Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Czym jest kompostownik kuchenny? Czy warto go...

Porady

Czym jest kompostownik kuchenny? Czy warto go kupić?

Ulubione0

W naszym kraju segregacja śmieci staje się już powoli normą. Mamy w domach pojemniki przeznaczone na papier, szkło, plastik i metal. Wiele osób jednak nie wie, gdzie wyrzucać resztki jedzenia i zepsutą żywność. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest kompostownik kuchenny. Czym on jest? Czy warto w niego zainwestować?

Kompostownik kuchenny – pojemnik na odpadki
Myśląc o kompoście, wiele osób wyobraża sobie niehigieniczną skrzynię, pełną organicznych odpadków i brzydkiego zapachu. Są to główne powody, które powstrzymują nas od zakupu domowego kompostownika. Tymczasem, prawidłowo prowadzony kompostownik nie wydziela nieprzyjemnej woni gnijących odpadków. Kompostownik kuchenny to nic innego jak pojemnik wyposażony w specjalne otwory umożliwiające napowietrzenie oraz filtr węglowy, który pochłania zapachy. Kompostownik jest niewielkich rozmiarów, więc bez problemów zmieści się pod zlewem kuchennym. Na rynku znajdziemy modele wykonane z plastiku albo ze stali nierdzewnej – wiele z nich charakteryzuje się eleganckim wyglądem, dzięki czemu mogą stać na widoku.

Co możemy kompostować?
Do kuchennego kompostownika przede wszystkim wrzucamy odpadki organiczne, takie jak: obierki z owoców i warzyw lub całe owoce i warzywa, skorupki z jajek, fusy z herbaty i kawy. Można również kompostować niewielkie ilości niezadrukowanego papieru. Nie zaleca się natomiast wrzucania do kompostownika tłustych i solonych odpadów, ponieważ spowalniają one proces rozkładu, a także mięsa, nabiału i skórek po cytrusach.

Kompostownik kuchenny – największe zalety
Domowy kompostownik to doskonały i przede wszystkim ekologiczny sposób, ułatwiający codzienną segregację odpadków organicznych. Dzięki niemu, możemy przetworzyć żywność tak, aby miała znacznie mniejszą objętość i dodatkowo pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci. Oprócz tego, kompostownik pomoże nam niewielkimi nakładami uzyskać cenne substancje, zwane kompostem. Jest to pełnowartościowy nawóz, który idealnie nadaje się do nawożenia roślin, zarówno tych doniczkowych, jak i rosnących w ogródku.

Zobacz również

Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Powiew Orientu, czyli bambusowa kuchnia

Egzotyczne dekoracje Bambusowe elementy w kuchni kojarzą się głównie z delikatnymi dekoracjami...

Sposoby na zwiększenie miejsca w szafkach

Sposoby na zwiększenie miejsca w szafkach

Nowoczesne systemy kuchenne Kuchnia jest miejscem, w którym musi się naprawdę sporo zmieścić....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena