Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Trochę Orientu w kuchni

Porady


Trochę Orientu w kuchni

Urządzając wnętrze kuchenne bardzo często domownicy decydują się na to, aby postawić w głównej mierze na funkcjonalność aranżowanego pomieszczenia. Tym samym znacznie mniejszą wagę przykłada się do kwestii estetyki. Nie jest to dobre, gdyż dziś kuchnia pełni funkcję nie tylko lokum praktycznego i ergonomicznego, ale również stanowi obiekt spotkań towarzyskich, często zespolony z jadalnią czy pokojem reprezentacyjnym. W związku z tym warto zatroszczyć się także i o to, aby w przypadku kreowania designu kuchennego uwzględnić konkretną stylizację. Jaką? Przykładem mixu oryginalności oraz użyteczności jest m.in. nurt orientalny.

Jak za Uralem

 


Miniatura Azji zamknięta szczelnie w czterech kątach lokum kuchennego to dowód na to, iż jesteśmy ludźmi otwartymi, ochoczo podchodzącymi do nowości, zainteresowanymi różnorodnościami wynikającymi z odmienności kulturowej i szanującymi obce tradycje i zwyczaje. W praktyce to szansa na wyróżnienie siebie i swego wnętrza na tle szaro-burych, zupełnie przeciętnych pomieszczeń, które aż rażą swą pospolitością i monotonią designu. Kuchnia to przestrzeń, która doskonale nadaje się do zaaranżowania w klimacie orientalnym. Ten niesamowity efekt można osiągnąć, bawiąc się rozmaitymi wzorami, intensywnymi tonacjami kolorystycznymi, luksusem, unikatowymi dekoracjami i niebanalnymi akcesoriami uzupełniającymi. Co ciekawe – nie trzeba przy tym wydawać szczególnie dużej kwoty. Do uzyskania odrobiny Maroka we własnym kuchennym zaciszu wystarczy pomysłowość.

 

Co z czy zestawić

 

O designie na wzór orientalny można mówić przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzi niewyszukane, mocno wyróżniające się, nieszablonowe wykończenie wnętrza. Gdy chcemy, by w naszym domu zagościła Azja, musimy wybić sobie z głowy standardowe barwy – czy to murów, czy też elementów meblowych bądź dodatków. Niech ściany nabiorą wyrazistych odcieni. Świetnie sprawdzą się także cementowe płytki poukładane w charakterystyczne dla tego zakątka wzorki. Symbolem stylu orientalnego są też malowane dodatki – szklaneczki, dzbanuszki, kubki, podstawki pod naczynia. Znakomicie pożądany nastrój oddadzą tapety kuchenne z motywem figur geometrycznych. Z pewnością zaskoczą swym urokliwym wystrojem ściana w indyjskie kafle czy ozdoby w postaci kutych lampionów. W Oriencie podstawą zdobień, nawet we wnętrzu tak praktycznym jak kuchnia, są wszelkiego rodzaju szkatułki. W bardziej odważnych koncepcjach wizualnych pojawiają się nawet ręcznie tkane dywany kładzione na podłoże bądź wieszane na ściany, jako obicie i dekoracja zarazem. W oknach dominują tkaniny naturalne – od jedwabiu przez aksamit. Ręczniczki i ściereczki są z reguły bawełniane, bardzo często barwione z zastosowaniem naturalnych specyfików. Do tego dochodzą miedziane tace i gustowne zastawy obiadowe, które dodają ekskluzywności i elegancji.

 

Prawie Bollywood

 

Orientalny styl kuchni podkreśli też nurt bollywood, czyli design inspirowany Indiami. By taki rezultat osiągnąć, trzeba umiejętnie połączyć zapachy, smaki i kolory. Do Azji nawiążą cieniowania na podłodze, mocno nasycone odcienia ścian, bogato zdobione ornamenty czy wyraziste akcenty stanowiące detale całej aranżacji. Wśród charakterystycznych barw przywołujących na myśl modny dziś Bollywood wyszczególnić należy m.in. silny róż, turkus, purpurę, fiolet czy czerwień. Świetnie będzie z nimi współgrać drewniane obicie mebli czy deskowany parkiet. To szlachetne tworzywo sprawi, że pomieszczenie kuchenne nabierze nie tylko stylowości i unikatowości, co przede wszystkim ciepła i swojskości. Dodatkowo jest to materiał bardzo odporny na uszkodzenia oraz wilgoć.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w nowoczesnym wydaniu


Jeśli dekoracyjna glazura, sztukateria, ozdobne gzymsy, siemieniate drewno i wystawne...

Zabawa w chowanego, czyli AGD do zabudowy


Jeszcze nie tak dawno sprzęt do zabudowy był trudno dostępny a kuchnia wyposażona w...

Różowa kuchnia – pomysł na niebanalną aranżację


Różowa kuchnia – czy może wyglądać stylowo? Tak! Czy wpisuje się w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności