Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jak podłączyć zmywarkę?

Porady

Jak podłączyć zmywarkę?

Ulubione0

Aby urządzenie myjące należycie pracowało i nie szwankowały powinniśmy nie tylko wybrać nowoczesny model sprzętu, ale także skoncentrować się na jego odpowiednim zamontowaniu. Niby to jest oczywiste, jak taki rodzaj wyposażenia AGD zainstalować a jednak, gdy przychodzi co do czego, nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką.

Kiedy pojawia sią problem?

 

Oczywiście nie jest czymś trudnym podłączenie zmywarki do rury, kiedy rurę mamy już doprowadzoną do miejsca, gdzie nasze urządzenie ma stanąć a odpływ jest zamontowany do kanalizacji. Wystarczy, by w pobliżu znajdowało się gniazdko elektryczne i po sprawie. Co innego natomiast, kiedy pewnych elementów wyżej wyszczególnionych brakuje. W takiej sytuacji niestety nie obejdzie się bez pomocy wprawionego eksperta. Złota rączka zajmie się dociągnięciem instalacji do punktu, w którym sprzęt zamierzamy ustawić. Jest to jednak usługa, za którą musimy dodatkowo zapłacić i co gorsze – dłużej trzeba bawić się z remontem i pracami wykończeniowymi. Dlatego też warto mieć głowę na karku już na etapie budowy. Wtedy musimy zaplanować, gdzie zmywarka ma stanąć i gdzie będzie podłączona. Najczęściej instalacje są już uwzględnione w gotowych projektach, które zamawiamy u architekta. Można na etapie stawiania budynku mieszkalnego rozprowadzić rury oraz niezbędne przewody, które będą prowadziły do urządzenia myjącego. Tak samo robi się przykładowo z pralką.

 

Co jest wymagane?

 

Podłączenie zmywarki wiąże się z koniecznością posiadania standardowego gniazdka, tj. zasilanego prądem o napięciu 230 V, bowiem tego rodzaju sprzęty AGD są produkowane w naszym kraju. Wystarczy zatem zwyczajne gniazdko wtykowe z uziemieniem. Jak można przeczytać na instrukcjach załączonych do konkretnych urządzeń przez producentów, nie jest bezpieczne stosowanie rozgałęziaczy czy przedłużaczy, więc lepiej z nich zrezygnować. Musimy także być świadomi zasad, jakie w zakresie instalacji sprzętów jak zmywarka powszechnie obowiązują. Otóż urządzenie nie może znaleźć się bliżej niż 60 cm od baterii. Samodzielnie nie porywajmy się również na montowanie gniazda elektrycznego.

 

Jaką wodą zasilać?

 

Z reguły zmywarka jest zasilana zimną wodą a ciepła nie zawsze jest możliwa do zastosowania, wszystko zależy od rodzaju sprzętu, dlatego też trzeba zagłębić się w instrukcję obsługi i sprawdzić, co dopuszcza producent. Przeważnie jest możliwe, aby doprowadzona była woda o temperaturze wynoszącej maksymalnie 60 stopni Celsjusza. Musimy jednakże wiedzieć, że wtedy rezultaty mycia będą zazwyczaj mniej zadowalające niż przy użyciu wody zimnej. Z kolei wtedy zmywa się trochę szybciej, bo sprzęt mając już pod dostatkiem ciepłej wody zużywa ją i nie musi samodzielnie podgrzewać i uruchamiać w tym celu własnych grzałek.

 

Który wąż wybrać?

 

Przy montowaniu instalacji zmywarki niezbędne jest zastosowanie standardowego węża, który przeważnie ma jakieś 1,5 metra długości. Jest on często dołączany w zestawie, razem ze zmywarką albo przewodami instalacyjnymi. Najważniejszą jego zaletą jest to, by był elastyczny. Musimy pamiętać, że wyżej wymienione wymiary węża wymuszają wykonanie instalacji wodnej niedaleko punktu w kuchni, gdzie mamy zamiar ustawić nasze urządzenie zmywające. Wąż powinien mieć elektrozawór, który nie dopuści do wylewu wody i zalania pomieszczenia kuchennego nawet w przypadku, gdyby zmywarka została uszkodzona i była nieszczelna. Najczęściej stosowane i zalecane węże do zmywarek mają na samym końcu nakrętkę z gwintem ¾ cala.

Zobacz również

Czym są płyty kombinowane? Jakie są ich zalety?

Czym są płyty kombinowane? Jakie są ich zalety?

Czym tak właściwie są płyty kombinowane? Płyty kombinowane stanowią połączenie kilku...

Bateria baterii nierówna

Bateria baterii nierówna

Taki trudny wybór Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, które zaskakują swoją formą,...
Komentarze (1)
1
Gość
Gabrysia
2015-12-14 13:30:18

Pamiętam, jak w mojej kuchni mąż montował zmywarkę. No trochę się nagimnastykował przy doprowadzaniu wody, niemniej jednak warto było. To niesamowita oszczędność czasu i pieniędzy.

Twój komentarz
Ocena