Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Chlebak – to już tylko modny gadżet?

Porady


Chlebak – to już tylko modny gadżet?

Chlebak stał się nie tylko miejscem do przechowywania pieczywa, ale również świetnym gadżetem! Nowoczesny wygląd, oryginalny design – dzisiejsze chlebaki rzadko kiedy przypominają modele z dawnych czasów. Dostępne we wszystkich kształtach, wzorach i kolorach – każdy znajdzie coś dla siebie! Jednak bogata oferta nie ułatwia nam wyboru – wręcz przeciwnie! Jaki chlebak powinniśmy wybrać? Na co warto zwrócić uwagę?

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Kiedyś przechowywanie, dziś tylko ozdoba?

Od kiedy chlebaki powstały, służyły głównie do przechowywania pieczywa. Miały przede wszystkich chronić pieczywo przed wyschnięciem i rozwojem pleśni. Pozostawione w nich pieczywo dłużej pozostawało świeże i pachnące. Dziś, chlebak to nie tylko miejsce do przechowywania chleba i bułek – to również modny gadżet, który powinien się znaleźć w każdej kuchni. Nowoczesne kształty, wymyślne wzory, niebanalne wykończenia – takie są ówczesne chlebaki, a raczej gadżety do przechowywania pieczywa. Do każdej aranżacji będzie pasowało coś innego, a żebyśmy nie musieli rezygnować z tego modnego, a zarazem funkcjonalnego dodatku, to producenci puszczają wodzę fantazji. Oryginalne rozwiązania zachwycają swoją formą i wyglądem. Różne wykończenia, materiały, kształty – do każdej kuchni znajdziemy odpowiedni model.


Co jest najważniejsze - cyrkulacja powietrza!

Każdy wie, jak wygląda zwykły, tradycyjny chlebak – zbudowany jest z nieruchomej podstawy i rozsuwanej pokrywy. Aktualnie na rynku, dostępne są modele odbiegające od tego prototypu. Możemy spotkać nietypowe rozwiązania – owalne, kwadratowe pojemniki, które przypominają swojego przodka jedynie nazwą! Aby chlebak spełniał swoją funkcję – utrzymywał pieczywo w świeżości konieczna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. To na ten element powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze chlebaka. Chlebak powinien mieć specjalne otwory, przez które będzie odbywać się wymiana powietrza. Jest to konieczne, aby pieczywo dłużej było świeże i nie spleśniało.


Tworzywo

Oprócz odpowiedniej cyrkulacji, niezwykle ważny jest również materiał, z którego chlebak jest zrobiony. Często to on będzie miał decydujące znaczenie jeżeli chodzi o utrzymanie świeżości pieczywa. Najczęściej wybieranym tworzywem na chlebaki jest drewno. Świetnie sprawdza się do przechowywania pieczywa – bez problemu pomaga mu utrzymać świeżość przez kilka dni. Pasuje do różnych wnętrz – tutaj, wszystko zależy od jego formy. Niestety, dość trudno utrzymać go w czystości i jest niezbyt trwały. Stosunkowo rzadko stosowane są chlebaki ceramiczne. Tymczasem, materiał ten posiada idealne właściwości – pochłania i oddaje wilgoć w odpowiednim czasie. Chlebaki ze stali nierdzewnej cieszą się coraz większą popularnością – pasują niemalże do każdego wnętrza. Są lekkie i trwałe. Mamy również chlebaki z tworzyw sztucznych – najczęściej z plastiku. Są tanie, łatwo utrzymać je w czystości, jednak ich jakość i wygląd pozostawiają wiele do życzenia.


Chlebak to nie tylko dodatek

Chlebak to fajny dodatek do kuchni, pamiętajmy jednak o jego głównym przeznaczeniu. Ma przede wszystkim utrzymywać pieczywo w świeżości – dlatego tak ważny odpowiedni jest wybór tworzywa i konstrukcji chlebaka.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia „po ciemku”


Marząc o luksusowym i zarazem przytulnym wnętrzu kuchennym, warto wziąć pod uwagę...

Kuchnia bez uchwytów – wady i zalety


W nowoczesnych kuchniach często spotkamy się z zabudową meblową pozbawioną...

Problemy ze stołem kuchennym


Kuchnia, prawdziwe i jedyne serce domu, miejsce pełne smakowitych aromatów i jeszcze...