Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Co na kamień w czajniku?

Porady


Co na kamień w czajniku?

Osadzający się kamień w czajniku jest nie tylko nieestetyczny, ale może też doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, a poza tym psuje smak gotowanej wody. Sposobów na pozbycie się osadu z czajnika – czy to elektrycznego czy tradycyjnego jest wiele. Możemy skorzystać z tych naturalnych albo chemicznych. Dowiedz się, jak usunąć kamień z czajnika i jak nie dopuścić do jego ponownego gromadzenia się.

Na zdjęciu: Studio mebli Zoya

Kamień w czajniku elektrycznym i elektrycznym – skąd się bierze?

 

Za kamień w czajniku odpowiada nic innego, jak twarda woda. Osad wytrąca się w niej podczas gotowania, a następnie osiada na dnie i ściankach naczynia, tworząc nieestetyczne warstwy. Szczególnie uciążliwe będą one w przezroczystym czajniku, gdyż będą widoczne również i z zewnątrz. Watro więc tego typu urządzenie regularnie poddawać zabiegowi odkamieniania. To, jak często należy to robić, zależy od twardości wody, która płynie z naszego kranu.

 

Środki do okamieniania czajnika

 

Co jest dobre na osad w czajniku? W drogeriach i sklepach z chemią domową znajdziesz specjalne środki chemiczne, które pozwolą szybko pozbyć się problemu. Z reguły występują one w postaci proszku lub płynu i są dostępne w małych saszetkach bądź w większych opakowaniach. Efekty odkamieniania z pewnością będą tu zadowalające, a różnica przed i po ogromna, jednak czy aby na pewno tego typu środki nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie? Jeżeli chcemy działać ekologicznie, dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie domowych sposobów na kamień w czajniku.

 

Małe AGD

 

Co na kamień w czajniku? Naturalne sposoby!

 

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona w kuchni ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest oczyszczanie naczyń z kamienia. Wystarczy, że do czajnika wsypiesz dwie łyżki sody, by po 15 minutach jego dno lśniło czystością. Co jeszcze rozpuszcza kamień w czajniku?

 

Ocet

Ocet to jeden z najpopularniejszych naturalnych odkamieniaczy. Do czajnika wlej pół szklani wody i szklankę octu, a następnie uruchom czajnik elektryczny, a tradycyjny podgrzej na kuchni. Odstaw czajnik po tym, jak woda się zagotuje i odczekaj godzinę. Naczynie wypłucz kilka razy.

 

Sok z cytryny

Skuteczne odkamienianie czajnika można przeprowadzić także z pomocą soku z cytryny. Działa on łagodniej, niż ocet, ale z niewielkim osadem poradzi sobie świetnie. Szklankę soku wlej do czajnika i odczekaj godzinę, a następnie dobrze wymyj środek urządzenia.

 

Kwasek cytrynowy

Jeżeli tylko masz w domu kwasek cytrynowy, możesz wykorzystać go do walki z kamiennym osadem w czajniku. Torebkę kwasku wsyp do czajnika w połowie wypełnionego wodą. Wodę zagotuj, a następnie odczekaj ok. 3 godzin. I po problemie!

 

Coca-Cola

Znana jest jako odrdzewiacz, ale czy poradzi sobie również z kamieniem? Oczywiście! Do 250 ml coli dodaj trochę wody. Mieszankę zagotuj. W ten sposób czajnik uda się szybko odkamienić.

 

Obierki z ziemniaków

Może wydawać się to niedorzeczne, ale obierki z ziemniaków naprawdę mogą być pomocne w walce z kamieniem. Wrzuć je do czajnika, a następnie zalej wodą i całość zagotuj. Teraz wylej zawartość i jeszcze raz uruchom czajnik wypełniony wodą.

 

Jak uniknąć osadu w czajniku?

 

Zapobieganie jest zawsze lepsze od leczenia, dlatego też lepsze jest nie dopuszczenie do zakamienienia czajnika, niż jego odkamienianie. Najlepszym sposobem, który jednak może być nieco kosztowny – jest montaż domowego systemu zmiękczania wody. Pozbędzie się on z niej szkodliwych minerałów, zanieczyszczeń i osadów, jeszcze zanim trafi ona do naszego kranu. Tańszym rozwiązaniem będzie zakup dzbanka filtrującego, z pomocą którego możemy oczyszczać wodę zanim wlejemy ją do czajnika. Czysta woda to najlepszy patent na uniknięcie kamiennego osadu. Raz na zawsze eliminuje ona potrzebę zastanawiania się, co na kamień w czajniku.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dzbanek-z-filtrem-twoj-sposob-na-wode-z-kamieniem-1519.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-pozbyc-sie-kamienia-polecamy-dzbanek-z-filtrem-1757.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-usunac-kamien-z-grzalki-zmywarki-2753.html

 

 

 

Studio Mebros
Studio Mebros
Studio Premium Kitchen
Studio Premium Kitchen
Studio Prestige
Studio Prestige
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Roja
Studio Roja
Studio Spaks
Studio Spaks

Komentarze


5.00/5 3 3
5
Sylwia

Kwasek cytrynowy jest niezastąpiony :)


5
Majka23

Zgadzam się, kwasek rewelacja, używam go do wszystkiego, a w szczególności do czajnika.


5
marko

Ostatnio tak zaniedbałem własny czajnik, że na zagotowanie wody czekałem ok 15 minut. Niestety żaden ze sposobów nie poradził sobie i musiałem kupić nowy czajnik. Teraz dbam i często pozbywam się osadu.

Zobacz również


Drzwi skrzydłowe do kuchni


Wybór drzwi do kuchni ma bardzo ważne znaczenie, jeżeli chcemy cieszyć się...

Elektryczny czy gazowy? Który piekarnik jest lepszy?


Czy ktoś z Was kiedyś zastanawiał się który rodzaj piekarnika jest lepszy?...

Jedna czy dwie komory? Jaki zlewozmywak będzie...


Każda kuchnia jest inna. Wszyscy mamy inne priorytety, inne przyzwyczajenia, dlatego...