Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Lodówka side by side - co to znaczy?

Porady


Lodówka side by side - co to znaczy?

Czym tak naprawdę jest lodówka side-by-side, u kogo się sprawdzi, gdzie najlepiej zainstalować ją w kuchni, czy będzie pasować do każdego pomieszczenia kuchennego? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dwudrzwiowych lodówek, w pigułce prezentujemy Ci wszystko, co musimy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu.

Na zdjęciu: Studio Mebli Vigo

Lodówka dwudrzwiowa dla dużych przestrzeni

 

Najprościej rzecz ujmując, lodówki side-by side to lodówki dwudrzwiowe. Z całą pewnością dobrze kojarzymy je z amerykańskich filmów i seriali – bo właśnie w Stanach Zjednoczonych szybko zyskały one popularność. Coraz częściej jednak spotykamy się z nimi również na naszym rodzimym podwórku, gdyż lodówki side-by-side posiadają wiele niekwestionowanych zalet. Przede wszystkim należy do nich duża pojemność. W lodówce dwudrzwiowej zmieścimy znacznie więcej produktów, niż w typowej chłodziarce. Drugim plusem płynącym z posiadania lodówki side-by-side jest wygoda użytkowania. Układ chłodziarek dwudrzwiowych pozwala na łatwiejszy dostęp do przechowywanej żywności. Kolejnym atutem – wymarzonym przez wielu – jest kostkarka do lodu. Lodówki dwudrzwiowe bardzo często wyposażane zostają w ten praktyczny element, jakim jest właśnie kostkarka – także z funkcją dystrybucji zimnej wody. Lodówka side-by-side z kostkarką i dystrybutorem wody może dostarczyć nam porcję lodu zawsze, gdy przyjdzie nam ochota na zimny napój. Nie musimy wcześniej myśleć o przygotowaniu lodu czy schłodzeniu wody.

 

Rozwiązanie nie dla każdego

 

Obecne na rynku AGD modele lodówek side-by-side mają dwojaką budowę. Najpopularniejsze posiadają zamrażalnik ukryty za jednymi drzwiami, za drugimi zaś skrywają komorę chłodzenia. Jednak lodówki side-by-side mogą również być skonstruowane tak, że ich chłodziarka znajduje się w górnej części, a dwudrzwiową zamrażarką umiejscowiona jest na dole. Co prawda, istnieje jeszcze jedna opcja, jaką jest dwudrzwiowa chłodziarka bez zamrażalnika, ale my skupimy się na tych bardziej funkcjonalnych rozwiązaniach. Gdzie zatem dwudrzwiowe lodówki sprawdzą się najlepiej i czy każdy może sobie na nie pozwolić? Pierwszym ograniczeniem, jakie może zniweczyć nasze marzenia o posiadaniu pojemnej lodówki side-by-side z zamrażalnikiem, jest miejsce w kuchni. Te modele lodówek potrzebują sporo przestrzeni, dlatego, by wygodnie z nich korzystać, musimy dysponować dość dużą kuchnią. Inną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na lodówkę dwudrzwiową z dystrybutorem wody i/lub kostkarką, jest konieczność doprowadzenia do wody do urządzenia. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, nie wszystko jest jeszcze stracone. Najlepsi producenci sprzętu AGD oferują nam bowiem również lodówki z kostkarką wyposażone w specjalny pojemnik, który sami napełniamy wodą, by lodówka mogła przygotować dla nas lód. Dzięki temu podłączanie jej do źródła wody nie jest obligatoryjne.

 

Pojemność kosztem miejsca

 

Jak już wspomnieliśmy, duża lodówka zajmować będzie sporo miejsca w kuchni, dlatego warto wiedzieć, ile tak naprawdę przestrzeni potrzebuje pojemna lodówka side-by-side. Lodówki dwudrzwiowe z reguły mają ok. 90 cm szerokości, podczas gdy najpopularniejsza szerokość tradycyjnych modeli jednodrzwiowych to ok. 60 cm.  Ważne jest, by w naszej kuchni udało nam się wygospodarować te dodatkowe centymetry. To jednak nie wszystko. Istotne jest również umiejscowienie chłodziarki w naszej kuchni. W zależności od rodzajów sprzętów, które mają znajdować się w jej pobliżu, musimy zachować bezpieczną odległość od poszczególnych urządzeń. Będą one nieco różnić się w zależności od wybranego przez nas modelu lodówki dwudrzwiowej, a informację na ten temat zawsze znajdziemy w instrukcji obsługi naszej chłodziarki. Przykładowo, odpowiednia odległość lodówki od źródeł ciepła (kuchenka, kaloryfer, piekarnik), to około 30 cm. Nie bez znaczenia jest również dystans, jaki pozostawimy od ścian. Lodówka dwudrzwiowa powinna być od nich odsunięta o ok. 5 cm z każdej strony. Od góry natomiast potrzebuje ok. 20 cm przestrzeni. Jeżeli znasz dokładne wymiary lodówki side-by-side, która Cię interesuje, łatwo już obliczysz, czy zmieści się ona w Twojej kuchni.

Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Kuchnie BB
Studio Kuchnie BB
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Roja
Studio Roja
Studio Słonex
Studio Słonex

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Misja kupujemy lodówkę – na co warto zwrócić uwagę?


Kuchnia niewątpliwie jest sercem domu, a sercem kuchni zdecydowanie jest......

Jak kupować, żeby nie żałować – czyli lodówka pod...


Bez względu na to, jakie urządzenie AGD chcemy kupić, powinniśmy to sobie dobrze...

Odkażanie lodówki – sposoby na higieniczną kuchnię


W lodówce, w której przechowujemy żywność, powinna panować idealna...