemu, kto choć...

Nowoczesne programy w zmywarkach

Nowoczesne programy w zmywarkach

Wersja minimalna Najprostsze mechanizmy umożliwiają korzystanie z zaledwie trzech podstawowych...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena