Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dbać o noże kuchenne? Jakich błędów...

Porady

Jak dbać o noże kuchenne? Jakich błędów unikać?

Ulubione0

Dobre noże są podstawowym wyposażeniem każdego kucharza i znacznie ułatwiają pracę w kuchni. Jednak nawet najlepsze i najdroższe noże mogą ulec zniszczeniu, stępieniu lub odbarwieniu, gdy nie będziemy się z nimi prawidłowo obchodzić. Jeśli będziemy dbać o nasze noże, posłużą nam przez wiele lat i staną się naszą prawą ręką w kuchni. Jak zatem powinniśmy dbać o noże kuchenne? Jakich błędów powinniśmy unikać?

Nie zostawiaj noży w zlewie
Gdy zakończymy pracę z nożem, powinniśmy od razu go umyć, a nie zostawiać w zlewie. Jest to niebezpieczne dla innych użytkowników, ponieważ mogą oni nie zauważyć leżącego na dnie noża i się pokaleczyć podczas mycia innych naczyń. Ponadto, same noże mogą ulec uszkodzeniu – porysowaniu, wygięciu albo nawet złamaniu. Najlepiej od razu umyć nóż, wysuszyć i odłożyć na swoje miejsce.

Myj noże ręcznie
Pomimo zapewnień producentów, że ich noże przeznaczone są do mycia w zmywarce, nie powinniśmy tego robić i myć je wyłącznie ręcznie. Mocne detergenty i wysoka temperatura mogą bowiem doprowadzić do korozji ostrzy, nawet tych wykonanych ze stali nierdzewnej. W zmywarce może ulec osłabieniu również rękojeść wykonana z tworzywa sztucznego, która po pewnym czasie po prostu pęknie. Z tego względu, noże powinniśmy myć ręcznie – miękką gąbką lub ściereczką, z dodatkiem płynu do mycia.

Nie przechowuj noży z innymi przyborami
Noże powinny mieć wyznaczone miejsce w kuchni. Nie powinniśmy układać ich w szufladzie z innymi sztućcami lub przyborami kuchennymi, ponieważ ich ostrza mogą szybko się zniszczyć. Najlepiej przechowywać noże w specjalnym bloku lub na listwie magnetycznej – ich ostrza nie będą się stykać z innymi akcesoriami, dzięki czemu dłużej zachowają swoją ostrość. Jeśli nie mamy innego miejsca na przechowywanie noży, powinniśmy zadbać o specjalne osłony na ostrza.

Zawsze używaj deski do krojenia
Jeśli zamierzamy cokolwiek kroić, zawsze powinniśmy to robić na desce do krojenia, a nie na blacie kuchennym. Blaty wykonane z marmuru lub granitu charakteryzują się bardzo twardą powierzchnią, która jest po prostu za twarda dla ostrza, przez co łatwo można je uszkodzić. Najlepiej wybierać deski drewniane lub plastikowe, ponieważ są one najdelikatniejsze dla ostrzy i nie wpływają na ich matowienie.

Dbaj o ostrość noży
Nie będziemy mieć pożytku z tępych noży, dlatego powinniśmy je odpowiednio naostrzyć, kiedy będą tego potrzebować. Istnieje wiele sposobów na naostrzenie noża, jednak należy pamiętać, żeby używać materiałów twardszych niż jego ostrze.

Zobacz również

Blat kuchenny – czym się kierować podczas zakupu?

Blat kuchenny – czym się kierować podczas...

Blat kuchenny – niepozorny bohater kuchni Blat kuchenny to element wyposażenia, który nie rzuca...

Twoja kuchnia jest nudna? Jak możesz ją ożywić?

Twoja kuchnia jest nudna? Jak możesz ją...

Zastąp biel Jaki kolor jest najczęściej spotykany w polskich kuchniach? Oczywiście biel....
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena