Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Porady


Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Przebywanie w kuchni wiąże się nie tylko z przyjemnym biesiadowaniem przy wspólnym stole, ale także z wykonywaniem codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. Aby praca w kuchni przebiegała sprawnie i możliwie jak najbardziej komfortowo konieczne jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia i jego określonych obszarów. Ponadto oświetlenie wpływa na kształtowanie estetyki aranżacji. Na co zwrócić uwagę planując projekt oświetlenia kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Wistolm

Oświetlenie centralne

 

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym zróżnicowanego oświetlenia, ale oczywiście nie obędzie się tu także bez źródła światła ogólnego, czyli lampy sufitowej. Pozwala ona równomiernie rozjaśnić całe pomieszczenie, jednak podczas pracy przy blacie kuchennym okaże się niewystarczająca, gdyż będziemy rzucać cień na obszar przygotowywania posiłków stojąc tyłem do lampy sufitowej. Centralne oświetlenie w kuchni jest mało efektywne, a w przypadku gdy stanowi jedyne źródło światła, niekorzystnie wpływa na wzrok. Bowiem w wielu wnękach, jak np. pod wiszącymi szafkami powstają cienie, które utrudniają pracę. Dlatego poza oświetleniem centralnym niezbędne będą dodatkowe źródła światła.

Możliwości oświetlenia centralnego w kuchni:

  • żyrandol,
  • plafon,
  • listwa halogenowa,
  • oprawy świecące w dół np. downlight.

 

Światło odbite w kuchni

 

Światło odbite to także forma oświetlenia ogólnego w kuchni. Polega na tym, że strumień światła kierowany jest z lampy lub halogenu do góry na sufit, a nie bezpośrednio w dół. Dzięki temu światło rozprasza się na całe pomieszczenie i doświetla także wnęki i zakamarki. Największą zaletą tego sposobu jest to, że likwidowane są cienie, a światło jest przy tym miękkie i przyjemne dla oczu. Światło odbite jest dedykowane przede wszystkim małym kuchniom, gdyż dzięki niemu można je optycznie powiększyć.

Źródła światła odbitego montowane są w:

  • wnękach w górnych częściach ścian,
  • w podwieszanych sufitach,
  • górnych szafkach.

 

Oświetlenie miejscowe - kierunkowe

 

W kuchni najważniejsze jest, aby odpowiednio oświetlić poszczególne strefy, w których wykonujemy określone czynności związane z przygotowywaniem posiłków lub sprzątaniem po nich. Oświetlenie kierunkowe powinno być jasne, ale nie oślepiające. Strefy pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym, dzięki czemu zyskujemy wyraźny widok na pracę rąk. Strefami, które w kuchni wymagają dodatkowego doświetlenia są przede wszystkim:

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


6 błędów, na które powinieneś uważać w czasie...


Niektórym się wydaje, że urządzanie kuchni jest banalnie proste, łatwe i...

Ergonomiczne wysokości robocze, czyli jak zaplanować...


Ergonomiczna kuchnia to taka, w której wykonywanie codziennych obowiązków...

Ergonomia w kuchni, czyli podział pomieszczenia na strefy...


Idealna kuchnia to kuchnia praktyczna, funkcjonalna, odznaczająca się ergonomią....