Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w...

Porady


Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w swoim piekarniku

Żyjemy w czasach, gdzie rozwój techniki bardzo ułatwia nam życie. Liczne urządzenia oraz sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażone są w dodatkowe funkcje i udogodnienia, dzięki którym gotowanie, sprzątanie i pieczenie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Wiele urządzeń posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania, funkcje opóźnionego startu, a także wiele innych. Producenci stworzyli nowoczesne piekarniki, które... czyszczą się same! Jak to możliwe? Dlaczego warto szukać piekarnika z funkcją pyrolizy lub katalizy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblox

Piekarnik, który sam się czyści? Jak to możliwe?

 

Okazuje się, że piekarniki, które same się czyszczą istnieją naprawdę! Urządzenia te wyposażone zostały w funkcję pyrolizy. Jest to program w wyniku którego, piekarnik zostaje nagrzany do temperatury 500 stopni Celsjusza. W tak wysokiej temperaturze, wszystkie pozostałości jedzenia oraz wszelkie zanieczyszczenia zostają spalone. Wszystko zamieniane jest w popiół, który później – jest łatwy do usunięcia. Jeśli nasz piekarnik posiada funkcję pyrolizy, to możemy zapomnieć o pracochłonnym szorowaniu piekarnika – wszystko wyczyści się 'samo'.

 

Pyroliza – jak to działa?

 

Pyroliza jest procesem, w wyniku którego urządzenie zostaje nagrzane do temperatury 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości tłuszczu czy jedzenia, znajdujące się w piekarniku zostają spalone. Powstały z nich popiół można szybko i łatwo usunąć, dlatego koniec z szorowaniem brudnego piekarnika. W czasie działania pyrolizy, drzwiczki piekarnika są zablokowane. Można je otworzyć dopiero po zakończeniu całego procesu 'czyszczenia'. Program ten zazwyczaj trwa około dwóch godzin, jednak tak naprawdę my w tym czasie nie musimy go nadzorować. Zaleca się, aby korzystać z procesu pyrolizy raz na dwa miesiące.

 

Alternatywa pyrolizy – kataliza

 

Producenci sprzętów AGD nie byliby sobą, gdyby oferowali nam tylko jedno rozwiązanie 'czyszczące'. Wiele piekarników posiada funkcję katalizy – czyli alternatywę wcześniej omawianej pyrolizy. Kataliza jest procesem, który tak naprawdę pracuje cały czas. Jest to program, który systematycznie wypala zgromadzone we wnętrzu piekarnika zabrudzenia. Kataliza odbywa się w niższej temperaturze, niż pyroliza – dzięki czemu, zużywa też mniej energii. W tym wypadku, nie musimy włączać żadnego programu – kataliza działa cały czas.

 

Pyroliza czy kataliza?

 

Jeśli chcielibyśmy porównać ze sobą dwa systemy czyszczące w piekarnikach, to zdecydowanie wygrywa pyroliza. Pomimo tego, że program ten, trwa aż dwie godziny, to sam w sobie jest on o wiele bardziej wydajny. Wysoka temperatura oraz specyfika działania sprawia, że piekarnik jest naprawdę czysty.

 

Czy warto inwestować w samoczyszczący się piekarnik?

 

Piekarnik z funkcją czyszczenia jest oczywiście nieco droższy od tradycyjnej wersji, jednak biorąc pod uwagę korzyści płynące z jego posiadania, to warto zastanowić się nad tą inwestycją. Oprócz tego, że posiada wszystkie potrzebne funkcje, to jeszcze sam się wyczyści!

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Z serii doradzamy – gdzie najlepiej ustawić zlew?


Nie da się ukryć, że kuchnia – jeśli chodzi o aranżację wnętrza jest dość...

Kuchnia bez szafek górnych


Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie aranżacji pomieszczenia...

Czy bez robota da się żyć? Czyli gotowanie w XXI w


Komfort w kuchni uzależniony jest nie tylko od naszych zdolności i preferencji. W dużej...