Zapalarka cały czas pracuje / pstryka w kuchence. Przyczyny i rozwiązania problemu
Kuchenki gazowe wyposażone są zwykle w zapalarkę, którą powszechnie nazywa się też iskrownikiem. Odpowiada ona za szybkie i zarazem bezpieczne wytworzenie iskry, która zapala gaz wydobywający się z dyszy palnika. Ten mały element pełni więc bardzo ważną rolę, gdyż pozwala w prosty i szybki sposób korzystać z kuchenki gazowej. Co jednak gdy się zepsuje? Mimo że iskrownik jest stosunkowo prostym urządzeniem, to najpopularniejszą jego usterką jest to, że nie może się wyłączyć choć zwalniamy przycisk włączający. W efekcie zapalarka cały czas pracuje w kuchence usiłując wykrzesać iskrę i wydając przy tym charakterystyczny dźwięk „pstrykania". W rozwiązaniu tej usterki pomocna będzie umiejętność rozpoznania jej przyczyn.
Objawy uszkodzonego iskrownika
Zapalarka kuchenki gazowej może się popsuć przez kilka powodów. Najczęściej zdarza się, że podczas próby wykrzesania ognia palnika nie udaje się osiągnąć oczekiwanego efektu, mimo wielokrotnych prób. Drugą popularną usterką jest natomiast brak możliwości wyłączenia zapalarki, przez co wydaje ona specyficzny dźwięk. Jednakże niekoniecznie muszą to być oznaki nieodwracalnego uszkodzenia tego elementu kuchenki gazowej.
Jakie są najczęstsze objawy awarii iskrownika?
- Palnik się nie zapala
To objaw, który jest najbardziej oczywistą wskazówką, że iskrownik uległ usterce, gdyż prawidłowo działający powinien pozwolić wskrzesić ogień. Jeśli się to nie udaje choćby podczas pierwszych prób, już wówczas warto przeanalizować, czy przypadkiem coś się w nim nie zaczyna psuć.
- Zabrudzenia
Iskrownik może nie działać prawidłowo w związku z tym, że dostały się do jego mechanizmu zabrudzenia, które stanowią blokadę. Aby się upewnić czy to jest przyczyną usterki, należy dokładnie przeczyścić wylot iskrownika, po czym go osuszyć. Czasem czynność tę trzeba powtórzyć kilkakrotnie dla uzyskania oczekiwanego efektu.
- Zalanie iskrownika
Jeżeli słyszalne jest nieustające lub przerywane na krótkie momenty pstrykanie zapalacza, a na iskrowniku nie pojawia się iskra to najpewniej przyczyną jest jego zalanie. Naprawa w tym przypadku nie jest skomplikowana. Wystarczy zapalarkę rozebrać na części i dokładnie osuszyć, by mogła znów zacząć działać bez zarzutu.
- Uszkodzony generator iskrownika
Jeśli przestały działać wszystkie iskrowniki, zapewne przyczyną jest uszkodzenie generatora zapalarki. Wówczas element ten będzie trzeba wymienić. Znajduje się on w górnej części kuchenki po jej lewej stronie w przypadku nowszych modeli. W starszych urządzeniach może być zamontowany również z przodu.
- Zablokowanie załączania iskry w pokrętle
Niniejsza usterka przejawia się obecnością iskier nawet jeżeli nie usiłujemy ich uzyskać. Najczęściej przyczyną jest po prostu zabrudzenie, które trzeba usunąć. Wystarczy zdemontować pokrętło, wyczyścić i założyć z powrotem. Należy jednak pamiętać o dokładnym osuszeniu zapalarki.
Jak sprawdzić iskrownik w kuchence gazowej
Iskrownik w kuchence gazowej pozwala w łatwy i szybki sposób uzyskać ogień na palniku, bez konieczności używania zapałek lub zapalniczki. Jednakże, mimo że niniejszy element ma w zasadzie tak proste zadanie, to mogą zdarzać się usterki niekorzystnie wpływające na komfort użytkowania kuchenki. Aby uniknąć ewentualnych problemów z zapalarką, warto przy okazji dokładnego czyszczenia kuchenki, palników, dyszy i uchwytów, sprawdzić kondycję iskrownika. W tym celu należy rozpocząć od sprawdzenia jak szybko pojawia się iskra od momentu przekręcenia włącznika. Powinno to nastąpić niemal natychmiast, w przeciwnym razie iskrownik najpewniej potrzebuje czyszczenia lub zaczyna się psuć.
Czyszczenie iskrownika
Objawy uszkodzonego iskrownika w kuchence gazowej w większości przypadków okazują się być efektem zabrudzenia, które wniknęło w głąb mechanizmu. Zabrudzenia powodują nieprawidłową pracę kuchenki, warto więc regularnie czyścić iskrownik by w przyszłości uniknąć tej niedogodności.
Aby wyczyścić zapalarkę w kuchence gazowej należy zdjąć ruszt, a następnie wilgotną ścierką lub gąbką wytrzeć do czysta otwory podpłomienne, ponieważ zabrudzenia będą przenikać głębiej. Wszystkie elementy palnika powinny być całkowicie czyste i pozbawione osadów, bo nawet najmniejsze z nich mogą szkodzić pracy sprzętu. Następnie należy oczyścić otwory dysz za pomocą cienkiego miedzianego drucika. Pomimo osuszenia zakamarki palnika mogą być jeszcze wilgotne, więc czasem trzeba odczekać zanim iskrownik zacznie ponownie działać po czyszczeniu.
Zalany iskrownik w kuchence
Iskrownik w kuchence może źle działać zarówno w wyniku zatkania, ale również przez zalanie cieczą. Jeżeli jest po prostu mokry, wówczas wyraźnie słychać pstrykanie zapalacza, a z iskrownika wydobywa się iskra, przy czym nie wywołuje zapalenia palnika. W takim przypadku iskrownik należy rozebrać i dokładnie wysuszyć. Jeśli zalanie było rzeczywistą przyczyną, powinien uruchomić się poprawnie już po kilku próbach od ponownego montażu. Aby uniknąć takich sytuacji, należy dbać, aby potrawy nie kipiały. Jeżeli jednak tak się zdarzy, wówczas konieczne jest bieżące wyczyszczenie i dokładne osuszanie elementów palnika.
Artykuł bardzo pomógł mi i mężowi podczas awarii naszej kuchenki. Dzięki wskazówkom jakie zawiera mąż sam uporał się z problemem.
Przydatne informacje. Odsyłam do przeczytania
U nas właśnie był ten problem. Fajnie, że można poczytać takie rzeczy!
Miałam podobny problem. Nie zapalał mi się palnik. Nie wiedziałam jaka była przyczyna. Poprosiłam teścia o pomoc i poradził sobie z tą awarią. Ciekawe czy wszyscy mogą sobie bez problemu poradzić z naprawą?
Miałem do czynienia z taką usterką. Na szczęście szybko się z nią uporaliśmy się.
Miałam podobnie, po czyszczeniu iskrownika przestało iskrzyć. Dziękuję za pomoc.
Bardzo dziękuję właśnie naprawiam problem z iskrownikiem .Artykuł bardzo mi pomógł.