Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jaki moździerz kuchenny wybrać?

Porady

Jaki moździerz kuchenny wybrać?

Ulubione0

Moździerz to narzędzie znane od starożytności, które wykorzystywane było nie tylko podczas gotowania, ale również w wielu innych dziedzinach. Współczesne moździerze kuchenne to poręczne i niewielkie narzędzia, które doskonale nadają się do tłuczenia przypraw, mielenia ziaren na pył, rozgniatania orzechów i przygotowywania mieszanek ulubionych ziół. W sklepach znajdziemy wiele modeli moździerzy – który z nich najlepiej sprawdzi się w kuchni?

Moździerz drewniany
Drewniane moździerze przede wszystkim charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu będą stanowić dodatkowy element dekoracyjny naszej kuchni. Jednak, drewno bardzo szybko pochłania zapachy rozcieranych ziół, które wnikają w jego strukturę. Z tego względu nie nadaje się do przygotowywania pesto lub płynnych marynat.

Moździerz ceramiczny
Cechą charakterystyczną tego typu moździerzy jest trwałe wykonanie i lekka waga. Takie modele zazwyczaj występują w różnych kolorach i posiadają ciekawe wzornictwo. Ceramika nie pochłania zapachów i nie ulega odkształceniu, należy jednak uważać na możliwe pęknięcia. Moździerze ceramiczne nadają się zarówno do rozdrabniania produktów sypkich, jak i do wyciskania soku z ziół.

Moździerz stalowy
Moździerz stalowy jest łatwy do utrzymania w czystości, ponieważ bez problemu można go myć w zmywarce. Oprócz tego, nie pochłania zapachów, jest dość lekki, trwały i odporny na uszkodzenia.

Moździerz kamienny
Moździerze kamienne zazwyczaj polecane są przez szefów kuchni, ponieważ są ciężkie i solidne, a wewnątrz posiadają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu umożliwiają skuteczne rozdrobnienie nawet twardych produktów, takich jak: orzechy, migdały czy sól. Kamień jest odporny na różnego rodzaju stłuczenia, zarysowania i odkształcenia. Ponadto, nie wydziela żadnych szkodliwych substancji i nie pochłania zapachu ucieranych ziół. W kuchni doskonale sprawdzą się zarówno moździerze marmurowe, jak i granitowe.

Moździerz żeliwny
Moździerze żeliwne, podobnie jak kamienne, charakteryzują się dość dużą wagą i trwałością, co zapewnia stabilną pracę podczas rozdrabniania produktów. Sprawdzą się zarówno do ucierania produktów sypkich, jak i mokrych. Tego typu moździerze powinno się myć pod bieżącą wodą, bez dodatku detergentów. Ponadto, nie wolno ich namaczać, ponieważ grozi to zardzewieniem powierzchni.

Zobacz również

Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Jak wizualnie powiększyć małą kuchnię?

Dopasuj wnętrze pod względem kolorystycznym Do małych pomieszczeń kuchennych powinniśmy przede...

W tych kolorach jej do twarzy

W tych kolorach jej do twarzy

Biel Od kilku lat niezmiennie króluje, szczególnie w nowoczesnych kuchniach. Idealnie sprawdza...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena