Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Spiek kwarcowy – gdzie go wykorzystać?

Porady


Spiek kwarcowy – gdzie go wykorzystać?

Spieki kwarcowe ze względu na swoje właściwości cieszą się ogromną popularnością. Są przede wszystkim trwałe i odporne na ścieranie, co ułatwia ich użytkowanie zwłaszcza na wymagających powierzchniach, takich jak blat kuchenny czy podłoga w łazience. Co można z nich zrobić i gdzie je wykorzystać? Przygotowaliśmy zestawienie miejsc, w których sprawdzi się spiek kwarcowy. Wyjaśniamy różnice między spiekiem a innymi materiałami, a także spiekiem kwarcowym i konglomeratem. Opisujemy również właściwości spieków oraz ich wady i zalety.

Na zdjęciu: Studio mebli Bossi

Co to jest spiek kwarcowy?

 

Spiek kwarcowy to materiał naturalny, ale nie występuje w takiej postaci – trzeba go wyprodukować. A jest naturalny, bo składa się między innymi z piasku kwarcowego, skał granitowych, iłu łupkowego i pigmentów ceramicznych. Takiej mieszaninie nadaje się odpowiedni kształt, a następnie wypala w temperaturze około 1200oC. Grubość płyty ze spieku kwarcowego zaczyna się od 3 mm. Płyta jest więc bardzo cienka i lekka, zwłaszcza jak na materiał wykończeniowy charakteryzujący się tak dużą wytrzymałością. W zależności od przeznaczenia waga i grubość spieku będzie inna. Może to być nawet 12 mm, co wciąż w przypadku tak uniwersalnego i odpornego tworzywa jest niewiele.

 

Właściwości spieku kwarcowego

 

Spiek kwarcowy obok wspomnianej lekkości, ma wiele innych zalet, wśród których wymienia się przede wszystkim odporność na wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV i zarysowania oraz uodpornienie na działanie detergentów. Oczywiście nie oznacza to, że impregnacja spieku jest zbędna. Wciąż należy zabezpieczyć tą i tak już trwałą powierzchnię, a służy do tego chemia kamieniarska. Zaimpregnowanie poprawi trwałość spieku, który będzie łatwiejszy w czyszczeniu. Na wybór konkretnego środka wpływa rodzaj spieku i wytyczne producenta. Użytkownicy i specjaliści zajmujący się wystrojem wnętrz doceniają bogactwo wzorów i kolorów spieków kwarcowych. Wszystko to powoduje, że spieki sprawdzają się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Coraz większą uwagę przykłada się do ekologii, o czym świadczy zamiłowanie do tkanin i surowców, które mogą zostać powtórnie wykorzystane, a ich produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko. Spiek kwarcowy jest nie tylko naturalny, ale w pełni ekologiczny i to kolejny powód, dla którego warto go wybrać do wykończenia domu, mieszkania lub innego budynku.

 

Spiek kwarcowy - Max Kuchnie

 

Spiek kwarcowy w domowych wnętrzach

 

Wyjątkowa tekstura kamieni naturalnych nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Spieki służą przez lata, nie zmieniając w tym czasie swojego wyglądu, przez co nadają się do łazienki i kuchni, a także dobrze prezentują w bardziej eleganckich wnętrzach, np. w salonie. Spiek kwarcowy może mieć różne wzory i przypominać drewno, beton i marmur, co jest sporym ułatwieniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na te tworzywa, a zależy im na uzyskaniu efektu, jaki dają, nawet jeśli ma to być imitacja. Na przykład, spiek drewnopodobny lub spieki marmurowe będą doskonałym wyborem, jeśli ze względów praktycznych trzeba zrezygnować z drewna lub podatnego na zarysowanie marmuru. Takim miejscem jest z pewnością blat kuchenny, który łatwo ulega zniszczeniu.

 

1) Blat ze spieku kwarcowego

To jedno z popularniejszych zastosowań spieku kwarcowego. Kuchenny blat ze względu na kontakt z żywnością jest szczególnie narażony na powstawanie plam, przebarwień i uszkodzeń mechanicznych. Z tego powodu powierzchnia ta potrzebuje częstszego czyszczenia i większej uwagi podczas korzystania z ostrych narzędzi i sprzętów. Jeśli blat będzie wykonany ze spieku kwarcowego, zarówno większa dbałość o czystość, jak i ostrze noża, nie wpłyną na jego wygląd.

 

2) Zlew i umywalka ze spieku

Spiek sprawdza się w miejscach o dużej wilgotności, a takim jest łazienka i niektóre miejsca w kuchni. To dlatego umywalka ze spieku, podobnie jak zlew ze spieku kwarcowego są chętnie wybieranymi rozwiązaniami do domów. Ze zlewozmywaka i umywalki korzystamy często, regularnie czyszcząc ich powierzchnie środkami dezynfekującymi. Nie trzeba jednak obawiać się, że umywalka lub zlew zniszczą się pod wpływem osadów z mydła i detergentów, bo spiek nie chłonie wody. Nie jest też podatny na środki chemiczne stosowane w domach.

 

3) Fronty ze spieku

Jeśli w kuchni na ścianach i na blacie jest już spiek kwarcowy, to dodanie go na fronty sprawi, że meble będą pasowały do wystroju nie tylko kolorystycznie, ale ze względu na podobieństwo tworzywa. Płyty ze spieku kwarcowego przeznaczone na fronty mebli są bardzo cienkie, więc nawet samodzielny montaż nie będzie skomplikowany. Dzięki niewielkiej grubości, meble nie będą wyglądały na ciężkie i wizualnie nie przytłoczą wnętrza.

 

4) Parapety i kominek ze spieku

Spiek kwarcowy służy do produkcji parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Wykańcza się nim również kominki, bo spiek jest ognioodporny.

 

5) Drzwi ze spiekiem

Spiek kwarcowy jest materiałem dekoracyjnym, a do tego trwałym, więc sprawdza się jako wykończenie drzwi zewnętrznych, które dzięki temu wyglądają na jeszcze bardziej solidne i bezpieczne.

 

6) Spiek na podłogę i ścianę

Ze spieku kwarcowego powstają wytrzymałe podłogi, okazałe ściany i solidne schody. Wygląd podłogi, schodów i ściany wpływa na wystrój, dlatego często stosuje się spiek imitujący drewno, marmur lub inny naturalny kamień.

 

Spiek kwarcowy na elewacje – czy to dobry pomysł?

 

Spiek jak najbardziej nadaje się na elewację. Spieki elewacyjne są odporne na ścieranie, wilgoć, opady atmosferyczne, wahania temperatury (spiek jest mrozoodporny) i promieniowanie UV. Na elewacji domu lub innego budynku nie powstaną przebarwienia od słońca, a deszcz i śnieg nie będzie negatywnie oddziaływał na jej wygląd. Większe wymiary płyt ze spieku ułatwiają ich montaż, dlatego na elewacjach, ścianach i na posadzkach stosuje się spieki wielkoformatowe. Na mniejszych powierzchniach sprawdzą płytki ze spieków kwarcowych o standardowym rozmiarze, które mogą mieć różne kolory i wzory.

 

Spiek kwarcowy a konglomerat – co wybrać?

 

Konglomerat kwarcowy wytwarza się w większości, bo w około 95% z kwarcu i dodatków w postaci żywicy i pigmentów. W przeciwieństwie do spieku kwarcowego konglomerat nie powstaje poprzez wypalanie w wysokich temperaturach. Konglomerat kwarcowy, tak jak spiek, jest odporny na temperaturę i przebarwienia, a także lekki i łatwy w obórce. Jednak jego cena jest niższa. Jeśli służy jako blat i jest ciemny, to trzeba pamiętać, żeby nie kłaść na nim gorących naczyń, bo może to spowodować matowienie powierzchni w tym miejscu. Konglomerat sprawdza się w pomieszczeniach zamkniętych, na zewnątrz lepiej zastosować spiek kwarcowy. Warto w tym miejscu o wspomnieć o jeszcze jednym rozróżnieniu – kwarcyt a spiek kwarcowy. Kwarcyt to kamień odporny na ogień i kwasy. Podobnie, jak konglomerat i spiek kwarcowy, służy do produkcji blatów, sprawdza się w łazienkach i jest stosowany w budownictwie.   

 

Spiek kwarcowy czy inny materiał – co wybrać?

 

Czy spiek kwarcowy będzie dobrym wyborem? A może lepiej sprawdzi się beton, marmur lub trawertyn? Materiały te mają inne cechy, które decydują o ich przeznaczeniu i cenie. To, ile kosztuje każdy z nich, zależy od wielu czynników, np. obróbki, formy (płyty na wymiar lub płytki), jakości, przeznaczenia (domowe wnętrze, taras itd.), a nawet pochodzenia. Podane przez nas ceny są orientacyjne.

[można zrobić tabelkę]


SPIEK KWARCOWY

Cecha charakterystyczna: produkt ekologiczny, nadający się do recyklingu

Wady: wysoka cena

Zalety: lekki i trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne, ogień, promieniowanie UV i detergenty, nie chłonie wody, występuje w różnych kolorach i może imitować inne materiały

Zastosowanie: blaty kuchenne, fronty mebli, wykończenie ścian i kominków, podłogi, schody, zlewozmywaki i umywalki, elewacje domów i innych budynków

 

MARMUR

Cecha charakterystyczna: żyłki na całej powierzchni

Wady: może matowieć, potrzebuje regularnej impregnacji, chłonny, podatny na przebarwienia, ciężki

Zalety: łatwy w obórce, trwały, elegancki, występuje w wielu barwach

Zastosowanie: blaty kuchenne, ściany, podłogi, fronty mebli, schody, parapety, akcesoria kuchenne (np. moździerze), wykończenie kominków, kolumny, rzeźby

 

BETON

Cecha charakterystyczna: trwałość

Wady: ciężki i wymaga wzmocnienia powierzchni, zastosowany w dużej ilości może przytłaczać

Zalety: odporny na wysokie temperatury, plamy i uszkodzenia mechaniczne, zapewnia dobrą izolację akustyczną

Zastosowanie: wykończenie ścian i podłóg, backsplashe w kuchni, blaty kuchenne, elewacje

 

TRAWERTYN

Cecha charakterystyczna: kamień naturalny

Wady: porowaty i nasiąkliwy, potrzebuje impregnacji

Zalety: trwały, wyglądem przypomina marmur

Zastosowanie: blaty kuchenne, wykończenie kominków i ścian, schody, tarasy, łazienki

 

Szara kuchnia ze spiekiem kwarcowym – realizacje

 

Surowe, minimalistyczne projekty kuchni, bogate w szarości, przybierają postać spieku kwarcowego. Spieki kamienne, które dominują w kuchni, przyozdabiają fronty wyspy kuchennej i ściany, służą jako blat, sprawdzają się też na podłogach. Spiek kwarcowy idealnie wpasowuje się w styl nowoczesny. Wyspa kuchenna wykonana ze spieku kwarcowego o grubości 12 mm w szarym kolorze, otoczona hokerami będzie wygodną ozdobą wnętrza. Szara barwa nie musi przytłaczać, nawet jeśli cała kuchnia jest wyposażona w meble i sprzęty w takich odcieniach. Wnętrze ożywią zielone rośliny i dodatki, np. białe lub czerwone donice, albo niebieski wazon na stole lub wyspie. Szare, matowe fronty i blaty dobrze wyglądają z czarnymi sprzętami w połysku – lodówką, piekarnikiem, ekspresem do kawy. Na przykład chłodziarko-zamrażarka side by side Kernau KFSB 17191.1 NF B ma front z czarnego szkła i czarne malowane boki, więc jak najbardziej pasuje do ciemniejszej kuchni.

 

Kuchnia i łazienka to pod względem tworzyw wymagające wnętrza, dlatego zaleca się stosować w nich kamienie, które nie zniszczą się pod wypływem ciepła, wody, zabrudzeń i środków chemicznych, a także będą łatwe czyszczeniu. Takim materiałem jest spiek kwarcowy, który wyróżnia się doskonałą trwałością, pozwalającą stosować go również na zewnątrz. Nie należy do tanich rozwiązań, jednak z uwagi na swoje właściwości, wydatek ten jest jak najbardziej opłacalny.

 

Więcej informacji o konglomeratach i kompozytach, zastosowaniu betonu w kuchni i materiałach na blat znajdziesz w innych artykułach:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/konglomerat-i-kompozyty-materialy-wykonczeniowe-do-kuchni-1222.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/beton-w-kuchni-wady-i-zalety-rozwiazania-2930.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/drewniany-laminowany-czy-kamienny-jaki-blat-kuchenny-wybrac-1487.html

Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie
Studio Kome
Studio Kome
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Kuchnie Marzeń
Studio Nazeli
Studio Nazeli

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak dbać o ekspres do kawy?


Niezależnie od tego, czy posiadamy w swoich kuchniach ekspresy do kawy za kilka tysięcy...

Bateria termostatyczna - zalety i ograniczenia


Bezpieczna i wygodna. Taka właśnie jest bateria termostatyczna, którą wybiera coraz...

Funkcjonalne narożniki w kuchni - kilka ciekawych...


Kuchnia jest nie tylko sercem domu, ale także miejscem wykonywania codziennych...