Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wybrać dobry chlebak?

Porady


Jak wybrać dobry chlebak?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w wyborze i zakupie chlebaka, jednego z podstawowych elementów kuchennego wyposażenia. Bogata oferta rynkowa potrafi jednak przyprawić o zawrót głowy niejednego konsumenta. Jaki więc chlebak będzie najlepszy?

Nie do końca jednofunkcyjny

Chlebak stworzony został w jednym celu: ma służyć przechowywaniu pieczywa, ograniczać jego wysychanie i zapobiegać osiadaniu pleśni. I rzeczywiście dobrze skonstruowane chlebaki sprawiają, że pieczywo dłużej pozostaje świeże, pachnące i utrzymuje swoje walory smakowe. W ostatnich latach chlebaki, oprócz swej oczywistej roli, zaczęły spełniać również inną funkcję: dekoracyjną. Dzisiejszy chlebak to nie tylko zwykły pojemnik na pieczywo. Niejednokrotnie to dzieło sztuki, designerski element wyposażenia kuchni. W końcu jako jeden z nielicznych kuchennych akcesoriów zawsze stoi na wierzchu, nie chowa się go do szafki czy szuflady – musi być więc estetyczną ozdobą wnętrza.
 

Dla każdego coś odpowiedniego

Odpowiednio dobrany chlebak potrafi zachwycić swym wyglądem, formą czy kolorem. W zależności od stylu, w jakim urządzona jest kuchnia, możemy wybierać spośród pojemników na pieczywo wykonanych z rożnych materiałów, w przeróżnych kształtach, barwach, wykończeniach. Inny bowiem chlebak będzie pasował do tradycyjnej, utrzymanej w klasycznym stylu kuchni, inny natomiast wpisze się w wystrój kuchni nowoczesnej czy minimalistycznej. Możemy wybierać spośród setek wzorów i wielkości (najpopularniejsze są chlebaki o szerokości 40 lub 50 cm, ale w sklepach spotkać można większe i mniejsze egzemplarze), by dopasować odpowiedni produkt do charakteru pomieszczenia i wolnej powierzchni na kuchennym blacie.


Ważna konstrukcja


Zwykle chlebak składa się z nieruchomej podstawy i otwieranej, rozsuwanej pokrywy. Ale bywają też inne, bardziej nietypowe i innowacyjne rozwiązania, np. pojemniki owalne, kwadratowe lub w kształcie łódki z odchylaną pokrywą, które w niczym nie przypominają tradycyjnego chlebaka. Najważniejsze jednak, by wybrany egzemplarz w 100% spełniał swoją podstawową funkcję. Mało kto wie, że dla maksymalnie długiego zachowania świeżości, pieczywo potrzebuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zadbajmy wiec, by wybrany przez nas produkt miał specjalne otwory (wywietrzniki), którymi powietrze bez problemu dostanie się do wnętrza. Zapobiegnie to spleśnieniu pieczywa i dłużej zachowa je w świeżości.
 

Materiał materiałowi nierówny

Wybierając chlebak zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Może mieć on bowiem decydujące znaczenie nie tylko w zachowaniu świeżości i jakości pieczywa, ale i w estetycznym wyglądzie samego chlebaka. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych surowców, z jakich wykonane są chlebaki jest drewno. Jako naturalny materiał doskonale spisuje się w roli pojemnika na pieczywo. Zapewnia bezpieczne przechowywanie chleba nawet prze kilka dni bez obaw o jego zepsucie. Idealnie skomponuje się z tradycyjną kuchnią, w której królują elementy drewniane, jednak równie dobrze poradzi sobie i w futurystycznym wnętrzu, pod warunkiem, ze będzie miał odpowiednio dobraną, nowoczesną formę. Niestety ma też swoje wady, z których główną jest trudność w utrzymaniu w czystości i niezbyt długa trwałość.

Wartym uwagi jest chlebak ceramiczny. Ten nietypowy i rzadko spotykany materiał posiada doskonałe właściwości pochłaniania i oddawania w odpowiednim czasie wilgoci uwalnianej przez pieczywo. Co więcej, ceramika utrzymuje niezmienną temperaturę chleba, dlatego produkty w niej przechowywane na długo pozostają świeże.

Dość rzadko spotykanym jest chlebak bambusowy. Bambus, podobnie jak drewno, to w 100% naturalny materiał odznaczający się dobrymi właściwościami pozwalającymi zachować świeżość pieczywa. Bambusowe chlebaki, w przeciwieństwie do drewnianych, są bardzo trwałe, ale i stosunkowo drogie.

Pojemniki wykonane ze stali nierdzewnej stają się coraz bardziej popularne. Estetycznie prezentują się na tle kuchennej zabudowy, doskonale wpisując się właściwie w każdy styl. Mogą być wykończone na wysoki połysk lub mat. Są lekkie, łatwo się je czyści, są przy tym bardzo trwałe. Niestety ich główną wadą są ślady palców, które pozostają na powierzchni chlebaka po każdorazowym dotknięciu pokrywy.

Na rynku dostępne są również chlebaki z tworzyw sztucznych, najczęściej z plastiku. Niezwykle łatwo utrzymać je w czystości, są dość tanie, nie wyglądają jednak najokazalej a ich wykończenie pozostawia wiele do życzenia.

 

Komentarze


1.00/5 5 5

Osobiście używam chlebaka z bambusa. Miałem także kilka chlebaków z innych tworzyw, ale każdy miał w sobie jakąś wadę. Z wszystkich jakie posiadałem najlepszy jest drewniany - pieczywo dość długo zachowuje świeżość i tak szybko nie wysycha.


ja przez pewien czas używałam chlebaków drewnianych i bambusowych. Ale od czasu kiedy zaczęłam używać chlebaka ceramicznego to nie mam ochoty, by wymienić go na jakiś inny, Polecam każdemu ceramiczny, bo pieczywo długo trzyma świeżość, a przede wszystkim takie chlebaki maja swój specyficzny wygląd nadający kuchni stylu.


Nigdy wcześniej nie przywiązywałam uwagi do tego jaki chlebak posiadam w swojej kuchni, ale po przeczytaniu kilku artykułów oraz opinii znajomych zaczęłam zwracać na to uwagę. Od paru miesięcy używam chlebak, który wykonany jest z drewna. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, a pieczywo nie wysycha i trzyma swoja świeżość dłużej niż wcześniej.


Ja również polecam chlebaki naturalne czyli mam tu na myśli głównie drewniane i bambusowe – pieczywo bardzo długo pozostaje świeże. A co do wyglądu to to już zależy od stylu w jakim urządziliśmy kuchnie – moja jest raczej tradycyjna, nawet trochę retro więc drewniany, zdobiony chlebak doskonale podkreśla charakter vintage tego pomieszczenia. Co ważne – warto też postawić chlebak w odpowiednim miejscu tak aby pieczywo się zbyt szybko nie psuło. Na pewno nie możemy go umiejscowić w miejscach zbyt suchych albo zbyt mokrych np. obok kaloryfera czy zlewozmywaka.


5
asana

Czytałam niedawno, że najlepsze są chlebaki metalowe i drewniane. Nawet mam kilka na oku, ale nie wiem, na które się zdecydować. Myślałam też o ceramicznym, ale jest zbyt nieporęczny.

Zobacz również


Kumulacja promocji Franke!


Przełom roku to doskonały czas na postanowienia i zmiany– chociażby te dotyczące...

Mechanizm podblatowy w małej kuchni


Nie mieścisz się ze sprzętami kuchennymi? Brak Ci wystarczająco dużo wolnej...

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...


Zapiekanki, soczyste mięsa, pieczone ryby czy cudownie pachnące ciasta. Któż z nas...