Co na kamień w czajniku?
Osadzający się kamień w czajniku jest nie tylko nieestetyczny, ale może też doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a poza tym psuje smak gotowanej wody. Sposobów na pozbycie się osadu z czajnika – czy to elektrycznego czy tradycyjnego jest wiele. Możemy skorzystać z tych naturalnych albo chemicznych. Dowiedz się, jak usunąć kamień z czajnika i jak nie dopuścić do jego ponownego gromadzenia się.
Kamień w czajniku elektrycznym i elektrycznym – skąd się bierze?
Za kamień w czajniku odpowiada nic innego, jak twarda woda. Osad wytrąca się w niej podczas gotowania, a następnie osiada na dnie i ściankach naczynia, tworząc nieestetyczne warstwy. Szczególnie uciążliwe będą one w przezroczystym czajniku, gdyż będą widoczne również i z zewnątrz. Watro więc tego typu urządzenie regularnie poddawać zabiegowi odkamieniania. To, jak często należy to robić, zależy od twardości wody, która płynie z naszego kranu.
Środki do okamieniania czajnika
Co jest dobre na osad w czajniku? W drogeriach i sklepach z chemią domową znajdziesz specjalne środki chemiczne, które pozwolą szybko pozbyć się problemu. Z reguły występują one w postaci proszku lub płynu i są dostępne w małych saszetkach bądź w większych opakowaniach. Efekty odkamieniania z pewnością będą tu zadowalające, a różnica przed i po ogromna, jednak czy aby na pewno tego typu środki nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie? Jeżeli chcemy działać ekologicznie, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie domowych sposobów na kamień w czajniku.
Co na kamień w czajniku? Naturalne sposoby!
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona w kuchni ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest oczyszczanie naczyń z kamienia. Wystarczy, że do czajnika wsypiesz dwie łyżki sody, by po 15 minutach jego dno lśniło czystością. Co jeszcze rozpuszcza kamień w czajniku?
Ocet
Ocet to jeden z najpopularniejszych naturalnych odkamieniaczy. Do czajnika wlej pół szklani wody i szklankę octu, a następnie uruchom czajnik elektryczny, a tradycyjny podgrzej na kuchni. Odstaw czajnik po tym, jak woda się zagotuje i odczekaj godzinę. Naczynie wypłucz kilka razy.
Sok z cytryny
Skuteczne odkamienianie czajnika można przeprowadzić także z pomocą soku z cytryny. Działa on łagodniej, niż ocet, ale z niewielkim osadem poradzi sobie świetnie. Szklankę soku wlej do czajnika i odczekaj godzinę, a następnie dobrze wymyj środek urządzenia.
Kwasek cytrynowy
Jeżeli tylko masz w domu kwasek cytrynowy, możesz wykorzystać go do walki z kamiennym osadem w czajniku. Torebkę kwasku wsyp do czajnika w połowie wypełnionego wodą. Wodę zagotuj, a następnie odczekaj ok. 3 godzin. I po problemie!
Coca-Cola
Znana jest jako odrdzewiacz, ale czy poradzi sobie również z kamieniem? Oczywiście! Do 250 ml coli dodaj trochę wody. Mieszankę zagotuj. W ten sposób czajnik uda się szybko odkamienić.
Obierki z ziemniaków
Może wydawać się to niedorzeczne, ale obierki z ziemniaków naprawdę mogą być pomocne w walce z kamieniem. Wrzuć je do czajnika, a następnie zalej wodą i całość zagotuj. Teraz wylej zawartość i jeszcze raz uruchom czajnik wypełniony wodą.
Jak uniknąć osadu w czajniku?
Zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia, dlatego też lepsze jest nie dopuszczenie do zakamienienia czajnika, niż jego odkamienianie. Najlepszym sposobem, który jednak może być nieco kosztowny – jest montaż domowego systemu zmiękczania wody. Pozbędzie się on z niej szkodliwych minerałów, zanieczyszczeń i osadów, jeszcze zanim trafi ona do naszego kranu. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup dzbanka filtrującego, z pomocą którego możemy oczyszczać wodę zanim wlejemy ją do czajnika. Czysta woda to najlepszy patent na uniknięcie kamiennego osadu. Raz na zawsze eliminuje ona potrzebę zastanawiania się, co na kamień w czajniku.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dzbanek-z-filtrem-twoj-sposob-na-wode-z-kamieniem-1519.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-kamienia-polecamy-dzbanek-z-filtrem-1757.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-usunac-kamien-z-grzalki-zmywarki-2753.html
Kwasek cytrynowy jest niezastąpiony :)
Zgadzam się, kwasek rewelacja, używam go do wszystkiego, a w szczególności do czajnika.
Ostatnio tak zaniedbałem własny czajnik, że na zagotowanie wody czekałem ok 15 minut. Niestety żaden ze sposobów nie poradził sobie i musiałem kupić nowy czajnik. Teraz dbam i często pozbywam się osadu.