Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak pozbyć się mrówek z kuchni?

Porady


Jak pozbyć się mrówek z kuchni?

Mrówki w domu potrafią być naprawdę uciążliwe. Grasują w naszych kuchniach i spiżarkach oraz wszędzie tam, gdzie mają łatwy dostęp do pożywienia. Ich obecność może być problematyczna zarówno w domu, jak i w przestrzeni przydomowej. Jak zabezpieczyć kuchnię przed mrówkami i jak z nimi walczyć, kiedy już się pojawią? Prezentujemy sprawdzone, domowe sposoby na pozbycie się mrówek.

Jak zabezpieczyć kuchnie przed mrówkami?

 

Mrówki w domu pojawiają się z dwóch powodów. Jeżeli w Twojej kuchni spotkasz mrówki, to znak, że albo osiedliły się one w Twoim domu, albo Twoje mieszkanie znajduje się na terytorium, w obrębie którego mrówki poszukują pożywienia. Mrówki szczególnie lubią gromadzić się w miejscach, w których mają do niego nieograniczony dostęp. Jeżeli założą gniazdo w drewnianej konstrukcji domu i zagoszczą w nim na dłużej, mogą spowodować bardzo poważne zniszczenia. Jak więc zabezpieczyć się przed ewentualną inwazją mrówek? Pierwszym krokiem jest „uszczelnienie” domu, a więc zabezpieczenie wszelkiego rodzaju otworów, przez które mogłyby przedostawać się mrówki. Najbardziej istotne miejsca, na które należy szczególnie uważać, to pęknięcia w murze czy szpary wokół rur. Te najlepiej jest po prostu zagipsować. Inne miejsca, które dla mrówek mogłyby stanowić przepustkę do Twojego domu, należy opryskać środkami na owady. Ponieważ mrówki zaglądają do nas po to, by skorzystać z naszych zapasów, w szczególny sposób należy zabezpieczać żywność, którą przechowujemy w domu. Najbezpieczniej jest przechowywać ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach szklanych, plastikowych albo metalowych. Kluczowe jest również utrzymanie porządku w kuchni i usuwanie z niej wszelkich resztek jedzenia najszybciej jak to tylko możliwe. Rozsypany cukier, okruchy czy resztki z obiadu – to oczywiste zaproszenie dla mrówek.

 

Jak pozbyć się mrówek faraonek?

 

Mrówki faraona, popularnie zwane faraonkami, to gatunek, który najczęściej wprowadza się do naszych domów. Ich obecność może być nie tylko uciążliwa, ale również i niebezpieczna dla naszego zdrowia. Mrówki faraona bowiem, wędrując po naszym domu, mają stały kontakt ze spożywanymi przez nas produktami. Mogą więc zanieczyszczać żywność, przenosząc wirusy i bakterie. Mrówki faraonki budują gniazda w miejscach ciepłych i wilgotnych, ale i trudno dla nas dostępnych (piwnice, przestrzenie pomiędzy ścianami), są za to wrażliwe na niskie temperatury. Jak pozbyć się mrówek faraona z domu? Najskuteczniejszym sposobem wydaje się być skorzystanie z usług firm specjalizujących się w walce z insektami. Jeżeli jednak ta opcja nie jest dla nas odpowiednia, możemy podjąć się walki z mrówkami na własną rękę. Najbardziej efektywne będzie w tym wypadku odnalezienie gniazda mrówek i zniszczenie całej ich kolonii na czele z królową. Do gniazda doprowadzą nas wyznaczane przez mrówki ścieżki. Musimy więc przez jakiś czas poobserwować zwyczaje mrówek. Kiedy chcemy zastawić swoistą pułapkę na mrówki, pozostawmy na ich drodze kawałek pożywienia i obserwujmy, dokąd będą go przenosić. Kiedy już uda nam się odnaleźć siedzibę mrówek faraona, zastosujmy jedną z poniższych metod, by skutecznie pozbyć się gniazda:

 

  • zalejmy gniazdo wodą z mydłem,
  • zastosujmy środek owadobójczy,
  • polejmy gniazdo wrzątkiem,
  • zblendujmy wodę i skórki owoców cytrusowych na papkę i obłóżmy nią gniazdo.

 

Domowe sposoby na inne mrówki

 

Poza mrówkami faraona, do naszych domów często lubią także zaglądać mrówki hurtnice. Najczęściej pojawiają się one w domach jednorodzinnych, przy których znajduje się ogród. Hurtnic, jak i faraonek, możemy pozbyć się również domowymi sposobami. Wystarczy skorzystać z kilku popularnych produktów spożywczych. Ocet to doskonały odstraszasz owadów (nie tylko mrówek). Posmarujmy nim ścieżki, którymi poruszają się mrówki, by zniechęcić je do wędrówek po naszej kuchni. Ich ścieżki możemy także posypać sodą oczyszczoną, pieprzem bądź solą albo cynamonem. Dobrze sprawdzi się także wazelina i sok z cytryny. Mrówki odstraszą również takie zioła, jak mięta, majeranek czy lawenda.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Janusz

Mrówki pojawiały się w naszym domu na jesień. Były w każdym pomieszczeniu naszego parterowego domu. Wokół domu było dużo mrowisk. Ale zastosowałem odpowiednie środki chemiczne na zewnątrz i zniknęły. Oby na zawsze.

Zobacz również


Kuchnia (z) marzeń faceta


Jeżeli chodzi o wystrój mieszkania, często to właśnie kobiety przejmują...

Mole w kuchni, jak się ich pozbyć?


O mole spożywcze w naszej kuchni wcale nie jest trudno, nawet gdy w panuje sterylny...

Ostre cięcie, czyli wybieramy nóż kuchenny


Ostry, funkcjonalny nóż to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Bogata oferta rynkowa...