Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Jaki moździerz kuchenny wybrać?

Porady


Jaki moździerz kuchenny wybrać?

Moździerz to narzędzie znane od starożytności, które wykorzystywane było nie tylko podczas gotowania, ale również w wielu innych dziedzinach. Współczesne moździerze kuchenne to poręczne i niewielkie narzędzia, które doskonale nadają się do tłuczenia przypraw, mielenia ziaren na pył, rozgniatania orzechów i przygotowywania mieszanek ulubionych ziół. W sklepach znajdziemy wiele modeli moździerzy – który z nich najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Klaudyna

Moździerz drewniany


Drewniane moździerze przede wszystkim charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu będą stanowić dodatkowy element dekoracyjny naszej kuchni. Jednak, drewno bardzo szybko pochłania zapachy rozcieranych ziół, które wnikają w jego strukturę. Z tego względu nie nadaje się do przygotowywania pesto lub płynnych marynat.

 

Moździerz ceramiczny


Cechą charakterystyczną tego typu moździerzy jest trwałe wykonanie i lekka waga. Takie modele zazwyczaj występują w różnych kolorach i posiadają ciekawe wzornictwo. Ceramika nie pochłania zapachów i nie ulega odkształceniu, należy jednak uważać na możliwe pęknięcia. Moździerze ceramiczne nadają się zarówno do rozdrabniania produktów sypkich, jak i do wyciskania soku z ziół.

 

Moździerz stalowy


Moździerz stalowy jest łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ bez problemu można go myć w zmywarce. Oprócz tego, nie pochłania zapachów, jest dość lekki, trwały i odporny na uszkodzenia.

 

Moździerz kamienny


Moździerze kamienne zazwyczaj polecane są przez szefów kuchni, ponieważ są ciężkie i solidne, a wewnątrz posiadają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu umożliwiają skuteczne rozdrobnienie nawet twardych produktów, takich jak: orzechy, migdały czy sól. Kamień jest odporny na różnego rodzaju stłuczenia, zarysowania i odkształcenia. Ponadto, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji i nie pochłania zapachu ucieranych ziół. W kuchni doskonale sprawdzą się zarówno moździerze marmurowe, jak i granitowe.

 

Moździerz żeliwny


Moździerze żeliwne, podobnie jak kamienne, charakteryzują się dość dużą wagą i trwałością, co zapewnia stabilną pracę podczas rozdrabniania produktów. Sprawdzą się zarówno do ucierania produktów sypkich, jak i mokrych. Tego typu moździerze powinno się myć pod bieżącą wodą, bez dodatku detergentów. Ponadto, nie wolno ich namaczać, ponieważ grozi to zardzewieniem powierzchni.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Ekspres ekspresowi nierówny


Kto z nas nie lubi chwili dla siebie z filiżanką aromatycznej małej czarnej? Polacy...

Jak rozmrozić lodówkę? Rozmrażanie chodziarki krok po...


Rozmrażanie zamrażarki jest konieczne, ale wcale nie musi być żmudne i czasochłonne....

Jakie wybrać garnki na płytę indukcyjną?


Kuchnie indukcyjne stanowią wyjątkowo popularne rozwiązanie wśród kuchenek...