Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak urządzić strefę przechowywania?

Porady


Jak urządzić strefę przechowywania?

Podział na strefy kuchenne ma duże znaczenie dla komfortu wykonywania codziennych prac, a także dla wygody przechowywania rzeczy. We wnętrzu kuchennym gromadzimy bardzo dużo przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów kuchennych oraz zapasów spożywczych. Warto przechowywane naczynia i akcesoria tak rozmieścić, by wnętrze stało się bardziej praktyczne i wygodne. Jak urządzić strefę przechowywania?

Na zdjęciu: Chome Studio

Co to są strefy kuchenne?


Podział na strefy to sposób na podniesienie funkcjonalności kuchni i ułatwienie sobie wykonywania codziennych czynności związanych z przygotowywaniem potraw oraz sprzątaniem po nich. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • strefę zapasów,
  • strefę gotowania,
  • strefę przygotowywania posiłków,
  • strefę zmywania,
  • strefę przechowywania.

Podział na niniejsze strefy polega na umieszczeniu w jednym obrębie zabudowy wszystkich rzeczy związanych z wykonywaniem określonej czynności kuchennej. Wówczas zyskujemy uporządkowane tematycznie rzeczy dobrze ułożone w szafkach kuchennych, co znacznie ułatwia dostęp do nich. Jedną z najważniejszych stref kuchennych jest miejsce, w którym przechowujemy naczynia, sztućce oraz akcesoria kuchenne.

 

Funkcjonalna strefa przechowywania


Wyodrębnienie strefy przechowywania pozwoli podnieść komfort korzystania z kuchni. Obejmuje ona wszelkie szafki i szuflady, w których trzymane są rzeczy używane podczas gotowania i podawania posiłków. Biorąc pod uwagę, że znaczną część zadań związanych z gotowaniem wykonujemy w obrębie płyty grzewczej, to właśnie w jej obszarze warto wyodrębnić szafki i szufladki, w których umieścimy garnki, naczynia, sztućce. Dzięki temu podczas gotowania, unikniemy biegania po całej kuchni, gdyż wszystkie docelowe schowki będą się znajdowały pod ręką.

 

Jak przechowywać w szafkach?


Wszystkie naczynia i akcesoria warto rozmieścić w szafkach biorąc pod uwagę częstotliwość ich użytkowania.
Przedmioty używane rzadziej powinny się znajdować na najwyższych poziomach.
Ciężkie i trudne do wyjmowania naczynia, garnki, czy drobne sprzęty AGD warto umieścić na najniższych poziomach szafek.
Wszystko to, czego używamy na bieżąco podczas codziennego gotowania umieszczamy na wysokości wyciągnięcia ręki lub w szufladach pod płytą grzewczą np. sztućce, cedzaki, chochle itp.

Przechowywanie w kuchni jest kwestią kluczową. W miarę upływu czasu rzeczy nieustannie przybywa. Dlatego warto raz na kilka miesięcy przy okazji czyszczenia wnętrza mebli, dokonać selekcji i segregacji przechowywanych rzeczy. Unikniemy w ten sposób przeładowania i bałaganu. Pomocne w segregacji będą też pojemniki, przegródki, czy organizery do szafek.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Z czego składa się płyta indukcyjna?


Płyta indukcyjna pomaga nam gotować szybciej i wydajniej. Ale jak to się dzieje, że...

Na jakiej wysokości zamontować piekarnik?


Piekarnik to jedno z tych kuchennych urządzeń, bez którego trudno wyobrazić...

Zdrowe pieczenie


Chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, że potrawy ugotowane na parze są dużo...