Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jak wymienić baterię kuchenną?

Porady


Jak wymienić baterię kuchenną?

Wymiana baterii kuchennej to operacja, którą śmiało możemy przeprowadzić samodzielnie. Kiedy więc stara bateria nie spełnia naszych oczekiwań pod względem funkcjonalności czy estetyki, łatwo możemy wymienić ją na lepszy model.

Na zdjęciu: Studio Meble Wach

Nowa bateria do kuchni

 

Obecnie najczęściej wybieranym do naszych kuchni modelem baterii są baterie jednouchwytowe, czyli mieszające, w których uruchamianie strumienia wody oraz regulacja temperatury odbywa się za pomocą dźwigni. Zaletą takiego rozwiązania jest obniżone zużycie wody w stosunku do tradycyjnej baterii dwuuchwytowej. Baterie mieszające świetnie nadają się do montażu w instalacjach z tworzywa sztucznego, w związku z tym że w ich wnętrzu nie odkłada się kamień, a co za tym idzie, bateria na dłużej pozostaje sprawna. Dodatkowo:

 • ciśnienie w instalacji powinno wynosić pomiędzy 0,5 a 6 barów,
 • temperatura ciepłej wody nie powinna przekraczać 90 °C,
 • zaleca się instalację filtra przed baterią, gdyż nawet niewielkie, ostre zanieczyszczenia mogą stać się przyczyną uszkodzenia głowicy baterii.

 

Jak odkręcić stary kran?

 

Zanim zabierzemy się do montażu nowej baterii, musimy rozebrać stary kran. Jak zdemontować dotychczasową baterię?

 1. Wymianę baterii zlewozmywakowej zacznij od zakręcenia głównego zaworu wody lub zaworu odcinającego przed baterią.
 2. Otwórz kran i poczekaj aż słynie z niego cała woda znajdująca się w instalacji.
 3. Pod rurami podstaw miskę albo rozłóż ścierkę. Najprawdopodobniej po poluzowaniu wężyków, wypłynie stamtąd resztka wody.
 4. Odkręć wężyki od zaworów umieszczonych w ścianie, korzystając z klucza nastawnego.
 5. Okręć nakrętkę mocującą trzon baterii i wyciągnij baterię od góry.
 6. Teraz możesz już przystąpić do montażu nowej baterii.

 

Wymiana baterii w zlewie – krok po kroku

 

 1. Pod baterią umieść pierścień (o ile jest on osobnym elementem) oraz gumową podkładkę.
 2. Do korpusu baterii przymocuj (ręcznie lub przy pomocy klucza płaskiego – w zależności od modelu baterii) wężyki doprowadzające wodę oraz śruby mocujące.
 3. Przełóż wężyki przez base ring, a następnie przez otwór w zlewie i od spodu nałóż na nie nakładki: gumową i metalową.
 4. Nałóż nakładki na śruby i dokręć je przy pomocy klucza płaskiego. Mocowanie powinno być pewne, ale nie nazbyt mocne, żeby nie powodować odkształceń.
 5. Wężyki przyłączeniowe przykręć do zaworów kątowych.

 

Montaż baterii kuchennej w blacie

 

Instalacja baterii nablatowej przebiegać będzie w podobny sposób, co montaż baterii w umywalce. W pierwszej kolejności jednak w blacie musimy wykonać odpowiedni otwór. Pamiętajmy, by w kwestii jego średnicy bezwzględnie trzymać się zaleceń producenta i dobrać odpowiednią do niej otwornicę. Otwór w blacie wiercimy z pomocą wkrętarki i otwornicy z wiertłem prowadzącym. Następnie postępujemy tak, jak w przypadku baterii mocowanej w zlewie: składamy wszystkie elementy korpusu, przekładamy wężyki doprowadzające wodę, od spodu blatu nakładamy na nie nakładki i dokręcamy śruby z pomocą nakładek i klucza płaskiego. Wężyki mocujemy do zaworów kątowych.

 

Jaki klucz będzie najlepszy do montażu baterii kuchennej?

 

Jeżeli musimy zainstalować lub rozkręcić baterię zlewozmywakową, przyda nam się klucz płaski. Oczywiście możemy wykorzystać też klucz nastawny. Jednak w przypadku, kiedy pod baterią mamy mało miejsca, przydatne mogą okazać się klucze rurowe. Na rynku znajdziemy jednak i takie baterie, których montaż może odbyć się bez stosowania jakichkolwiek narzędzi!

 

Baterie kuchenne Kernau Easy Fix – jak zamontować?

 

Montaż baterii Kernau Easy Fix możemy przeprowadzić w blacie o grubości przekraczającej 5 mm i nie większej niż 40 mm lub w otworze zlewu. Jak wskazuje instrukcja, otwór montażowy powinien mieć średnicę 35 mm. Wężyków montażowych nie wolno przykręcać przy pomocy kluczy czy innych narzędzi. Używamy do tego wyłącznie rąk. Poszczególne elementy składamy – tak jak ukazuje to poniższa instrukcja – i dokręcamy ręcznie. Nakrętkę mocującą dokręcamy do wyczuwalnego oporu. Użycie klucza płaskiego będzie konieczne jedynie na etapie przykręcania wężyków do zaworów instalacji wodociągowej. Wcześniej nie zapomnijmy o przedłożeniu uszczelki.

 

Montaż baterii kuchennej Kernau

 

Montaż baterii kuchennej Kernau Easy Fix. Źródło: Instrukcja montażu i pielęgnacji baterii kuchennych Kernau

 

Montaż baterii podokiennej Franke

 

Zlewozmywak umieszczony pod oknem to rozwiązanie wybierane przez wielu z nas. Dzięki takiemu umiejscowieniu zlewu, podczas zmywania nie musimy patrzeć się w mało ciekawą ścianę, a możemy podziwiać widok za oknem czy też rzucać okiem na bawiące się w ogrodzie dzieci. Czasami jednak trudno nam tak zlokalizować baterię kuchenną, by nie blokowała nam ona możliwości otwarcia okna. Z pomocą przychodzą nam baterie podokienne ze składaną wylewką. Takie produkty ma w swojej ofercie m.in. marka Franke. Jak zainstalować taką baterię?

Wymiana składanej baterii przebiega nieco inaczej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego kranu. Najpierw montujemy bowiem podstawę baterii i przykręcamy wężyki doprowadzające wodę. Zobaczcie, jak zrobić to krok po kroku:

 

Dopiero później zabieramy się za składanie korpusu i wylewki baterii:

 

Montaż baterii podokiennej Franke

 

Montaż baterii podokiennej Franke. Źródło: Instrukcja montażu i obsługi baterii Franke.

 

Jak wymienić baterię Pyramis z wyciąganą wylewką?

 

Instalacja baterii z wyciąganą wylewką będzie wymagać od nas kilku dodatkowych kroków. W żadnym razie nie jest jednak to skomplikowana operacja. Do korpusu baterii musimy zamocować dodatkowy wężyk wylewki oraz dodatkową rurkę przyłączeniową. Na przewodzie słuchawki należy również zamontować obciążnik, a wężyk ten przykręcić do rurki przyłączeniowej.

 

Wymiana baterii kuchennej – najczęstsze pytania

 

Jak wymienić uszczelkę w baterii kuchennej?

Cieknący kran to niemałe zmartwienie. Może przyczynić się do nagłego wzrostu rachunków za wodę, ale też prowadzić do zniszczenia chociażby kuchennego blatu. Na szczęście przeciekającą baterię z reguły można bardzo łatwo naprawić.

Najczęstszą przyczyną kapiącej z kranu dwuuchwytowego wody jest uszkodzona uszczelka. Dlatego rozwiązanie jest jedno – wymiana uszczelki na nową. Elementy te mają bowiem ograniczoną żywotność, a, ponieważ z czasem zmniejsza się ich elastyczność, powstają w nich małe pęknięcia, poprzez które może przedostawać się woda.

Tak jak w przypadku wszystkich prac związanych z wymianą baterii kuchennej, tak i podczas wymiany uszczelki, należy zacząć od odcięcia dopływu wody. W dalszej kolejności odkręcamy kran, ściągamy zawór grzybkowy i nakrętkę podtrzymującą uszczelkę. Zużytą uszczelkę wyjmujemy i zastępujemy ją nową. Z powrotem nakręcamy nakrętkę aż poczujemy opór. Przykręcamy zawór grzybkowy i montujemy baterię.

 

Jak wymienić głowicę w baterii kuchennej?

Jeżeli nasza bateria to model jednouchwytowy, przeciekanie z dużą dozą prawdopodobieństwa może wynikać z uszkodzenia głowicy. Oczywiście zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, zakręcamy główny zawór wody.

Wymianę głowicy rozpoczynamy od ściągnięcia zaślepki znajdującej się od spodu dźwigni mieszacza. Z pomocą imbusa odkręcamy śrubkę mocującą uchwyt baterii, zdejmujemy uchwyt, odkrywając głowicę. Standardowa szerokość głowicy to 35 mm, szersze krany wyposażane są w głowice 45 mm. Następnie okręcamy pierścień, pod którym znajduje się śruba trzymająca głowicę. Śrubę odkręcamy przy pomocy klucza nastawnego i wyjmujemy głowicę. W poprawnym usadowieniu nowej głowicy pomogą specjalne ząbki, którymi należy trafić w odpowiednie otwory w korpusie baterii. Kolejny krok to przykręcenie śruby mocującej z wykorzystaniem klucza nastawnego oraz nałożenie pierścienia. Ostatni etap polega na założeniu i dokręceniu rączki.

 

Jak usztywnić baterię?

Ruszająca się bateria kuchenna to kolejny problem, z którym możemy spotkać się w kuchni. Jego przyczyn może być kilka. Z reguły dotyczy on kranów zamontowanych na zlewach stalowych. Jeżeli bateria jest zbyt ciężka lub za wysoka, może potrzebować dodatkowej stabilizacji. W takim przypadku sprawdzi się specjalny uchwyt mocowania armatury. Bateria może nie być stabilna również w wyniku nieprawidłowego założenia gumowej uszczelki i metalowej nakładki, które instalujemy od spodu zlewu. Oba elementy powinniśmy dokręcić aż do momentu całkowitego unieruchomienia baterii. Ważne też, by uszczelka i nakładka, jeżeli nie pochodzą z oryginalnego zestawu, były dopasowane do parametrów baterii.

 

Jak wymienić wąż w baterii kuchennej?

Wężyki do baterii, jak wszystkie elementy z czasem ulegają zużyciu. Zdarza się również, że pękają, a wtedy konieczna jest ich wymiana na nowe. W zależności od tego, czy nasza bateria ma wyciąganą wylewkę, czy też nie, pod zlewem mogą znajdować się dwa lub trzy wężyki. W jaki sposób wymienić je na nowe?

 

Jak się przygotować do wymiany wężyków baterii?

Wyjmij wszystkie przedmioty znajdujące się w szafce pod zlewem i na wszelki wypadek ustaw w tym miejscu naczynie lub rozłóż szmatkę. Po poluzowaniu wężyków może wypłynąć z nich resztka wody. Wyłącz główny zawór i spuść nadmiar wody z rur, by nie dopuścić do ewentualnych wycieków.

 

Wymiana węża w baterii zlewozmywakowej

 1. Odłącz wąż, który chcesz wymienić, od zaworu kątowego. W tym celu poluzuj nakrętkę mocująca przy pomocy klucza płaskiego lub nastawnego.
 2. Odłącz wąż od baterii: korzystając z klucza odkręć nakładkę węża.
 3. Nowy wężyk powinien mieć dokładnie taką samą średnicę i długość, co ten stary.
 4. Suchą szmatką dokładnie osusz gwint, na którym zamocowany był wąż.
 5. Przykręć nowy wężyk z pomocą klucza do momentu, w którym poczujesz opór. Pamiętaj, żeby nakrętek nie zaciskać zbyt mocno, tak aby nie narazić żadnego z elementów na odkształcenie.

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnie/utrzymanie-czystosci-/bateria-czysta-jak-lza-597.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dopasuj-temperature-wody-do-siebie-czyli-bateria-z-termostatem-1574.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/baterie-kuchenne/bacznosc-wybieramy-stojaca-baterie-zlewozmywakowa-651.html

studio-max-kuchnie-drawer.jpg
studio-max-kuchnie-jurimex.jpg
studio-max-kuchnie-meble-wach.jpg
studio-max-kuchnie-pinio.jpg

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jakie systemy przechowywania sprawdzają się najlepiej?


Dobrze zorganizowana kuchnia to podstawa sukcesu. W każdej kuchni na co dzień wiele się...

Dark nordic – poznaj skandynawskie wnętrza w ciemnej...


Moda na wnętrza scandi towarzyszy nam już od długiego czasu, choć trend ten ciągle...

Jak wybrać krzesła obrotowe do kuchni?


Jeśli chcesz poprawić wygląd swojej kuchni i nadać jej nowoczesnego wyglądu, rozważ...