Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Szafki otwierane do góry – sposób na...

Porady


Szafki otwierane do góry – sposób na praktyczną kuchnię

Powoli wszyscy zapominamy już o górnych szafkach w kuchni, które otwierane są w tradycyjny sposób. Zastępujemy je szafkami otwieranymi do góry. Taki system otwierania i zamykania drzwiczek meblowych pozwala nam na stworzenie ergonomicznej przestrzeni. Poznaj nowoczesne mechanizmy stosowane w kuchennych zabudowach.

Na zdjęciu: Hafele

Szafki wiszące otwierane do góry

 

Wychylne, uchylne, otwierane do góry – zarówno nazw, jak i systemów stosowanych w szafkach montowanych w górnej zabudowie jest wiele. Bez względu jednak na stosowane przez nas nazewnictwo, warto zapoznać się z propozycjami, jakie w tym względzie mogą zaoferować nam producenci mechanizmów instalowanych w szafkach otwieranych w górę. Tak zaprojektowane meble  to dużo wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza w zestawieniu z tradycyjnymi szafkami otwieranymi w bok (które za to świetnie sprawdza się w przypadku dolnej zabudowy). Wykorzystując szafki uchylne, możemy w pełni zabudować ścianę, bez obaw, że drzwiczki kolejnych elementów zabudowy będą na siebie zachodzić. To zatem idealny wybór do małych kuchni. Tym bardziej że w ten sposób eliminujemy ryzyko uderzenia się w kant otwartych drzwiczek, gdyż drzwiczki otwieramy do dogodnej nam pozycji, a specjalny mechanizm utrzymuje je na wybranej przez nas wysokości. Co więcej, można zastosować w nich też ogranicznik kąta otwarcia.

 

Podnośnik mechaniczny czy gazowy?

 

Podnośnik mechaniczny, zwany też zawiasem nożycowym, to dobry wybór dla wszystkich szukających ekonomicznych rozwiązań. Ten prosty i stosunkowo tani mechanizm nie odstraszy nas swoją ceną. Niemniej jednak nie zapewni nam takiej wygody, jak jego następca, czyli siłownik gazowy. Podnośnik gazowy jest dużo bardziej funkcjonalny, głównie ze względu na to, iż posiada on system wsparcia podnoszenia drzwiczek, a do tego nadaje się on do montażu w szafkach bez uchwytów z mechanizmem tip-on (na dotyk). Mechanizm ten automatycznie uchyla fronty szafek po ich delikatnym naciśnięciu, po którym następuje charakterystyczne kliknięcie. Podnośnik gazowy ma jednak jedną wadę, o której warto pamiętać. Siłownik ten będzie słabnąć z czasem. Dlatego też w zależności od częstotliwości jego użytkowania, niezbędna będzie jego wymiana po 3-5 latach. Trzecim, i tak naprawdę najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem, są kompletne systemy uchylne marki Blum. To najbardziej funkcjonalne mechanizmy, z uwagi na to iż oferują nam zarówno wsparcie przy otwieraniu frontów, jak i ciche zamykanie. Dodatkowo współpracują zarówno z systemami na klik, jak i z otwieraczami elektrycznymi. Ich niepodważalną zaletą jest też ich wysoka wytrzymałość.

 

Sposoby otwierania szafek wiszących

 

Szafki otwierane do góry, mogą otwierać się na różne sposoby i nie zależy to wyłącznie od zastosowanych w nich zawiasów i siłowników, ale także od samej konstrukcji frontów. W tym wypadku do wyboru mamy:

 

  • standardowe fronty o jednolitej powierzchni – po delikatnym pociągnięciu uchwytu lub naciśnięciu systemu Tip-On, jednolita powierzchnia drzwi podniesie się do góry,
  • drzwiczki łamane – front złożony z dwóch elementów po pociągnięciu uchwytu w pierwszej kolejności złamie się, a następnie się podniesie. To wygodne rozwiązanie w przypadku bardzo wysokich szafek wiszących,
  • fronty podnoszone pionowo – tego typu drzwiczki najpierw wysuną się do przodu, a następnie uniosą się pionowo do góry, pozostając w pozycji równoległej do krawędzi korpusu szafki,
  • fronty otwierane kołyskowo – po otwarciu unoszą się po torze w kształcie łuku, by ostatecznie ułożyć się na głównym elemencie szafki.

 

Elektryczne otwieracze do górnych szafek

 

Otwieracze elektryczne ułatwiają nam otwieranie szuflad, koszy typu Cargo oraz szafek otwieranych do góry, które pozbawione są uchwytów. Ich fronty wystarczy delikatnie nacisnąć (dokładnie tak, jak w przypadku mebli otwieranych na dotyk), by automatycznie się one uchyliły. To rozwiązanie, które pozwala nam na wyjątkowo komfortowe otwieranie drzwiczek, bez względu na wysokość wiszących szafek.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zamrażarka w domowej kuchni


Po co kupować gotowe paczki mrożonek pełne konserwantów, sztucznych wypełniaczy...

Nowoczesna kuchnia z salonem – jak ją urządzić?


Nowoczesne kuchnie z salonem zachwycają stylowym designem i funkcjonalnością. Od lat...

Czerwona kuchnia hit czy kit?


Urządzając kuchnię musimy zdecydować w którym kierunku pójdziemy jeżeli...