Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Wybieramy lampy do kuchni

Porady


Wybieramy lampy do kuchni

Wymarzona kuchnia to nie tylko nowoczesne sprzęty AGD, ładna zabudowa meblarska oraz efektowne dodatki. To również dobrze oświetlone pomieszczenie o wyjątkowym klimacie. Światło nie tylko zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas kuchennych obowiązków, ale również tworzy klimat. Dobre oświetlenie skutecznie podkreśla walory danego pomieszczenia i ukrywa jego mankamenty. Oświetlamy miejsca, które mają przyciągać nasz wzrok i naszych gości. Wiadomo, że najważniejsze są miejsca robocze, a więc okolice zlewozmywaka, płyty grzewczej oraz blatu. Wybór lamp jest ogromny, a więc jak wybrać tę idealną? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Na zdjęciu: Studio Mebel Styl

Skup się na centralnym oświetleniu – jest najważniejsze!

 

Nie da się ukryć, że najważniejszą rolę w kuchni odgrywa centralne oświetlenie, które jest w stanie rozjaśnić nam całe pomieszczenie.  Lampa umieszczona na środku sufitu stanowi najważniejszy punkt oświetleniowy w całej kuchni. Powinniśmy zatroszczyć się o to, aby światło odbijało się od sufitu oraz padało na kuchenne sprzęty. Dzięki temu unikniemy zbędnych cieni.

 

Jeśli mamy do czynienia z naprawdę dużym wnętrzem, to warto zastanowić się nad instalacją podwójnego centralnego oświetlenia. Jeśli marzy nam się wisząca lampa nad stołem, to pamiętajmy, że musimy ją zamontować symetrycznie względem środka blatu.

 

Na światło główne idealnie nadają się podłużne, kompaktowe świetlówki. Emitują one światło o barwie zbliżonej do naturalnego. Można też pomyśleć o wybraniu halogenów lub też postawić na energooszczędne diody LED.

 

Bardzo ważne są miejsca robocze!

 

Światło centralne jest bardzo ważne, jednak oprócz niego warto zatroszczyć się też o inne miejsca. Mowa oczywiście o miejscach roboczych, przy których przygotowujemy wszystkie posiłki. Właśnie te obszary kuchni powinny być bardzo dobrze oświetlone. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort. Do oświetlenia blatu roboczego idealnie sprawdzą się lampy halogenowe lub LED. Warto poszukać inspiracji, które mogą zaowocować fajnym pomysłem na oświetleniową aranżację.

 

Kuchnia z wyspą – i co teraz?

 

Kuchnie z wyspą cieszą się bardzo dużą popularnością. Oczywiście tego typu aranżacja wymaga również dodatkowego świetlenia. Na wyspę często składa się blat roboczy, zlewozmywak i płyta grzewcza, dlatego warto zadbać o oświetlenie punktowe. Producenci mają w swojej ofercie specjalne nowoczesne zestawy oświetleniowe, które przeznaczone są do tego typu zabudowy.

 

Bez światła ani rusz!

 

W pomieszczeniu kuchennym oświetlenie gra pierwsze skrzypce. Jest ono bardzo ważne, nie tylko ze względów na estetykę, ale przede wszystkim względów bezpieczeństwa. Ponadto, gra i zabawa światłem może pomóc nam podkreślić zalety i ukryć wady kuchennego pomieszczenia.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Stop przypaleniźnie!


Garnki i patelnie najnowszej generacji, ze specjalnymi nieprzywierającymi powłokami...

Jak wybrać deskę do krojenia?


Czy to profesjonalny kucharz, czy amator i domowy eksperymentator, każdy doskonale wie,...

Zimne drzwi – czyli jak piec bez poparzeń


W kuchni, oprócz aspektów wizualnych, mają znaczenie przede wszystkim dwie...