Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Porady

Jak dobrze oświetlić kuchnię?

Ulubione0

Przebywanie w kuchni wiąże się nie tylko z przyjemnym biesiadowaniem przy wspólnym stole, ale także z wykonywaniem codziennych obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich. Aby praca w kuchni przebiegała sprawnie i możliwie jak najbardziej komfortowo konieczne jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia i jego określonych obszarów. Ponadto oświetlenie wpływa na kształtowanie estetyki aranżacji. Na co zwrócić uwagę planując projekt oświetlenia kuchni?

Oświetlenie centralne

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym zróżnicowanego oświetlenia, ale oczywiście nie obędzie się tu także bez źródła światła ogólnego, czyli lampy sufitowej. Pozwala ona równomiernie rozjaśnić całe pomieszczenie, jednak podczas pracy przy blacie kuchennym okaże się niewystarczająca, gdyż będziemy rzucać cień na obszar przygotowywania posiłków stojąc tyłem do lampy sufitowej. Centralne oświetlenie w kuchni jest mało efektywne, a w przypadku gdy stanowi jedyne źródło światła, niekorzystnie wpływa na wzrok. Bowiem w wielu wnękach, jak np. pod wiszącymi szafkami powstają cienie, które utrudniają pracę. Dlatego poza oświetleniem centralnym niezbędne będą dodatkowe źródła światła.

Możliwości oświetlenia centralnego w kuchni:
żyrandol,
plafon,
listwa halogenowa,
oprawy świecące w dół np. downlight.

Światło odbite w kuchni

Światło odbite to także forma oświetlenia ogólnego w kuchni. Polega na tym, że strumień światła kierowany jest z lampy lub halogenu do góry na sufit, a nie bezpośrednio w dół. Dzięki temu światło rozprasza się na całe pomieszczenie i doświetla także wnęki i zakamarki. Największą zaletą tego sposobu jest to, że likwidowane są cienie, a światło jest przy tym miękkie i przyjemne dla oczu. Światło odbite jest dedykowane przede wszystkim małym kuchniom, gdyż dzięki niemu można je optycznie powiększyć.

Źródła światła odbitego montowane są w:
wnękach w górnych częściach ścian,
w podwieszanych sufitach,
górnych szafkach.

Oświetlenie miejscowe - kierunkowe

W kuchni najważniejsze jest, aby odpowiednio oświetlić poszczególne strefy, w których wykonujemy określone czynności związane z przygotowywaniem posiłków lub sprzątaniem po nich. Oświetlenie kierunkowe powinno być jasne, ale nie oślepiające. Strefy pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym, dzięki czemu zyskujemy wyraźny widok na pracę rąk. Strefami, które w kuchni wymagają dodatkowego doświetlenia są przede wszystkim:
blaty robocze,
stół kuchenny,
zlewozmywak,
kuchenka.

Zobacz również

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Zmywarka pozwala nie tylko zaoszczędzić cenny czas, gdyż zmywa naczynia praktycznie za nas, ale...

Czym jest raufaza i do czego służy?

Czym jest raufaza i do czego służy?

Gruba, mocna i elegancka Pod pojęciem raufazy kryje się nowoczesna tapeta przeznaczona m.in. do...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena