Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Oświetlenie centralne w kuchni

Porady


Oświetlenie centralne w kuchni

Kiedy lokatorzy stają przed koniecznością zaaranżowania lokum kuchennego, koncentrują się w głównej mierze na zapewnieniu wnętrzu odpowiedniego asortymentu meblowego, stosownie dobranych sprzętów AGD i dodatków. Warto wiedzieć, że za podstawowy element urządzania kuchni powinniśmy uznać oświetlenie, które nierzadko stanowi kwestię dość skomplikowaną. Do każdego typu pomieszczeń będą nadawały się zupełnie inne modele lamp. Ponadto wiele zależy także od tego, jak często korzystamy z naszych kuchennych czterech ścian i w jakim celu.

Na zdjęciu: Studio Euroclas

Trzy podstawowe kategorie


System oświetlenia przeznaczony do kuchni można podzielić na trzy podstawowe kategorie. Wyróżnia się oświetlenie centralne sufitowe, oświetlenie dekoracyjne oraz oświetlenie blatów roboczych. Każdy z tych wariantów pełni zupełnie inne funkcje i jest skonstruowany z myślą o zapewnieniu jasności w całkiem innej przestrzeni pomieszczenia kuchennego. Idealny wystrój urządzanego obiektu stanowi natomiast zgraną i spójną kompozycję wszystkich trzech typów oświetlenia. Musimy mieć świadomość, że to od dostępu do światła zależy nierzadko cała aranżacja naszego kuchennego zacisza. To właśnie oświetlenie może w stosowny sposób rozjaśnić przytłoczoną ciemnymi kolorami kuchnię, ale także doda ponuremu obiektowi nastrojowości i klimatu. Świetnie dostosowane lampy i lampeczki mogą być również znakomitą, oryginalną ozdobą aranżowanego pokoju. W sferze doboru oświetlenia do kuchni można mówić o naprawdę szerokim wachlarzu możliwości. Konsumenci mają w czym przebierać, dlatego też niekiedy to właśnie dekoracyjne iluminacje pozwalają wykreować wnętrze niepowtarzalne estetycznie, stylowe i bardzo gustowne.

 

Klasycznie, czyli na środku

 

Pod pojęciem oświetlenia ogólnego kryją się systemy świetlne, które mają za zadanie wypełniać jasnością całe obiekty, w których są montowane. Najczęściej mowa w tym przypadku o standardowych żyrandolach i lampach sufitowych, które rzucają blask na wszystkie kąty pomieszczenia. Jest to światło centralne, przeważnie w postaci wiszącej lampy. Niekiedy lokatorzy decydują się także na zamontowanie plafonu. Umiejscowienie oświetlenia tej kategorii na środku sufitu jest dobrym rozwiązaniem ale wyłącznie wtedy, gdy mowa o kuchni tradycyjnej, czyli zamkniętej.

 

Nie zawsze w centrum

 

Nieco inne są zasady przy urządzaniu pomieszczeń otwartych a więc kuchni open-space, które zespolone są z salonem. Wówczas lampę należy kierować bardziej w stronę części jadalnianej, gdzie znajduje się stół, przy którym zasiadamy do posiłków. Gdy natomiast dysponujemy niewielkim, standardowo okrągłym stolikiem, to wystarczy zawiesić nad nim prosty żyrandol z jednym źródłem światła, które będzie zwrócone wprost na blat. Przy stole podłużnym z kolei warto byłoby postawić na oświetlenie paroma lampami. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie są konkretnie wymiary mebla, ale warto doświetlić cały blat a nie jedynie jego wybrany fragment. Przy stole rozkładanym zaś polecane jest oświetlenie w części centralnej oraz dodatkowo na końcu. W przypadku asortymentu kuchennego oryginalnego kształtem, zadanie rozjaśnienia wnętrza wykonają z pewnością halogeny, które pozwolą na rozmieszczenie źródeł oświetlenia w równych odstępach. Punkty świetlne będą w ten sposób elegancko doświetlały wszelkie części urządzanego lokum.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Ania

Bardzo wartościowy artykuł. Pozdrawiam!

Zobacz również


Sposoby na optyczne powiększenie wąskiej kuchni


Nie każda kuchnia może być przestronna, o idealnych kształtach i proporcjach....

Okno w kuchni – jak zaplanować aranżację, by nie...


Od tego, w jaki sposób zaaranżujesz swoje domowe zacisze zależy jego...

Elektryczne gniazda podszafkowe, czy to się opłaca?


Kiedy planujemy naszą wymarzoną kuchnię, z reguły pierwsze, o czym  myślimy, to...