Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Grafitowa kuchnia - ponadczasowe inspiracje

Porady


Grafitowa kuchnia - ponadczasowe inspiracje

Kuchnia w ciemnych kolorach – choć niezwykle elegancka - nie u każdego będzie dobrze wyglądać. Nie każdy będzie się w niej też dobrze czuł. Wszystko zależy od naszych upodobań, ale też od sposobu wykończenia kuchennej zabudowy i odpowiednio dobranych dodatków. Jak stworzyć piękną kuchnię w graficie, tak by czuć się w niej komfortowo i w pełni korzystać z jej uroków?

Na zdjęciu: Studio Mebli Mono

Grafit – czy tylko do dużej kuchni?

 

Ogólna zasada mówi, że do mniejszych pomieszczeń powinniśmy wybierać jasne kolory – tak by optycznie je powiększyć. Ciemne barwy z kolei mogą sprawić, że ciasne pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przytłaczające. Jednak czy w związku z tym tylko właściciele dużych kuchni mogą pozwolić sobie na kuchnię w graficie? Jest kilka sposobów na to, by i do małego pomieszczenia kuchennego móc wprowadzić grafitową zabudowę czy też inne elementy w tym kolorze. Jeżeli zależy Ci na grafitowych meblach w małej kuchni, zdecyduj się raczej na fronty lakierowane. Połyskująca tafla zabudowy będzie odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie wyda nam się większe, niż jest w rzeczywistości, a ciemne meble nie będą go wizualnie pomniejszać. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie grafitu jedynie w części zabudowy, podczas gdy cała reszta mebli wykonana zostanie w jasnych barwach. W kuchni pięknie mogą prezentować się też na przykład grafitowy blat czy chociażby uchwyty – to dużo bezpieczniejsze wybory, które można zastosować praktycznie wszędzie, niezależnie od wielkości pomieszczenia.

 

Zalety i wady

 

Kuchnia w graficie to niezwykle elegancki projekt. Szczególnie jeżeli zdecydujesz się na wersję totalną, gdzie wszystkie elementy zabudowy wykończone będą w tym ciemnym odcieniu szarości, a do tego dobierzesz czarne sprzęty AGD. Takie pomieszczenie na każdym zrobi wrażenie. Grafitowa kuchnia będzie też ponadczasowa. Odcienie szarości to klasyka, która zawsze pozostanie w modzie. Kiedy więc decydujesz się na kuchnię w graficie, zyskujesz pewność, że nie znudzi Ci się ona po kilku miesiącach, a jej urok nie przeminie wraz ze zmieniającymi się trendami. Pamiętajmy jednak, że ciemne kolory – zwłaszcza tak ciemne jak grafit – są wymagające. Zwłaszcza jeżeli chodzi o utrzymanie naszej kuchni w czystości. Na ciemnych meblach znacznie bardziej widoczne będą na przykład odciski palców, ale i smugi czy zacieki. O grafitową kuchnię zatem naprawdę sumiennie trzeba dbać, by zachować jej szykowny wygląd.


Jakie dodatki do grafitowej kuchni?

 

Grafitowa zabudowa jest świetną bazą, która daje nam spore pole do popisu, jeżeli chodzi o dobór dodatków. Wybierając dodatki do grafitowej kuchni, możemy śmiało postawić na mocniejsze akcenty kolorystyczne, tak by przełamać nieco jednolite wykończenie mebli i blatów. Świetnie prezentować się tu będą białe akcesoria, ale – dla uzyskania nieco bardziej loftowego wystroju – możemy zdecydować się także na te w kolorze miedzi. Grafit doskonale wyglądać będzie także w zestawieniu ze stalą, ale i złotem. Kiedy natomiast zależy nam na ociepleniu grafitowej kuchni, możemy zdecydować się na wybór dodatków drewnianych. Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko gra barwą, ale i fakturą. Jednobarwna kuchnia wcale nie musi być w pełni jednolita. Elementy o różnym wykończeniu – gładkim, chropowatym, połyskującym i matowym sprawią, że pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej urokliwe. Szczególnym dodatkiem, bez którego tak naprawdę nie możemy obejść się w żadnej kuchni, ale w tej grafitowej do spełnienia ma wyjątkowe zadanie, jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane modele lamp, ale też i rodzaj oświetlenia oraz jego barwa zapewnią komfort podczas gotowania, a jednocześnie przełamią ciemny wystrój kuchni. Jeżeli również przy doborze lamp zależy nam na ich grafitowym wykończeniu, do kuchni wybierzmy ciemnoszare lampy wiszące, tuby, spoty oraz kinkiety. W zależności od wielkości pomieszczenia, możemy zdecydować się na minimalistyczne lampy o niewielkich rozmiarach albo całkiem pokaźne lampy sufitowe z materiałowym czy stalowym abażurem. Wszystko zależne jest oczywiście od naszych indywidualnych preferencji.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-antracyt-wyjatkowy-trend-kolorystyczny-3175.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/szara-kuchnia-czyli-alternatywa-bieli-1612.html

Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Meblox
Studio Meblox

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Kama

U nas jest połączenie grafitu ze złotem i wygląda to rewelacyjnie. Teraz jestem zadowolona i zakochana w swojej kuchni, ale podczas tworzenia projektu nie byłam przekonana. koleżance spodobała się kolorystyka naszej kuchni, ale ona dodała jeszcze drewniane elementy i też jest ok.

Zobacz również


Czerń w kuchni – jak to dobrze zrobić?


Jedni preferują jasne, świeże wnętrza – inni mocne i czarne akcenty. Każdy ma...

Wiejska kuchnia niekoniecznie staromodna


Poprzez samo określenie „styl wiejski" wielu z pewnością jest przekonanych, że...

Socrealizm w nowoczesnej kuchni


Socrealizm, czyli realizm socjalistyczny to pojęcie, które przez lata niezbyt...