Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Czym jest kompostownik kuchenny? Czy warto go...

Porady


Czym jest kompostownik kuchenny? Czy warto go kupić?

W naszym kraju segregacja śmieci staje się już powoli normą. Mamy w domach pojemniki przeznaczone na papier, szkło, plastik i metal. Wiele osób jednak nie wie, gdzie wyrzucać resztki jedzenia i zepsutą żywność. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest kompostownik kuchenny. Czym on jest? Czy warto w niego zainwestować?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Kompostownik kuchenny – pojemnik na odpadki


Myśląc o kompoście, wiele osób wyobraża sobie niehigieniczną skrzynię, pełną organicznych odpadków i brzydkiego zapachu. Są to główne powody, które powstrzymują nas od zakupu domowego kompostownika. Tymczasem, prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela nieprzyjemnej woni gnijących odpadków. Kompostownik kuchenny to nic innego jak pojemnik wyposażony w specjalne otwory umożliwiające napowietrzenie oraz filtr węglowy, który pochłania zapachy. Kompostownik jest niewielkich rozmiarów, więc bez problemów zmieści się pod zlewem kuchennym. Na rynku znajdziemy modele wykonane z plastiku albo ze stali nierdzewnej – wiele z nich charakteryzuje się eleganckim wyglądem, dzięki czemu mogą stać na widoku.

 

Co możemy kompostować?


Do kuchennego kompostownika przede wszystkim wrzucamy odpadki organiczne, takie jak: obierki z owoców i warzyw lub całe owoce i warzywa, skorupki z jajek, fusy z herbaty i kawy. Można również kompostować niewielkie ilości niezadrukowanego papieru. Nie zaleca się natomiast wrzucania do kompostownika tłustych i solonych odpadów, ponieważ spowalniają one proces rozkładu, a także mięsa, nabiału i skórek po cytrusach.

 

Kompostownik kuchenny – największe zalety


Domowy kompostownik to doskonały i przede wszystkim ekologiczny sposób, ułatwiający codzienną segregację odpadków organicznych. Dzięki niemu, możemy przetworzyć żywność tak, aby miała znacznie mniejszą objętość i dodatkowo pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci. Oprócz tego, kompostownik pomoże nam niewielkimi nakładami uzyskać cenne substancje, zwane kompostem. Jest to pełnowartościowy nawóz, który idealnie nadaje się do nawożenia roślin, zarówno tych doniczkowych, jak i rosnących w ogródku.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Lulu

Fajnie napisany post. Zdecydowanie skorzystam z tego co tu napisaliście w moim kompostowniku

Zobacz również


Co to jest no Frost? Czy warto?


Czy kiedykolwiek, podczas wizyty w sklepie ze sprzętem AGD zastanawialiście się co...

Dłuższe życie zmywarki


Trudno znaleźć osobę, która zaprzeczyłaby stwierdzeniu, że zmywarka to jedno z...

Kuchnia z dębowego drewna


Drewniane meble kuchenne są synonimem wysokiej jakości i ponadczasowości. Są też...