Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w...

Porady

Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w swoim piekarniku

Ulubione0

Żyjemy w czasach, gdzie rozwój techniki bardzo ułatwia nam życie. Liczne urządzenia oraz sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażone są w dodatkowe funkcje i udogodnienia, dzięki którym gotowanie, sprzątanie i pieczenie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Wiele urządzeń posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania, funkcje opóźnionego startu, a także wiele innych. Producenci stworzyli nowoczesne piekarniki, które... czyszczą się same! Jak to możliwe? Dlaczego warto szukać piekarnika z funkcją pyrolizy lub katalizy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Piekarnik, który sam się czyści? Jak to możliwe?
Okazuje się, że piekarniki, które same się czyszczą istnieją naprawdę! Urządzenia te wyposażone zostały w funkcję pyrolizy. Jest to program w wyniku którego, piekarnik zostaje nagrzany do temperatury 500 stopni Celsjusza. W tak wysokiej temperaturze, wszystkie pozostałości jedzenia oraz wszelkie zanieczyszczenia zostają spalone. Wszystko zamieniane jest w popiół, który później – jest łatwy do usunięcia. Jeśli nasz piekarnik posiada funkcję pyrolizy, to możemy zapomnieć o pracochłonnym szorowaniu piekarnika – wszystko wyczyści się 'samo'.


Pyroliza – jak to działa?
Pyroliza jest procesem, w wyniku którego urządzenie zostaje nagrzane do temperatury 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości tłuszczu czy jedzenia, znajdujące się w piekarniku zostają spalone. Powstały z nich popiół można szybko i łatwo usunąć, dlatego koniec z szorowaniem brudnego piekarnika. W czasie działania pyrolizy, drzwiczki piekarnika są zablokowane. Można je otworzyć dopiero po zakończeniu całego procesu 'czyszczenia'. Program ten zazwyczaj trwa około dwóch godzin, jednak tak naprawdę my w tym czasie nie musimy go nadzorować. Zaleca się, aby korzystać z procesu pyrolizy raz na dwa miesiące.


Alternatywa pyrolizy – kataliza
Producenci sprzętów AGD nie byliby sobą, gdyby oferowali nam tylko jedno rozwiązanie 'czyszczące'. Wiele piekarników posiada funkcję katalizy – czyli alternatywę wcześniej omawianej pyrolizy. Kataliza jest procesem, który tak naprawdę pracuje cały czas. Jest to program, który systematycznie wypala zgromadzone we wnętrzu piekarnika zabrudzenia. Kataliza odbywa się w niższej temperaturze, niż pyroliza – dzięki czemu, zużywa też mniej energii. W tym wypadku, nie musimy włączać żadnego programu – kataliza działa cały czas.


Pyroliza czy kataliza?
Jeśli chcielibyśmy porównać ze sobą dwa systemy czyszczące w piekarnikach, to zdecydowanie wygrywa pyroliza. Pomimo tego, że program ten, trwa aż dwie godziny, to sam w sobie jest on o wiele bardziej wydajny. Wysoka temperatura oraz specyfika działania sprawia, że piekarnik jest naprawdę czysty.


Czy warto inwestować w samoczyszczący się piekarnik?
Piekarnik z funkcją czyszczenia jest oczywiście nieco droższy od tradycyjnej wersji, jednak biorąc pod uwagę korzyści płynące z jego posiadania, to warto zastanowić się nad tą inwestycją. Oprócz tego, że posiada wszystkie potrzebne funkcje, to jeszcze sam się wyczyści!

Zobacz również

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać?

Ekspres ciśnieniowy kolbowy Ekspresy kolbowe nazywane są również ręcznymi, ponieważ...

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w kuchni?

Czy warto zdecydować się na ogrzewanie...

Najlepsze miejsce na grzejnik w kuchni Mogłoby się wydawać, że bez względu na to, w którym...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena