Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Misja – czyścimy okap

Porady


Misja – czyścimy okap

Okap to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Służy on przede wszystkim do oczyszczania kuchennego powietrza, usuwania oparów i nadmiernej wilgoci. Pomimo tego, że sam w pewnym stopniu odpowiedzialny jest za 'czyszczenie' to sam w dużym stopniu narażony jest na różnego typu zabrudzenia.

Na zdjęciu: Meble Pinio

Skąd się bierze ten brud?
Największym źródłem brudu dla naszych kuchennych okapów jest powietrze, które urządzenie wciąga i oczyszcza. Powietrze to posiada mnóstwo zanieczyszczeń – drobinki kurzu, tłuszczu czy opary gazu. Zanieczyszczenia te bardzo szybko i dość skutecznie osadzają się na okapach. Zajmują one wszystkie elementy – od obudowy, po filtry i kratki. Podczas przygotowywania posiłków, smażenia, gotowania zanieczyszczenia same się 'pchają' i nie mamy na to wpływu. Jedyne co możemy zrobić to regularnie dbać i czyścić urządzenie, aby wizyta w serwisie i gruntowe oczyszczanie nie było konieczne. Jedynie systematyczna pielęgnacja i czyszczenie pozwoli na prawidłowe (i jak najdłuższe) działanie sprzętu. Brudny okap – taki, który jest oblepiony dużą warstwą kurzu i tłuszczu nie zachęca, a dodatkowo jest mniej efektywny.

Systematyczność to podstawa
Nikt nie lubi brudu – zwłaszcza w kuchni. Nawet najpiękniejsza kuchnia marzeń traci swój urok, jeżeli okap jest brudny i cały się lepi. Aby nie dopuścić do takiego czarnego scenariusza powinniśmy systematycznie sprawdzać stan zabrudzenia naszego okapu. Oczywiście, najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w miejscach, które jako pierwsze mają styczność z zasysanym powietrzem. Pierwszy brud będzie się więc pojawiał na siatkach okapu. Właśnie w tym miejscu najszybciej osiada się tłuszcz i kurz, dlatego warto systematycznie kontrolować stopień zabrudzenia. Im mniejsze i im świeższe zabrudzenia, tym łatwiej jest je usunąć, dlatego po co się męczyć? Jeżeli gotujemy codziennie warto raz w tygodniu ściągnąć kratki i je umyć lub przetrzeć – zaoszczędzimy sobie w ten sposób dużo pracy (i nerwów).

Czy możemy mieć wpływ na stopień zabrudzenia okapu?
Jeżeli podczas gotowania czy smażenia będziemy używać pokrywek to zminimalizujemy ilość oparów, a tym samym zmniejszymy zanieczyszczenia, które 'przyczepią się' do okapu. Warto wiedzieć, że na stopień zabrudzenia okapu ma również rodzaj płyty grzewczej, na której przygotowujemy nasze potrawy. Najlepszym wyborem są płyty indukcyjne, które bardzo szybko się nagrzewają przez co proces gotowania przebiega bardzo sprawnie – ograniczamy w ten sposób czas emitowania oparów.

Jak czyścić okap?
Okap, jego budowę zewnętrzną oraz siatki najlepiej potraktować ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Taka mieszanka z łatwością poradzi sobie z tłuszczem i brudem. Siatki oczywiście należy wyjąć i chwilę moczyć w ciepłej wodzie i płynie do naczyń. Po odpowiednim czasie należy wyszorować siatki i pozostawić do wysuszenia. O wiele łatwiej (i szybciej) będzie pozbyć się 'świeżych' zabrudzeń. Do bardziej opornych zanieczyszczeń konieczne będzie użycie specjalistycznych środków do czyszczenia płyt grzewczych lub piekarników.

Komentarze


4.00/5 1 1
4
Magda

A to czyszczenie detergentami nie jest czasem niezdrowe? Detergenty nad gotującymi się w garnkach potrawami, hmm…Ja wiem trzeba opłukać i wytrzeć okap po czyszczeniu, ale coś tam na pewno zostanie.

Zobacz również


Kuchnia w wersji kompakt – idealna dla singla


Jeżeli mieszkami sami w małym mieszkaniu to niezwykle istotna jest funkcjonalność...

System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo


Cargo już od kilku lat święcą triumfy w nowo urządzanych kuchniach. Nikogo to...

Halogeny w Twojej kuchni – czyli sposób na jasne...


Dobrej jakości światło w kuchni to podstawa. Pozwala zrobić odpowiedni nastrój...