Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Urządzamy kuchnię – pod lupę bierzemy fronty

Porady


Urządzamy kuchnię – pod lupę bierzemy fronty

Na finalny wygląd naszej kuchni składa się kilka czynników. Ogólny wygląd i układ mebli, kolor ścian i sprzęt AGD. Nie bez znaczenia są także fronty kuchenne, które chcąc nie chcąc w znacznym stopniu wpływają na estetykę naszego kuchennego wnętrza. Fronty zabudowy meblowej mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różną formę wykończenia, strukturę i barwę. Dostępna szeroka skala wzorów i kolorów pozwala stworzyć każdemu kuchnie marzeń. Najczęściej fronty spotykane z polskich kuchniach wykonane są z płyt MDF, płyt wiórowych lub z drewna – czym więc charakteryzują się poszczególne rozwiązania?

Na zdjęciu: Jurimex

Fronty z płyty MDF
Płyty MDF są to płyty wytworzone ze zmielonego i sprasowanego drewna. Są one pokryte lakierem lub folią PCV. Można ją łatwo kształtować, przez co bez problemu mogą przybierać różne kształty i formy. Płyty MDF są dostępne w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdej kuchennej aranżacji. Zazwyczaj są to płyty o grubości od 16 do 19 milimetrów.

Fronty z płyty wiórowej
Płyty wiórowe powstają w wyniku prasowania wiórów drzewnych z dodatkiem żywicy. Powstaje ona z drewna odpadowego dzięki czemu jest to stosunkowo tani materiał. Do kuchni wykorzystywane są płyty o grubości do 18 milimetrów. Ze względu na ich kruchość z płyt wiórowych wykonuje się jedynie proste formy frontów – nie ma mowy tutaj o żłobieniach i zaokrągleniach. Płyty wiórowe mogą być pokryte lakierem lub laminatem dzięki czemu wybór wzorów i kolorów jest bardzo duży.

Fronty z drewna
Na fronty do kuchni idealnie także sprawdza się drewno. Jest to materiał niezwykle trwały i bardzo dekoracyjny. Kuchnia w drewnie zachwyca swoją niepowtarzalnością i perfekcyjnym wykończeniem. Niestety, drewno należy do jednych z droższych surowców jeżeli chodzi o meble. Mimo wysokiej ceny, możemy być pewni że taka inwestycja posłuży nam przez długie lata.

Ładna alternatywa
Alternatywą dla mebli drewnianych jest fornir. Jest to drewno, które ma postać cienkich płatów. Powstają one w wyniku dokładnego, precyzyjnego skrawania drewna. Fronty fornirowe są o wiele tańsze niż zwykłe drewno, a równie dobrze się prezentują. Wyglądają bardzo elegancko, estetycznie i nadają kuchni niezwykłej przytulności. Jednolita struktura umożliwia nam zachowanie w całej kuchni frontów o jednolitej strukturze. Fornir może być wykonany z różnych gatunków drzew – zarówno egzotycznych, jak i pospolitych. Idealnie będą prezentować się w zestawieniu z płytą lakierowaną,, szkłem czy ze stalą. Na tego typu rozwiązania decyduje się coraz więcej właścicieli nowoczesnych kuchni. Niektórym przeszkadza fakt, że w fornirze nie można rzeźbić, dlatego miłośnicy kuchni rustykalnych muszą z nich zrezygnować. Fornir dostępny na rynku może mieć dwie formy – naturalną czyli pozyskiwany z drewna o zachowanej strukturze słojów lub modyfikowany czyli uzyskany z barwionego drewna.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Piekarnik Franke myMenu finalistą konkursu Dobry Wzór...


Piekarnik Franke myMenu CS my912 M XS DCT 60+ został pozytywnie oceniony podczas Obrad...

Paryski styl w domowej kuchni


Pomieszczenie kuchenne wcale nie musi być urządzane wyłącznie z myślą o...

Kilka sposobów na praktyczną aranżację wnęki w kuchni


Cztery kąty kuchennego zacisza wcale nie muszą być nijakie aranżacyjnie. Istnieje...