Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w...

Porady

Pyroliza i kataliza – te funkcje warto mieć w swoim piekarniku

Ulubione0

Żyjemy w czasach, gdzie rozwój techniki bardzo ułatwia nam życie. Liczne urządzenia oraz sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażone są w dodatkowe funkcje i udogodnienia, dzięki którym gotowanie, sprzątanie i pieczenie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Wiele urządzeń posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania, funkcje opóźnionego startu, a także wiele innych. Producenci stworzyli nowoczesne piekarniki, które... czyszczą się same! Jak to możliwe? Dlaczego warto szukać piekarnika z funkcją pyrolizy lub katalizy? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Piekarnik, który sam się czyści? Jak to możliwe?
Okazuje się, że piekarniki, które same się czyszczą istnieją naprawdę! Urządzenia te wyposażone zostały w funkcję pyrolizy. Jest to program w wyniku którego, piekarnik zostaje nagrzany do temperatury 500 stopni Celsjusza. W tak wysokiej temperaturze, wszystkie pozostałości jedzenia oraz wszelkie zanieczyszczenia zostają spalone. Wszystko zamieniane jest w popiół, który później – jest łatwy do usunięcia. Jeśli nasz piekarnik posiada funkcję pyrolizy, to możemy zapomnieć o pracochłonnym szorowaniu piekarnika – wszystko wyczyści się 'samo'.


Pyroliza – jak to działa?
Pyroliza jest procesem, w wyniku którego urządzenie zostaje nagrzane do temperatury 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia oraz pozostałości tłuszczu czy jedzenia, znajdujące się w piekarniku zostają spalone. Powstały z nich popiół można szybko i łatwo usunąć, dlatego koniec z szorowaniem brudnego piekarnika. W czasie działania pyrolizy, drzwiczki piekarnika są zablokowane. Można je otworzyć dopiero po zakończeniu całego procesu 'czyszczenia'. Program ten zazwyczaj trwa około dwóch godzin, jednak tak naprawdę my w tym czasie nie musimy go nadzorować. Zaleca się, aby korzystać z procesu pyrolizy raz na dwa miesiące.


Alternatywa pyrolizy – kataliza
Producenci sprzętów AGD nie byliby sobą, gdyby oferowali nam tylko jedno rozwiązanie 'czyszczące'. Wiele piekarników posiada funkcję katalizy – czyli alternatywę wcześniej omawianej pyrolizy. Kataliza jest procesem, który tak naprawdę pracuje cały czas. Jest to program, który systematycznie wypala zgromadzone we wnętrzu piekarnika zabrudzenia. Kataliza odbywa się w niższej temperaturze, niż pyroliza – dzięki czemu, zużywa też mniej energii. W tym wypadku, nie musimy włączać żadnego programu – kataliza działa cały czas.


Pyroliza czy kataliza?
Jeśli chcielibyśmy porównać ze sobą dwa systemy czyszczące w piekarnikach, to zdecydowanie wygrywa pyroliza. Pomimo tego, że program ten, trwa aż dwie godziny, to sam w sobie jest on o wiele bardziej wydajny. Wysoka temperatura oraz specyfika działania sprawia, że piekarnik jest naprawdę czysty.


Czy warto inwestować w samoczyszczący się piekarnik?
Piekarnik z funkcją czyszczenia jest oczywiście nieco droższy od tradycyjnej wersji, jednak biorąc pod uwagę korzyści płynące z jego posiadania, to warto zastanowić się nad tą inwestycją. Oprócz tego, że posiada wszystkie potrzebne funkcje, to jeszcze sam się wyczyści!

Zobacz również

Tapety płynne, czyli sposób na urozmaicenie ścian w kuchni

Tapety płynne, czyli sposób na urozmaicenie...

Kuchnia jest trudna Nie da się ukryć, że kuchnia należy do najtrudniejszych pomieszczeń w...

Matowe czy z połyskiem? Jakie fronty do kuchni wybrać?

Matowe czy z połyskiem? Jakie fronty do kuchni...

Co jest ważne Żadne rozwiązanie nie jest wolne od wad – jeszcze się taki mądry nie urodził,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena