9 sposobów na baterie kuchenne
Wiele elementów kuchennego wyposażenia jest po prostu niezastąpionych. Ciężko się bez nich obejść i trudno bez nich na co dzień funkcjonować. Są od razu widoczne i używane – nawet i kilkadziesiąt razy dziennie. Są nie tylko elementem dekoracyjnym każdej kuchni, ale przede wszystkim – dają wodę! O czym mowa? Oczywiście o bateriach! Od baterii w kuchni wymaga się znacznie więcej niż od tych, znajdujących się w łazience. Przede wszystkim muszą być bardzo praktyczne. Nieraz służą nam do umycia bardzo dużych garnków i problematycznych naczyń – dlatego powinny charakteryzować się dużym zasięgiem oraz funkcjonalnością. Używane są bardzo często – ale oprócz oczywistych funkcji, powinny się również dobrze prezentować i pasować do całej kuchni.
1 – baterie stojące czy naścienne – jakie kupić?
Jeżeli chodzi o sposób montażu, do wyboru mamy dwa rodzaje baterii kuchennych. Najczęściej wybierane są baterie stojące. Montuje się je w blacie lub w specjalnym otworze, który znajduje się w zlewozmywaku. Są lubiane i popularne głównie ze względu na dużą wygodę. W czasie jakiejkolwiek usterki, ich wymiana nie jest kłopotliwa. Zamieniając stare baterie na nowe, zazwyczaj nie musimy martwić się i kombinować – z reguły wszystkie otwory są tych samych lub bardzo podobnych rozmiarów.
Bateria stojąca jest połączona z zimną i ciepłą wodą tuż pod zlewem – jest to bardzo wygodna forma montażu, która nie sprawia większych problemów. Baterie naścienne są znacznie rzadziej stosowane niż, wyżej opisane, baterie stojące. Bateria naścienna przykręcona jest do złączy wody tuż przy ścianie. Takie modele nie cieszą się dużą popularnością głównie przez trudne dojście i problemy w czasie usterek.
2 – jeden czy dwa uchwyty – jak wybrać?
Na rynku dostępne są modele, które posiadają jeden lub dwa uchwyty. Bardziej popularne są baterie jednouchwytowe – przede wszystkim ze względów praktycznych. Dzięki nim jedną ręką możemy włączyć wodę i regulować jej temperaturę. Jest to bardzo wygodne i z pewnością wpływa na komfort podczas użytkowania.
Baterie dwuuchwytowe są bardziej wymagające. Aby z nich skorzystać potrzebujemy obu rąk. Tutaj uzyskanie letniej wody również nie jest proste – musimy odkręcić kurek z gorącą i zimną wodą. Korzystanie z takiej baterii jest z pewnością mniej wygodne. Pod względem estetycznym jednak te modele są niezastąpione w aranżacjach, które nawiązują do minionych czasów. Są szczególnie polecane do kuchni rustykalnych czy vintage.
3 – baterie kuchenne z wyciągana wylewką
Wyciągana wylewka to element, który sprawia, że bateria zlewozmywakowa staje się jeszcze bardziej praktyczna. Stanowi duże ułatwienie podczas płukania naczyń, mycia zlewu czy też nalewania wody do dużych garnków i wazonów, co możliwe jest, nawet gdy ustawione są one poza komorą zmywania. Funkcjonalnym rozwiązaniem będzie także bateria z elastyczną końcówką. W tych modelach cała wylewka wykonana jest z elastycznego materiału, dzięki czemu możemy swobodnie wyginać ją w dowolnym kierunku.
4 – baterie bezdotykowe
Coraz bardziej popularne, szczególnie w miejscach publicznych, stają się baterie bezdotykowe. Są one bardzo oszczędne – woda nigdy nie leje się bez potrzeby. Włączają się, gdy wyczują nasze ręce i po chwili się wyłączają. Pomimo tego że w domu – szczególnie w kuchni mogłyby się one mało praktyczne, to na przykład w restauracjach zdają egzamin na piątkę.
5 – baterie kuchenne z filtrem
Nowością na rynku są baterie, które filtrują wodę. Wbudowany filtr oczyszcza wodę z kamienia i nasza woda płynąca prosto z kranu jest czysta i nadaje się do bezpośredniego spożycia.
6 - baterie do kuchni z podgrzewaczem
Inną opcją są baterie kuchenne z podgrzewaczem, które od razu zagotują wodę. Nie potrzebujesz czajnika czy garnka – z kranu będzie lecieć wrząca woda.
7 – ciche baterie do kuchni
Szum wody na jednych działa kojąco, innych niezwykle irytuje. I to właśnie dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie cicha bateria kuchenna. ciche baterie to przewrotnie baterie o najwyższej klasie głośności. Grupa akustyczna baterii informuje nas o natężeniu dźwięku pracującego kranu kuchennego. Głośność pracy baterii wynika przede wszystkim z zastosowanego w głowicy elementu tłumiącego. Natężenie dźwięku w bateriach zakwalifikowanych do I grupy akustycznej nie będzie przekraczać 20 dB(A), co zapewni komfort nawet osobom najbardziej wyczulonym na dźwięki.
8– bateria idealnie dobrana do zlewozmywaka
Dobrze dobrana bateria do zlewu kuchennego, będzie tworzyć z nim efektowne połączenie, wprowadzając do naszej kuchni harmonię. Baterie do zlewu możemy dopasować ze względu na kolor i materiał wykonania. Bateria granitowa będzie świetnie pasować do granitowego zlewozmywaka, szczególnie gdy odpowiednio dobierzemy jej kolor. Stalowa jest tak naprawdę uniwersalna i sprawdzi się zarówno w zestawieniu ze zlewem granitowym, jak i stalowym.
9 - najmodniejsza armatura kuchenna
Bateria w kuchni stanowi nie tylko element wyposażenia, lecz można ją także uznać za pełnoprawny element dekoracji. Nowoczesne baterie to stylowe, luksusowe modele. Za najmodniejsze obecnie uznaje się baterie czarne i stalowe. Ale czy czarna bateria w kuchni będzie praktycznym rozwiązaniem? Tak naprawdę wszystko zależy od materiału i jakości wykonania. Dobre baterie, nawet jeżeli mają czarne wykończenie, wcale nie będą brudzić się szybciej, niż te stalowe. Modne modele o wysokiej jakości wykonania znajdziemy również u polskich producentów. Wybierając baterię do kuchni pamiętajmy o jednym – ma być ona równie efektowna, co efektywna. Baterię powinniśmy traktować jak każdy inny sprzęt AGD. Nie kupujmy jej więc bez zastanowienia, poczytajmy poradniki i opinie użytkowników. W ten sposób będziemy mieć pewność, że inwestujemy w sprzęt, który posłuży nam przez długie lata.
Z racji tego, że dzieci nie dokręcają kurków, zastanawiam się właśnie nad kupnem baterii bezdotykowych.